«خاطرات نارنجی»، روایتی ایرانی از جنگ ویتنام در برنامه این هفته «به اضافه مستند»

 

دهمین قسمت از فصل دوم برنامه «به اضافه مستند»، با پخش و بررسی مستند «خاطرات نارنجی» ساخته وحید فرجی بر روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت.

به گزارش صیدنیوز ٬ مستند «خاطرات نارنجی» به تبعات بی‌شمار استفاده ازسلاح‌های شیمیایی، موسوم به «عامل نارنجی» که در جنگ ویتنام از سوی دولت آمریکا استفاده می شد، می‌پردازد و تاثیر مخرب این سلاح را بر شیمیایی شدن مردم ویتنام و سربازان آمریکایی‌ مورد بررسی قرار داده است.

استفاده آمریکا از این سلاح نه تنها در همان مقطع بر مردم ویتنام و سربازان آمریکایی تاثیر منفی گذاشت، بلکه نسل دوم از فرزندان ویتنامی‌ و سربازان آمریکایی را نیز دچار مشکلات جسمی و روحی کرد. در حقیقت این سلاح که گازی موسوم به «عامل نارنجی» تولید می‌کند، سرمنشا جنایت‌هایی علیه بشر است که آمریکا مرتکب آن شد. استفاده از این سلاح توسط آمریکا در جنگ ویتنام، نه تنها سربازان خودی را شیمیایی کرد، بلکه باعث تولد کودکان ناقص بسیاری شد. این مستند به کارگردانی وحید فرجی و تهیه‌کنندگی سلیم غفوری در مرکز مستندسازی میثاق تولید شده است. 

در این قسمت پس از پخش مستند، دکتر سید مصطفی خوش چشم، کارشناس مسائل بین‌الملل و سرکار خانم ثمانه اکوان دانشجوی مطالعات آمریکا مهمان برنامه خواهند بود و با موضوع جنایت‌های آمریکا در منطقه و استفاده‌ی غیر مجاز آن از سلاح‌های شیمیایی سخن خواهند گفت:

برنامه به اضافه مستند با اجرای علی صدری نیا، تهیه کنندگی سید محمدحسین میری و کارگردانی محمدرضا رضاییان سه‌شنبه 9 آبان ماه ساعت 20:30 از شبکه مستند سیما پخش خواهد شد. بازپخش آن روزهای چهارشنبه 10 آبان ماه ساعت 9 و جمعه 12 آبان ماه ساعت 13:30 است.

  7 آبان 1396
بخش : فرهنگ / بین الملل
کد خبر: 59297
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز