آخرین اخبار از تامین مالی وام 25 میلیون تومانی خودرو

بانک مرکزی با دریافت اسناد مربوط به فروش 46 هزار دستگاه خودرو حدود 1013 میلیارد تومان به حساب بانکهای عامل واریز کرد.

طبق آخرین آمار دستگاه‌های ذیربط در حدود 20 روز گذشته از شروع تامین مالی وام 25 میلیون تومانی برای خرید اقساطی خودرو ، تاکنون اسناد مربوط به حدود 46 هزار دستگاه خودرو از سوی بانکهای عامل برای بانک مرکزی ارسال شده و این بانک نیز مبلغی حدود 1013 میلیارد تومان را به حساب بانکهای عامل واریز کرده تا در اختیار خودروسازان قرار داده و خودروسازان نسبت به تحویل خودرو به خریداران اقدام کنند.

طرح فروش اقساطی خودرو در قالب سیاست اعتباری بانک مرکزی در بسته تسریع رونق اقتصادی از 18 آبان ماه آغاز و با استقبال متقاضیان شش روزه به پایان رسید. چراکه توافق قبلی بین بانک مرکزی، وزارت صمت و خودرو سازان فروش 110 هزار دستگاه با تسهیلات حداکثر 25 میلیون تومانی بود. با این وجود خودروسازان حدود 130 هزار دستگاه را به فروش رساندند که البته بانک مرکزی مازاد بر 110 هزار دستگاه را برای تامین مالی نپذیرفت.

بر اساس این طرح، خریدار تا درصد 80 کل مبلغ خودرو و تا حداکثر 25 میلیون تومان را با سود 16 درصد تسهیلات دریافت و مابقی را نقدا پرداخت می کرد. خودروساز نیز اسناد دریافتی(چک یا سفته) بابت فروش را به بانکهای عامل تعیین شده تحویل می دهد تا بانکها با ارسال آن به بانک مرکزی خطوط اعتباری با سود 14 درصد دریافت و به حساب خودرو سازان واریز کنند.

این در حالی است که با تکمیل اسناد توسط خودرو سازان و ارائه به بانکهای عامل و در ادامه این فرایند ارسال مدارک از سوی بانکها به بانک مرکزی، این بانک نیز تامین مالی را رسما از چهارم آذرماه آغاز کرد. آنطور که مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرد بانک ‌های عامل طبق آنچه که به آنها اعلام شده است منتظر دریافت کلیه اسناد از سوی خودروسازان نخواهند ماند، بلکه هرچه که به دست آنها می‌رسد و اسناد آن تکمیل شود باید به تدریج به بانک مرکزی اعلام کرده تا تامین مالی آن به سرعت انجام شود تا این‌که خودروسازان بتوانند تعهدات خود مقابل مشتریان را به سرعت انجام دهند.

در همین حال شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا نیز اعلام کرده‌اند که از زمان اجرای طرح تا کنون حدود 50 هزار دستگاه خودرو به متقاضیان تحویل داده‌اند.

  25 آذر 1394
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 50929
مرجع: ایسنا
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت گاز استان گلستان شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز