ممکن است قیمت مسکن پایین‌تر بیاید

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی از احتمال کاهش بیشتر قیمت مسکن طی ماه‌های پیش رو خبر داد.

حامد مظاهریان تصریح کرد: وقتی حباب قیمتی مسکن خالی شده و قیمت‌ها به چهار پنج سال گذشته برگشته، درمی‌یابیم که رکود مسکن به پایان رسیده است و درنتیجه آغاز قریب‌الوقوع دوران رونق را پیش‌بینی می‌کنیم. وی با اشاره به شروع قطعی رونق مسکن از نیمه دوم سال آینده اظهار کرد: ممکن است قیمت‌های مسکن از این هم پایین‌تر بیاید، البته این پیش‌بینی با ریسک همراه است.

 

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص علل عدم پرداخت وام ۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن از سوی بانک‌های تجاری و نیز نتایج برگزاری جلسات معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با مدیران عامل بانک‌ها اظهار کرد: مشکل بانک‌های تجاری برای عدم پرداخت وام ۶۰ میلیون تومانی مسکن، کمبود نقدینگی است؛ آنها با اصل قضیه موافقند ولی می‌گویند ما الان پولی نداریم که به این تسهیلات اختصاص دهیم. به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی طرح کاهش سود سپرده بانک‌ها می‌تواند به افزایش نقدینگی کمک و پول خوبی را به بانک‌ها تزریق کند تا بانک‌ها با این نقدینگی بتوانند پرداخت وام‌های ۶۰ میلیون تومانی مسکن را آغاز کنند.

 

وی درباره مشکلی که بانک‌های تجاری با سود ۲۱ درصدی وام ۶۰ میلیون تومانی مسکن دارند، اظهار کرد: چون این بانک‌ها تجاری هستند، می‌خواهند در برابر مجمع عمومی‌شان خود را سودده نشان دهند؛ البته آنها با همین تسهیلات با سود ۲۱ درصد هم سودده هستند؛ اما وقتی می‌توانند کار سودآورتری انجام دهند (مثلا قرض بین بانکی با درصدهای بالا بدهند)، قطعا انگیزه‌شان برای پرداخت وام ۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن با سود ۲۱ درصد کمتر می‌شود. مظاهریان تاکید کرد: برای رونق بخشی به مسکن به نهادهای مالی توسعه‌ای نیازمندیم که وظیفه آنها اجرای سیاست‌های توسعه‌ای مسکن باشد نه صرفا سودآوری.

  18 آبان 1394
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 49944
مرجع: دنیای اقتصاد
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز