سرانجام سهمیه بنزین نوروزی چه می‌شود؟

بیژن زنگنه,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
وزیر نفت گفت:با تصویب و ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون احداث پتروپالایشگاه های بخش خصوصی در نشست روز قبل هیئت دولت ، به زودی فراخوان دعوت از سرمایه گذاران انجام می شود.

بیژن نامدار زنگنه ، وزیر نفت در حاشیه جلسات کمیسیون های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد:با تصویب و ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون احداث پتروپالایشگاه های بخش خصوصی در جلسه روز گذشته هیئت دولت ، به زودی فراخوان دعوت از سرمایه گذاران انجام خواهد شد. ولی اولویت مهم ما در این بخش، بهینه سازی پالایشگاه های موجود برای تولید فرآورده های باکیفیت و استاندارد است.

 

او درخصوص میزان صرفه جویی ناشی از سهمیه بندی بنزین گفت:هم اکنون حدود ۱۸ تا ۲۰ میلیون لیتر در مصرف روزانه بنزین کاهش داریم که البته این مقدار تثبیت نشده و فکر می کنم مقدار صرفه جویی واقعی روزانه کمتر از این میزان باشد و مصرف بالاتر برود و بخش عمده این صرفه جویی هم اکنون صادر می شود و عمده مصرف بنزین مردم هم، بنزین سهمیه ای است.

 

وزیر نفت در مورد احتمال تخصیص سهمیه نوروزی سوخت گفت:در این زمینه چیزی به وزارت نفت ابلاغ نشده است و در اختیار ما نیست و در لایحه بودجه هم چیزی به این عنوان وجود ندارد.

 

زنگنه در مورد سوخت CNG نیز گفت:این سوخت کاملاً اقتصادی است و یک پنجم بنزین هزینه دارد و آنچه مهم است اینکه مردم برای سی ان جی سوز کردن خودروهای خود تشویق شوند. در این زمینه برای سی ان جی سوز کردن خودروهای عمومی و وانت بارها ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیده شده است که بازپرداخت آن نیز برعهده دولت است و دولت هم فعلا درحال کار کردن روی گازسوز کردن خودروهای دیگر و موتورسیکلت هاست که با توجه به میزان آلایندگی موتورسیکلت ها اهمیت زیادی دارد.

 

این مقام مسؤول ادامه داد:چند شرکت با علاقه این مسئله را دنبال می کنند و به دنبال گسترش جایگاه های ثابت و سیار CNG که قابلیت سوخت گیری سریع را برای موتورسیکلت ها فراهم خواهد کرد هستند و فکر می کنم از این طرح استقبال خوبی انجام شود چراکه هزینه گاز یک پنجم بنزین است و اشتغال وسیعی هم به دنبال دارد. البته حالا نیمی از ظرفیت ایستگاه های موجود سی ان جی بدون استفاده مانده است.

  1 بهمن 1398
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 66190
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز