عضو کانون مرغداران گوشتی:
جهش ۱۵۰ تومانی نرخ مرغ در بازار / قیمت مرغ گرم به ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید

قیمت مرغ,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت
چهارآیین گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده ۹ هزار و ۵۰۰ و مرغ گرم ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان است.

برومند چهارآیین عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی در گفت و گو خبرنگار، درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و ۵۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده‌فروشی‌ها ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان است.

 

او ازدیاد تقاضا برای خرید مرغ در ایام پایانی هفته را دلیل اصلی افزایش ۱۵۰ تومانی نرخ مرغ نسبت به روز گذشته در بازار اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا پیش بینی می‌شود که روند افزایشی قیمت به دلیل تعطیلی کشتارگاه‌ها تا روز شنبه در بازار ادامه یابد.

 

چهارآیین قیمت مرغ در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به نوسان قیمت گوشت قرمز بخشی از تقاضا برای نذورات در این ایام به سمت بازار مرغ سرازیر شده است که با این وجود نوسان ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومانی قیمت دور از انتظار نیست.

 

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی ادامه داد: بر اساس پیش بینی‌های قبلی از اواسط شهریور به سبب اختصاص بخشی از درآمد خانوار به خرید لوازم‌التحریر قیمت مرغ گرم با روند نزولی در بازار روبه رو خواهد شد.

 

او با انتقاد از افت قیمت جوجه یک روزه در بازار گفت: هم اکنون متوسط قیمت هر قطعه جوجه یک روزه یک هزار و ۳۰۰ تومان است که با نرخ مصوب خود فاصله معناداری دارد چرا که در ماه‌های اخیر اجرای قیمت‌های دستوری موجب شده تا تقاضا برای جوجه ریزی در واحد‌های مرغداری کاهش یابد و  این روند تا زمان اعلام قیمت منطقی مرغ متناسب با هزینه‌های تولید ادامه دارد.

 

چهارآیین با اشاره به اینکه ماهانه ۱۱۰ تا ۱۱۵ میلیون قطعه جوجه ریزی باید در واحد‌های مرغداری صورت گیرد بیان کرد: اگر تقاضا برای جوجه ریزی پایین‌تر از این مقدار باشد بدون تردید این امر بر افت قیمت جوجه و زیان تولیدکنندگان دامن می‌زند.

 

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی درباره تأثیر عرضه مرغ منجمد در بازار گفت: با توجه به عرضه ناچیز پشتیبانی امور دام این موضوع تأثیر چندانی بر بازار مرغ گرم ندارد.

 

او ادامه داد: با توجه به نرخ‌های مصوب فعلی مرغداران حاضر نیستند یک گرم مرغ تولیدی خود را به پشتیبانی امور دام تحویل دهند در حالی که با تعیین نرخ منطقی ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان برای مرغ شیرین پک شده تولیدکنندگان حاضر به تحویل مرغ خود به پشتیبانی هستند که این امر بر جلوگیری از زیان تولیدکنندگان جوجه یک روزه به سبب ازدیاد تقاضا برای جوجه ریزی تأثیر بسزایی دارند در حالی که هم اکنون به طور متوسط ماهانه حدود ۸۰ تا ۹۰ میلیارد تومان آن‌ها زیان می‌کنند.

 

چهارآیین در پایان با اشاره به اینکه التهاب بازار نهاده‌های دامی فروکش کرده است تصریح کرد: قیمت کنونی کنجاله سویا و ذرت به نرخ مصوب خود نزدیک شده است که اگر مسئولان تنظیم بازار قیمت واقعی مرغ را بپذیرند نه تنها نیازی به واردات مرغ نداریم بلکه قادر به صادرات مازاد تولید خود به بازار‌های هدف هستیم.

 

 

  14 شهریور 1398
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 64998
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تریل شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز