یک کارشناس سینمایی در برنامه هفت اعلام کرد :
26 سریال در نمایش خانگی تولید، توزیع و درحال پخش
26 سریال در نمایش خانگی تولید، توزیع و درحال پخش

سعید رجبی فروتن کارشناس حوزه نمایش خانگی شب گذشته با حضور در برنامه سینمایی هفت توضیحاتی پیرامون شبکه نمایش خانگی ارائه کرد.
به گزارش صیدنیوز، سعید رجبی فروتن درباره ضرورت های مدیوم نمایش خانگی گفت: تا به امروز 26 سریال در شبکه نمایش خانگی تولید و توزیع شده و یا درحال پخش است و درحال حاضر 6 سریال مراحل پیش تولید، تولید و عملیات پس تولید را انجام می دهد که در یک جمعبندی در یک دهه گذشته که کار تولید و توزیع سریال در شبکه نمایش خانگی آغاز شده است به طور متوسط سالانه 3 سریال وارد شبکه نمایش خانگی شده است.
وی ادامه داد: اینکه چرا شبکه نمایش خانگی شکل گرفته درواقع پاسخ به یک نیاز بوده است . این شبکه سعی دارد موقعیت تولیدی خود و نه صرفا تامینی را تثبیت کند تا بتواند عرصه ای برای بکارگیری قوای فکری و ذوقی جمعیت پرشماری از سینماگران کشور که به نظر می آید عرصه تلویزیون و سینما برایشان محدود است را فراهم کند و ما باید به فکر مدیوم های دیگری باشیم که بتوانیم از قوای آنها نهایت استفاده را کنیم.
این کارشناس فرهنگی بیان کرد: یکی از راه های فناورانه برای جلوگیری از دانلودهای غیرمجاز ، توسعه و افزایش ضریب نفوذ سرویس های استرمینگ است یعنی همین سرویس هایی که تحت عنوان vod از آنها یاد می کنیم .اگر مشترک این اپلیکیشن ها و سایت ها باشیم با پرداخت مبلغ 100 تا 120 هزار تومان به عنوان اشتراک سالانه می توانیم در طول یک بازه زمانی یک ساله به هر میزانی که فیلم و سریال می‌خواهیم به صورت استریم و یا دانلود و بارها در مانیتور مورد استفاده قرار دهیم بدون اینکه از ترافیک چیزی مصرف شود و هزینه مضاعفی برای اینترنت پرداخت شود. اینها اقداماتی خوبی است که هرچه تعداد مشتریان سرویس استریم بیشتر شود می تواند رونقی که برخی سایت ها و کانال های غیرمجاز دارند را کمتر کند.
فروتن درباره برخی حواشی که برای برخی سریال ها رخ می دهد نیز گفت: بخشی از تقصیرها بر گردن تهیه کننده است تهیه کننده ای که به نظر می آید تجربه کافی برای پروژه ای که طول و عرضی بیش از یک پروژه سینمایی را دارد، ندارد. این تهیه کننده ها مهارت های ارتباطی را برای کنترل خیلی از مسائل را ندارند همچنین قدرت ارتباط با چهره های مشهور را ندارند و بعضا مرعوب آنها می شوند و برخی از این اتفاقات ناشی از ضعف کارگردان است کارگردانی که توشه کافی برای اداره صحه را ندارد و تجربه اش در حد اداره و مدیریت یک فیلمبرداری 45 جلسه ای بوده و وقتی یک پروژه سریالی که به 3 ماه یا بیشتر می انجامد در ادامه کار کم می آورد و تسلط خود را برای مدیریت صحنه از دست می دهد.
وی یادآور شد: بخشی از این اتفاقات ناشی از خود رایی و بعضا مانوری است که بازیگران برای خودشان قائل می شوند. سریال هایی وجود داشته که بازیگر حتی برای نامی که قرار است برای شخصیتش در فیلم گذاشته شود دخالت کرده و حتی برخی بازیگرها به خودشان اجازه دادند دیالوگ بنویسند و حتی در مورد لباس و گریم خود اظهارنظر می کنند و برخی بازیگران در وسط کار به دلیل پیشنهاد پروژه های گران تر کار را رها می کنند و به کارگردان می گویند می شود من را در سریال بکُشید یا در ادامه داستان سر به نیست کنید و یا دلیلی را بیاورید که من از صحنه داستان حذف شوم و حتی حاضر هستند بخشی از حق الزحمه را نگیرند.
این کارشناس سینمایی یادآور شد: نبود مشاور سینمایی در کنار سرمایه گذاران از دیگر مشکلات در این حوزه است که نبود آن موجب می شود تا آنها ندانند در چه دوره زمانی باید سرمایه را خرج کنند.
فروتن با بیان اینکه مشکل دیگر به بحث نظارتی ما مربوط می شود ، گفت: در نظامنامه تهیه کنندگی سینمای ایران خیلی دقیق تعاریف مشخص است که تهیه کنندگان و کارگردان ها برای پروانه ساخت چه شرایط و ضوابطی باید داشته باشند . این نوید را می دهم که با همکاری آیفیک تشکل صنفی تخصصی تولید فیلم های غیرسینمایی نظامه نامه ای مشابه در ماه های گذشته تهیه شده است که اگر در آینده ای نزدیک به تصویب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برسد می توانیم از حضور و مداخله کارگردان و تهیه کنندگانی که صلاحیت حضور در این عرصه را ندارند جلوگیری کنیم که بهتر است آنها به تهیه و تولید تله فیلم و یا فرمت های دیگری روی آورند و سریال را به دست افرادی بسپارند که در این زمینه اهلیت و صلاحیت دارند.
مدیر کل حوزه ریاست سازمان سینمایی در پایان خاطرنشان کرد:برای نظارت بر محصولات بارگذاری شده توسط وی او دی ها طی ماه های گذشته تلاش زیادی برای تامین زیرساخت های حقوقی، فنی و اداری صورت گرفته و در آینده به بار خواهد نشست.
بعد از شرح کوتاهی از صورت بندی سریال های ناتمام از گذشته تا حال گفت با هر گونه سهل انگاری در پایان بندی سریال ها و ناتمام ماندن غیر دراماتیک آنها از سوی عوامل اصلی سریال ها برخورد میشه و در سوابق آنها برای مراجعات بعدی به سازمان سینمایی برای دریافت مجوز لحاظ خواهد شد./ح-ب

 

# برنامه سینمایی هفت 

  18 خرداد 1398
بخش : گفتگو / سینما
کد خبر: 63852
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز