بازار نفت پس از قطع روابط ایران و عربستان

اکثر کارشناس های نفتی بر این باورند که قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا می کند ولی تا بازگشت قیمت نفت باید سختی بیشتری کشید.

قیمت نفت در بازارهای جهانی از شهریور سال گذشته تا کنون در مدار نزولی قرار گرفته و این موضوع کشورهای صادرکننده نفت را با مشکلات متعددی در زمینه تامین منابع مالی مواجه کرده است.

در این شرایط بسیاری از کارشناسان مسائل سیاسی را دلیل اصلی کاهش قیمت نفت عنوان می کنند و معتقدند عربستان به دلیل هدایت اهداف سیاسی خود باعث کاهش قیمت نفت شده است.

علی مروی معاون سابق وزیر نفت در گفت و گو با نامه نیوز در این رابطه گفته است عربستان با قدرت به این مسئله دامن می زند. اقدامات عربستان در حوزه انرژی نشاندهنده این است که آنها می خواهند به ایران و روسیه لطمه وارد کنند و تحریم ها را سخت تر کنند.

اما در شرایطی که قیمت نفت از تابستان سال گذشته در مدار نزول قرار گرفته است روابط دیپلماتیک ایران و عربستان از شب گذشته قطع شده است و این موضوع می تواند بر آینده قیمت نفت تاثیر گذار باشد.

این اتفاق ها در شرایطی رخ داده است که بیژن نامداز زنگنه وزیر نفت گفته است ما به دنبال خراب کردن بازار نیستیم اما سهم خود را نیز پس می گیریم.

همچنین سیدحمید حسینی عضو هیات رییسه اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی گفته است اگر روابط عربستان با ایران خوب شود، قیمت نفت بهبود پیدا می کند و همچنین اگر وضعیت عربستان تغییر کند، نگرانی ایجاد شده و این مساله می تواند باعث افزایش قیمت نفت شود.

به گفته عضو هیات رییسه اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی تغییر وضعیت داخلی عربستان نگرانی هایی ایجاد کرده و می کند و می تواند باعث افزایش قیمت نفت شود.

حسینی گفته است نرخ نفت پایین تر از نرخ های حداقلی است و به کف قیمت کاهش یافته است؛ بنابراین قیمت ها باید افزایش یابد، اما روابط ایران و عربستان در قیمت نفت بسیار تاثیرگذار است. اگر روابط دو کشور بهبود پیدا کند، افزایش قیمت سریع تر صورت می گیرد، اما اگر تنش در روابط ایران و عربستان ادامه پیدا کند، ممکن است قیمت ها در همین سطح باقی بماند. به هر حال کاهش بیشتر قیمت نفت به نظر می رسد امری عملی نباشد.

البته همزمان با این اتفاق نفت خام برنت بیش از 2.5 درصد (بیش از 2 دلار) افزایش یافت و در ساعت های اولیه بامداد امروز (دوشنبه) به 38 دلار و 50 سنت برای هر بشکه رسیده است. همچنین قراردادهای نفت وست تگزاس اینترمدیدیت آمریکا نیز 76 سنت معادل 2.05 درصد افزایش یافت و به 37 دلار و 80 سنت در هر بشکه رسیده است.

این در حالی است که قیمت نفت خام در سال گذشته (۲۰۱۵) در کل ۳۵ درصد کاهش یافته است و حدود بشکه ای ۳۷ دلار شناور مانده و به این زودی این مسئله حل نخواهد شد. اکثر کارشناس های نفتی بر این باورند که قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا می کند ولی تا بازگشت قیمت نفت باید سختی بیشتری کشید.

  14 دی 1394
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 51429
مرجع: نامه نیوز
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز