چه کسانی وام 10 میلیونی کالا می گیرند؟

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی از جزئیات جدید زمان و نحوه پرداخت وام 10 میلیون کالا خبر داد.
مرتضی میری در مورد خرید کارت، اظهار کرد: اگر قرار باشد در طرح وام 10 میلیونی کالا شهروندان متقاضی از فروشگاه های معمولی خرید کند که مانند قبل فاکتور صوری صادر و خرج تولید نمی شد و در طرح شاهد انحراف از مسیر صحیح خواهیم بود.

وی ادامه داد: البته کالاهایی که ثبت نام کردند تا کنون در برندهای موجود حدود 28 کارخانه معتبر است.

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی افزود: کارخانه ها استاندارد هستند و نمایندگی های آنها از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی و اطلاع رسانی شده اند.

مردم از فروشگاه های مجاز خریداری کنند

وی با تاکید بر اینکه مردم باید از فروشگاه های مجاز خرید کنند، اضافه کرد: اگر خرید از پوزهای معمولی باشد طرح به انحراف کشیده می شود اما قرار است پوزهای جدیدی راه اندازی شود که مخصوص و متصل به تولیدکننده باشد.

میری با اشاره به اینکه 31 استان و حدود 390 تا 400 شهرستان داریم، گفت: بنابراین باید این فروشگاه ها در شهرستان ها به خوبی و متعادل پخش شوند لذا 500 تا 600 نمایندگی در سطح ایران باید وجود داشته باشد.

مشمولان طرح

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی افزود: مرحله اول فقط اعلام کردند که کارمندان و بازنشستگان می توانند وام 10 میلیون دریافت کنند اما قرار است کارگران و قشر متوسط هم شامل وام شوند.

میری در خصوص استقبال از طرح وام 10 میلیونی کالا، اضافه کرد: فکر می کنم 10 میلیون نفر در سطح کشور تقاضا داشته باشیم و این وام با نرخ سود بانکی 12 درصدی است.

دولت تعداد وام را اعلام کند


وی افزود: دولت باید در ابتدا اعلام کنند که تعداد وام های اعطایی به چند نفر است و مانند وام 25 میلیونی خودرو بعد از اجرای طرح نگویند که وام تمام شد.

کارت های یکبار مصرف وام کالا

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی ادامه داد: اگر کارت های مخصوص وام 10 میلیونی کالا یکبار مصرف باشند به هیچ وجه از لحاظ اقتصادی توجیه ندارد.

امکان تعویض کالا و پس دادن وجود ندارد

میری با بیان اینکه امکان تعویض کالاهای انتخاب شده وجود ندارد، اضافه کرد: مردم کالا و قیمت ها را مقایسه و دقت کنند و اتحادیه آمادگی  رسیدگی به مشکلات را دارد.

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی در مورد معضل فاکتورهای صوری و راهکار جلوگیری از آن، گفت: باید پوزهای مخصوص تولیدکننده راه اندازی شود که چنین اقدامی نیز بسیار سخت است.

بازار سیاه وام کالا

وی گفت: اخیرا در یکی رسانه ها مشاهده کردم که تولیدکنندگان اعلام کردند که وام 10 میلیون کالا را حدود 9 میلیون تومان خریداری می کنند اگر پوز مخصوص راه اندازی نشود شاهد چنین معضلاتی خواهیم بود.

میری افزود: پوز و کارت های مخصوص به گونه ای است که کارت ها فقط با پوز مشخص شده اعتبار دارد و نظر بنده این است که تجهیز اعتبار برای وام کالا از دورترین مناطق و محروم ترین باید صورت گیرد.

بازار تکان می خورد

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی با بیان اینکه اگر این طرح صحیح اجرا شود بازار را تکان می خورد، اضافه کرد: ایرانی کالای خوب ایرانی بخرید که این شعار اتحادیه است و لوازم خانگی با کیفیت و خوب زیاد داریم و کالای زیرپله ای وجود ندارد.

تلویزیون در این طرح نیست

وی با اشاره به اینکه بیش از 500 کارخانه تولید لوازم خانگی در کشور وجود دارد، اضافه کرد: کالایی مانند تلویزیون در این طرح نیست، البته طرح بسته نشده است و امکان تغییر وجود دارد.

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی گفت: 10 میلیون تومان با 12 درصد پرداخت می شود و مردم نیز نیاز دارند اگر درست اجرا کنند از وام خودرو بیشتر استقبال می شود.

انبارها پر است

میری در ادامه در خصوص وضعیت کارخانه ها اضافه کرد: انبار کارخانه ها پر است و اکنون با یک سوم ظرفیت فعالیت می کنند و اگر فروش خوب باشد دو شیفت کار می کنند.

وی در خصوص پل ارتباطی مردم با اتحادیه لوازم خانگی گفت: شماره های 66717548 و 66717549 از 9 صبح تا 2 بعدازظهر در خدمت و پاسخگوی مردم است.

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی در خصوص کالاهای موجود در طرح وام 10 میلیونی کالا افزود: اگر قیمت ها را اعلام کردند حتما آن را مقایسه کنند تا خرید خوبی داشته باشند.

  2 آذر 1394
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 50231
مرجع: میزان
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز