حمید صفت (خواننده) در برابر کیفرخواست قتل عمد

حمید صفت، خواننده زیرزمینی,قتل عمد حمید صفت
حمید صفت، خواننده زیرزمینی از طرف بازپرس پرونده به اتهام قتل عمد پدرخوانده اش مجرم شناخته شد. قرار مجرمیت متهم درحالی صادر شد که پزشکی قانونی اعلام کرده بود عمل او کشنده نبوده و به همین دلیل متهم با قرار وثیقه آزاد بود.

۲۴ مرداد ماه سال ۹۶ بود که مأموران پلیس از مرگ مشکوک مرد ۶۶ ساله ای به نام هوشنگ در یکی از بیمارستان ها با خبر و راهی محل شدند. بررسی های مأموران در بیمارستان نشان داد مرد سالخورده چند روز قبل در درگیری با پسر خوانده اش به نام حمید صفت خواننده زیر زمینی زخمی و برای درمان به بیمارستان منتقل شده است. بنابراین حمید صفت به دستور بازپرس دادسرای امور جنایی تهران به اتهام قتل پدرخوانده اش دستگیر شد و مورد بازجویی قرار گرفت. متهم در بازجویی ها به درگیری با پدرخوانده اش اعتراف کرد، اما مدعی شد که ضربه ای به او نزده است. وی گفت که رابطه اش با پدرخوانده اش خوب بوده و با هم مشکلی نداشته اند و روز حادثه به خاطر مادرش با او درگیر شده است. متهم ادعا کرد هوشنگ با مادرش درگیر شده و اوهم به هواخواهی از مادرش با هوشنگ مشاجره کرده، اما در مرگ او دخالتی نداشته است.

 

درحالی که پزشکی قانونی در نخستین اظهار نظر علت مرگ هوشنگ را خونریزی وآسیب مغزی بر اثر اصابت جسم سخت اعلام کرده بود، متهم به دستور بازپرس پرونده روانه زندان رجایی شهر کرج شد، اما این پایان ماجرا نبود تا اینکه وکیل وی به نظریه پزشکی قانونی متعرض شد و در نتیجه در کش و قوس نظریه های پزشکی قانونی متهم با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. پس از این اولیای دم اعتراض کردند که در نهایت هیئت ۹ نفره پزشکی قانونی اعلام کرد عمل متهم نوعاً کشنده نبوده و بیماری هوشنگ هم در مرگ او نقش داشته است و بدین ترتیب پرونده برای رسیدگی به دادگاه ارسال شد ، اما دوباره با اعتراض اولیای دم برای تحقیق بیشتر به دادسرای امور جنایی فرستاده شد.

 

براین اساس قاضی ساسان غلامی، بازپرس شعبه سوم دوباره از پزشکی قانونی تقاضا کرد شرایط جسمی و بیماری فرد فوت شده را مجدداً بررسی و اعلام کنند تا اینکه هیئت ۱۱ نفره پزشکی قانونی شرایط جسمی و بیماری هوشنگ را تیرماه امسال به بازپرس اعلام کرد که معلوم شد بیماری هوشنگ هم در مرگش نقش داشته است، بدین ترتیب بازپرس هم حمید صفت را به دادسرا فراخوانده شد و بر اساس نظریه پزشکی قانونی آخرین دفاع وی را گرفت.

 

قتل عمد

متهم در آخرین دفاع مجدداً ادعا کرد که پدر خوانده اش را دوست داشته و روز حادثه هم در مرگ او دخالتی نداشته است. در حالیکه متهم در بازجویی ها ادعا کرده بود از بیماری پدر خوانده اش بی خبر بوده، اما تحقیقات نشان داد وی در جریان بیماری هوشنگ بوده است و در انتها چند روز قبل بعد از انجام تحقیقات تکمیلی و با توجه به اوراق و محتویات پرونده و اقرار های متهم درباره دعوا با پدر خوانده اش بازپرس جنایی بر اساس بند« پ» ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی کیفرخواست حمید صفت را به جرم قتل عمد پدر خوانده اش صادر کرد.

 

در بند« پ» ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی در مورد عمدی بودن عمل متهم آمده است« هر زمان مرتکب قصد ارتکاب جنایت واقع شده یا مانند آن را نداشته و کاری را هم که انجام داده است، نسبت به افراد متعارف نوعاً موجب جنایت واقع شده یا نظیر آن نمی شود لکن درخصوص مجنی علیه، به علت بیماری، ضعف، پیری یا هر وضعیت دیگر یا به علت وضعیت خاص مکانی یا زمانی نوعاً موجب آن جنایت یا نظیر آن می شود، مشروط بر آنکه مرتکب به وضعیت نامتعارف مجنی علیه یا وضعیت خاص مکانی یا زمانی آگاه و متوجه باشد.» بنابراین حمید صفت که در حال حاضر با وثیقه آزاد است به زودی در دادگاه کیفری یک استان تهران به جرم قتل عمد پدرخوانده اش محاکمه می شود و بر اساس نظر هیئت قضایی قرار قانونی آن تغییر می کند.

  22 آذر 1399
بخش : فرهنگ / موسیقی
کد خبر: 69402
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز