مذاکرات جدید ایران با فولکس واگن و فيات

وزیر صنعت گفت: شرکت‌های ژاپنی اگر علاقه مند به همکاری دراز مدت با ایران هستند، باید روی سرمایه‌گذاری به صورت جدی فکر کنند، زیرا همکاری مشترک و دراز مدت مدنظر ماست.

محمدرضا نعمت زاده صبح امروز در دیدار با وزیر خارجه ژاپن و هیات همراه گفت: ما همچنین علاقه مند به همکاری با ژاپن در زمینه مهندسی، ‌ دانش فنی و تولید هستیم.

وی افزود: همانگونه که بازار بزرگ ایران در اختیار شرکت‌های ژاپنی قرار می گیرد، انتظار داریم محصولات ایرانی را که به اتفاق شرکت‌های ژاپنی تولید می کنیم و یا تحت لیسانس ژاپن تولید می شود، در بازارهای ژاپن و خارج از ایران عرضه شود.

نعمت زاده تصریح کرد: ما حتما باید مقیاس اقتصادی در سرمایه گذاری‌ها و همکاری‌ها را مدنظر قرار دهیم، به همین دلیل نمی توانیم به تعداد محدود خودرو به صورت مونتاژ فکر کنیم، زیرا اینها قابلیت رقابت پذیری در بازار های خارج را نخواهد داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: زمینه های مورد همکاری دو کشور زیاد است که ما اولویت‌های خود را در قالب برنامه های راهبردی ۱۰ ساله مشخص کرده ایم.

نعمت زاده با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت حدود یک سوم تولید ناخالص ملی کشور را عهده دارد، اظهارداشت: همه فعالیت‌های معدنی و تجاری اعم از تجارت داخلی و خارجی جزو وظایف این وزارتخانه است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با تلاش فراوان توانست به توافق برد-برد و منصفانه با طرف‌های مذاکره کننده ۱+۵ برسد، گفت: ‌این مذاکرات می تواند نمونه خیلی خوبی باشد که چطور می شود اختلافات بسیار پیچیده و سخت را با تفاهم و گفتگو حل کرد.

نعمت زاده گفت: در این مدت روابط اقتصادی ما با ژاپن به حد نازل رسید اما اغلب ارتباطاتمان برقرار بود.

وی افزود: این مذاکرات نشان داد ما از ابتدا صادق بودیم و اینکه می گفتیم ایران نمی خواهد از امکانات اتمی برای مصارف غیر انسانی استفاده کند، صحیح است و کشورهای غربی بالاخره به این نتیجه رسیدند و سازمان ملل هم به این واقعیت صحه گذاشت و قطعنامه های قبلی خود را لغو کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما همیشه هم در اظهار و هم در عمل ثابت کرده ایم که یک کشور پیشرو در صلح و امنیت منطقه و جهان هستیم.

نعمت زاده گفت: امیدواریم بعد از یکی دو ماه که توافق به مرحله اجرای کامل برسد، دوباره کشورهای دوست بتوانند همکاری های خود را در ایران شروع کنند.

وی با بیان اینکه در زمینه خودرو با شرکای سابق از فرانسه و همچنین شرکت فولکس واگن آلمان و فیات ایتالیا در حال مذاکره هستیم، گفت: علاقه مندیم شرکت‌های خودروساز ژاپنی نیز در این زمینه با ایران همکاری اساسی داشته باشند.

نعمت زاده افزود: تجربه نشان داده که شرکت‌های ژاپنی بیشتر دنبال فروش ماشین یا تامین قطعات خودرو از خود ژاپن بوده اند که این مغایر سیاست‌های جدید ماست.

وزیر صنعت گفت: به شرکت‌های ژاپنی توصیه می کنم که حداقل یک یا دو شرکت خودرو ساز ژاپنی به صورت فعال در زمینه ساخت عمده قطعات در ایران و برای تعداد بالا مثلا بالای ۷۰ هزار خودرو در سال با ایران مشارکت کنند.

وی افزود: بنابراین امیدواریم در غالب سیاست صنعتی ایران بتوانیم فعالانه شرکت کنید و نگران تحریم‌ها نیز نباشید که از لحاظ ما و ژاپن این تحریم‌ها تمام شده است و توافق نهایی در یکی دو ماه آینده حاصل می شود.

وزیر صنعت همچنین از آمادگی ایران برای مشارکت با شرکت‌های ژاپنی در زمینه تولید لوازم خانگی خبر داد و افزود: ما هم اکنون در زمینه ساخت تجهیزات پیشرفته پزشکی در حال مذاکره با شرکت‌های فیلیپس و زیمنیس هستیم و مایلیم شرکت‌های ژاپنی در این زمینه ورود کنند و اگر می خواهید حضور داشته باشید باید زودتر تصمیم بگیرید.

  21 مهر 1394
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 49445
مرجع: مهر
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز