متخصص طب فیزیکی و توان بخشی :
هنگام «شنا» رفتار هدفمند داشته باشید
هنگام «شنا» رفتار هدفمند داشته باشید

یك متخصص طب فیزیکی و توان بخشی گفت: شنا کردن باعث رشد بافت عضلانی و قدرت عضلانی می شود؛ ولی بافت استخوانی را متراکم تر نمی کند.

به گزارش صیدنیوز ، دکتر علی پناهی، متخصص طب فیزیکی و توان بخشی در گفت و گو با برنامه «فراسو» شبكه رادیویی سلامت با بیان اینكه شکستگی ایجاد شده در اثر ژیمناستیک، شکستگی ترکه ای نیست، افزود: شکستگی که در قسمت پشتی هر مهره ایجاد می شود (مهره ها از دو قسمت قدامی و خلفی تشکیل شده اند) به علت فشاری است که به قسمت خلفی وارد شده و باعث جابجا شدن قسمت خلفی می شود؛ به این دلیل آن منطقه هنوز استخوانی نشده، جابجا، شكننده و جدا می شود و علامت چندانی ندارد.
وی ادامه داد: این لیز خوردگی در امتداد رشد كودك، آرام آرام علامت خودش را نشان می دهد که به صورت دردهایی است که در ناحیه کمر و پا ایجاد می شود.
پناهی مهم ترین ورزش ها در کودکان را ورزش های هوازی دانست و عنوان كرد: ورزش در بزرگسالان باعث جذب کلسیم در استخوان ها می شود. در کودکان نیز این موضوع درست است. دویدن، راه رفتن با سرعت بالا، سبب می شود کلسیم جذب استخوان شود؛ بنابراین كودكان باید ورزش هایی را انجام دهند که ضربه خفیف به استخوان شان وارد شود نه ضربه شدید.
وی با بیان اینكه شنا کردن، بافت استخوانی را زیاد نمی کند، افزود: چون بر ساختار استخوانی فشار وارد نمی کند. اما در ساختار قلبی- عروقی کمک کننده است. برای کودکی که فلج مغزی خفیف دارد یا اسپاسم عضلانی دارد، شنا کردن مفید است.
پناهی در ادامه بیان كرد: همچنین شنا کردن باعث رشد بافت عضلانی و قدرت عضلانی می شود؛ ولی بافت استخوانی را متراکم تر نمی کند.
وی منظور با تاكید بر اینكه حضور در آب باعث از دست دادن وزن می شود، ادامه داد: این امر منجر می شود تا افراد حرکات را در آب بهتر انجام دهند؛ اما چون حرکات هدفمند نیست ما توصیه نمی‌کنیم. مثلا کسی که شنای کرال انجام می دهد، عضلات شانه و قدام ران او تقویت می شود.
این متخصص طب فیزیکی و توان بخشی در پایان با تاكید بر اینكه در آب راه رفتن چون یک رفتار هدفمند نیست، پس عضلات مشخصی هم تقویت نمی شود، اظهارداشت: در کودکان شنا کردن بهتر است. در مقابلش ورزش های ایروبیک هم کمک کننده است و این را پیشنهاد می دهیم.

  24 آذر 1395
بخش : گفتگو / سلامت
کد خبر: 55967
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز