روزانه چند بار «مسواك» بزنیم؟
روزانه چند بار «مسواك» بزنیم؟

یك متخصص بهداشت و سلامت دهان گفت: حداقل روزی دو بار با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید افراد مسواك بزنند.

به گزارش صیدنیوز ، دكتر محمدرضا خامی، دندانپزشك اجتماعی و متخصص بهداشت و سلامت دهان در گفت و گو با برنامه «فراسو» شبكه رادیویی سلامت با بیان اینكه حداقل روزی دو بار با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید افراد مسواك بزنند، افزود: یكبار قبل از خواب به افراد توصیه می شود مسواك بزنند؛ چون ترشح بزاق در طول شب و خواب كم می شود و هنگام صبح كه بعد از صبحانه باشد، بهتر است.
وی در ادامه بیان كرد: البته اگر فرد در طول روز قادر به مسواك زدن نیست. بهتر است از خوردن میان وعده های غیر ضروری كه از مواد قندی تهیه شده اند پرهیز كند یا اگر از این دست خوراكی ها استفاده می كند دهان و دندان خود را با آب شست و شو دهد.
این متخصص بهداشت و سلامت دهان در پاسخ به این پرسش كه به نظر شما استفاده از دهان شویه ها موثر است؟، گفت: بله، دهان شویه ها انواع مختلفی دارند كه برای مشكلات لثه یا پوسیدگی دندان داده می شود كه استفاده از هر كدام در جای خود و با تجویز دندانپزشك مناسب است.
وی ادامه داد: لازم به ذكر است هر پروتزی كه داخل دهان گذاشته می شود، ملاحظات و رعایت های خاص خودش را دارد مثلا فردی كه روكش یا بریج گذاشته باید به توصیه های دندانپزشك خود عمل كند یا كسی كه ایمپلنت دارد باید ملاحظات مربوط را كه توسط دندانپزشك بیان شده، اجرا كند.
این متخصص بهداشت و سلامت دهان در خصوص استفاده از آب نمك رقیق یا غذاهای خاص برای رفع بوی بد دهان بیان كرد: آب نمك رقیق می تواند موثر باشد. دهان شویه های خاصی توسط متخصص طب سنتی ارائه می شود كه آن هم مفید است.
وی در ادامه افزود: برخی مصرف كرفس، هویج، سیب و جعفری را برای رفع بوی بد دهان توصیه می كنند كه همه اینها مفید است.
این متخصص بهداشت و سلامت دهان در پایان با بیان اینكه آب نمك یا دهان شویه را با نظر پزشك خودتان مصرف كنید، اظهارداشت: آب نمك یا نمك حالت ضد عفونی دارد كه در جای خودش مفید است. دهان شویه نیز برای مشكلات خاصی توسط دندانپزشك توصیه می شود كه آن هم جای خودش را دارد.

  15 آذر 1395
بخش : گفتگو / سلامت
کد خبر: 55752
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز