نائب رئيس كميسيون بهداشت مجلس:
لايحه حفاظت و بهره برداري از منابع ژنتيكي در دستور كار مجلس قرار ندارد
لايحه حفاظت و بهره برداري از منابع ژنتيكي در دستور كار مجلس قرار ندارد

دكتر محمد حسين قرباني در برنامه "گفت و گوي علمي" راديو گفت و گو اظهار داشت: اين لايحه از طرف هيئت رئيسه اصلا در دستور كار مجلس قرار نگرفته است، چون الزاما بايد بحث مرتبط به فرد يا بهداشت به كميسيون ما ارجاع مي شد ولي تاكنون ارجاع نشده است. ولي مي توان اين كار را پيگيري كرد و با فوريت به مجلس ارائه دهيم.

به گزارش صیدنیوز ، برنامه "گفت و گوي علمي" با موضوع (سرقت ژنتيكي) و با حضور دكتر ابوالحسن شاهزاده فاضلي عضو هيئت علمي و رئيس مركز ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران و دكتر محمد حسين قرباني نائب رئيس كميسيون بهداشت مجلس شوراي اسلامي به روي آنتن رفت.
دكتر ابوالحسن شاهزاده فاضلي با اشاره به ذخاير ژنتيكي كشور ايران، گفت: كشور ايران از جمله كشورهايي است كه به دليل برخورداري از شرايط آب و هوايي و اقليمي غير يكسان، باعث داشتن ذخاير ژنتيكي متنوع و متعدد است. كشور ما از لحاظ گياهي قريب به 8 هزار گونه گياهي را در خودش دارد و زيست شناسان مي گويند تنوع گياهي كشور ما معادل تنوع گياهي كل اروپاست.
وي افزود: ميكروارگانيسم هاي كشور شايد حدود 99 درصدشان شناسايي و كشف نشده است، ميكرو ارگانيسم ها منشا بسياري از موادي هستند كه در مواد، در صنعت و در سلامت و غذا بكار مي رود.
رئيس مركز ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران با اظهار به اينكه قوميت هاي موجود در كشور ايران بين 10 تا 18 نوع هستند افزود: قوميت هايي كه در ايران است شامل گيلكي، فارس، بلوچ، عرب، لر، ترك و امثالهم است كه در گوشه گوشه ايران حضور دارند.
وي ذخاير ژنتيكي را منبعي براي سلامت و غذاي انسان دانست و افزود: در حال حاضر در دنيا منابع ژنتيكي را به عنوان يك منبع مهم و بي پايان براي توليد ثروت مي دانند.
فاضلي با ذكر اينكه ذخاير ژنتيكي ارزشمندتر از ذخاير نفتي است، تصريح كرد: 220 ليتر نفت را با قيمت 35 دلار صادر مي كنيم اما دارويي را توليد مي كنيم و ممكن است حجم آن يك ام.ال باشد ولي قيمت آن 7 ميليون تومان است. چرا نمي آييم به جاي پتروشيمي كه آنقدر آلودگي دارد، بايوتكنولوژي را توسعه دهيم و نفت را براي نسل هاي آينده نگه داريم.
دكتر محمد حسين قرباني با اشاره به لايحه حفاظت و بهره برداري از منابع ژنتيكي گفت: طرح ها و لوايحي كه در مجلس در دستور كار قرار مي گيرد، لوايح توسط دولت و طرح ها توسط نمايندگان مجلس ارائه مي شود. اگر لايحه اي كه دولت تقديم مجلس كرده به صورت عادي باشد قطعا در مسير نوبت لوايح و طرح ها در دستور كار مجلس قرار مي گيرد و اگر با فوريت باشد قطعا به صورت جدي تر در دستور كار قرار مي گيرد.
نائب رئيس كميسيون بهداشت مجلس شوراي اسلامي، پيگيري دولت براي اين لايحه را خواستار شد و گفت: اگر اين لايحه با اين شتاب مورد نياز كشور است، تدابير براي حفظ ذخاير ژنتيكي الزاما بايد به صورت فوريت مورد توجه قرار بگيرد.
شاهزاده فاضلي در خصوص لايحه حفاظت و بهره برداري از منابع ژنتيكي تصريح كرد: اين لايحه در حدود 13 سال قبل در وزارت كشاورزي تهيه شده و در اين مدت در خود وزارتخانه و در دولت چرخيده است و نهايتا در سال 93 در دولت يازدهم به مجلس فرستاده شده است. اين لايحه اشكالات زيادي داشت چون عبارت ها و بندهايي كه در آن به كار رفته بود، به گونه اي بود كه كاري نمي توانستيم انجام دهيم و بعد با رفع نواقص به كميسيون كشاورزي رفته است.
قرباني متذكر شد: اين لايحه براي رفع اشكال به دولت بازگشته است و دوباره دولت بايد اين لايحه را بعد از رفع نقص به مجلس تقديم كند. الان هم كه به كميسيون كشاورزي رفته است، بنده اطلاعي ندارم.
وي افزود: بر مبناي پيچيدگي و گستردگي كاري كه در اين لايحه است بايد به كميسيون هاي مختلفي ارجاع شود چون اين موضوع بين انسان و دام و محصولات باغي و كشاورزي مشترك است، الزاما بايد هم كميسيون كشاورزي و هم بهداشت و در كنار اينها كميسيون امنيت و كميسيون قضايي نيز نظرشان را در مورد اين لايحه اعلام كنند.
نائب رئيس كميسيون بهداشت مجلس شوراي اسلامي خاطر نشان شد: اين لايحه از طرف هيئت رئيسه اصلا در دستور كار مجلس قرار نگرفته است، چون الزاما بايد بحث مرتبط به فرد يا بهداشت به كميسيون ما ارجاع مي شد ولي تاكنون ارجاع نشده است. ولي مي توان اين كار را پيگيري كرد و با فوريت به مجلس ارائه دهيم.
قابل ذكر است، برنامه "گفت و گوي علمي" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 21 از شبكه راديويي گفت و گو پخش مي شود و علاقه مندان مي توانند براي دريافت فايل صوتي برنامه به سايت راديو گفت و گو مراجعه كنند.

  15 آذر 1395
بخش : ---
کد خبر: 55753
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز