توضیح شریعتمداری درباره پیشنهاد تعاونی‌ها درباره توزیع کالاهای اساسی

محمد شریعتمداری,اخبار اشتغال و تعاون,خبرهای اشتغال و تعاون,اشتغال و تعاون
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تعاونی‌ها بارها اعلام کردند که آمادگی دارند کالاهای اساسی که با ارز ۴٢٠٠ تومانی تهیه می‌شود را با قیمت واحد در اختیار مردم قرار دهند و این امر نشان می‌دهد که تعاونی بستری مناسب برای اقتصاد کشور است و تعاونگران آمادگی آن را دارند.

محمد شریعتمداری در مراسم افتتاح ۶۴٣ طرح تعاونی اظهار داشت: اگر تعاونی‌ها یکی از بازوان خصوصی‌سازی باشند، به اهداف خود می‌رسد و سودجویی نخواهیم داشت.

 

وی عنوان کرد: در همه دوران‌ها و قدرت‌های بزرگ جهانی مشارکت مردم و تعاونی‌ها را شاهد بودیم و همواره بعد از حوادث ناگوار در جهان به موضوع تعاونی‌ها توجه ویژه‌ای شده است.

 

شریعتمداری ادامه داد: نخستین تعاونی در انگلستان تشکیل شد و در کشور ما نیز نخستین تعاونی در سال ١٣١۴ تاسیس شد؛ در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی شاهد مشارکت مردم برای تامین نیازها در قالب تعاونی بودیم اما از دهه ٧٠ به بعد تعاونی‌ها افول داشتند.

 

وزیر کار گفت: هم اکنون ٩٣ هزار تعاونی در ١۴ رشته ثبت شده و بخش قابل توجهی از صنایع صیادی کشور در تعاونی‌ها شکل گرفته است. ‌

 

وی اظهارداشت: توسعه بخش تعاون در اصل ١٠٢ قانون برنامه چهارم توسعه تاکید شده و در ماده ١٢۴ برنامه پنج ساله پنجم توسعه نیز آمده است که ٢۵ درصد فروش اموال دولتی برای تقویت بخش تعاون قرار گیرد% اما این امر محقق نشده است و امیدواریم گام‌های موثری در این خصوص برداشته شود.

 

شریعتمداری بیان کرد: تعاونی‌ها بارها اعلام کردند که آمادگی دارند کالاهای اساسی که با ارز ۴٢٠٠ تومانی تهیه می‌شود را با قیمت واحد در اختیار مردم قرار دهند و این امر نشان می‌دهد که تعاونی بستری مناسب برای اقتصاد کشور است و تعاونگران آمادگی آن را دارند.

 

وی ادامه داد: امروز نخستین مرکز نوآوری کشور افتتاح شد و نشان می‌دهد که تعاونگران می‌توانند در عرصه نوین حضور یابند و نگاه وزارت کار در زنجیره تولید تا توزیع نوآورانه است و از این طریق می‌توان قدم‌های موثری در توسعه تعاونی‌ها برداریم.

 

شریعتمداری گفت: یکی از مهم‌ترین رویکرد تعاونی‌ها در اقتصاد کشور، نگاه مشارکت‌جویانه و توانمندسازی جوانان، زنان فارغ‌التحصیل و شکل دادن واحدهای تعاونی در دستور کار ماست.

 

شریعتمداری تصریح کرد: خصوصی‌سازی بدون توجه به تعاونی‌ها سرنوشت مطلوبی نداشته است. اگر تعاونی‌ها یکی از بازوان خصوصی‌سازی باشد، به اهداف خود می‌رسد و سودجویی نخواهیم داشت و این مستلزم نگاه جدید به تعاونی است.

  9 شهریور 1398
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 64944
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز