تخصیص سهمیه بنزین نوروزی در دستور کار دولت؟

سهمیه نوروزی بنزین,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
تخصیص سهمیه بنزین نوروزی، این پیشنهاد البته نه از طرف مقامات اقتصادی و سیاستگذاران حوزه انرژی که از طرف وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، علی اصغر مونسان رسانه ای شده است.

. در بیست و چهارمین روز آبان‌ماه بود که تعیین سهمیه بنزین اعلام و مقرر شد ماهیانه خودروهای شخصی ۶۰ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی را بعنوان سهمیه دریافت کرده و سوختگیری مازاد بر این میزان نیز مستلزم پرداخت سه هزار تومان به ازای هر لیتر بنزین باشد.

 

اکنون ولی به سنت سال های قبلی، در سال هایی که بنزین بصورت سهمیه ای عرضه میشد، مسئله اختصاص سهمیه خاص برای سفرهای نوروزی عرضه شده است.

 

پیش از این در سال های آغازین دهه نود میزان سهمیه نوروزی برابر با ۵۰ لیتر بود. هر چند مونسان هنوز اعلام نکرده است که میزان سهمیه پیشنهادی دستگاه تحت تصدی اش برای تخصیص بنزین جیره بندی چه میزان است ولی گزارش های رسیده نشان میدهد رقم پیشنهادی در همین محدوده ۵۰ تا ۶۰ لیتر قرار دارد.

 

او از مساعدت دولت در زمینه تخصیص این سهمیه به رسانه ها خبر داده و تأکید نموده است برنامه مذکور اجرایی خواهد شد با این حال نه تنها مقامات شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی که حتی وزیر نفت خبر داده اند هنوز مصوبه ای در این خصوص ابلاغ نشده و فعلاً خبری از تخصیص سهمیه های نوروزی نیست. با این حال بنظر میرسد بنا بر پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سال جاری نیز بنزینی تحت عنوان سهمیه بنزین نوروزی تخصیص داده شود.

 

مقدار صرفه جویی در استفاده از بنزین چه مقدار است؟

آخرین آمارهای ارائه شده از طرف وزیر نفت نشان میدهد سهمیه بندی بنزین، میزان مصرف را با کاهشی آشکار روبرو کرده است. اکنون مقدار مصرف بنزین کاهشی بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون لیتر در روز را تجربه کرده است. این آمار هر چند از طرف بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران تائید شده است ولی وی تأکید می کند: هم اکنون حدود ۱۸ تا ۲۰ میلیون لیتر در مصرف روزانه بنزین کاهش داریم که البته این میزان تثبیت نشده و فکر می کنم میزان صرفه جویی واقعی روزانه کم تر از این میزان باشد و مصرف بالاتر برود و بخش عمده این صرفه جویی هم اکنون صادر می شود و عمده مصرف بنزین مردم هم، بنزین سهمیه ای است.این نکته روشن می کند که تخصیص بنزین نوروزی با توجه به سبد مصرفی خانوارها می تواند در ترغیب به سفر موثر واقع شود. تجربه سالیات گذشته نیز نشان می دهد تصمیم گیری نهایی و ابلاغ سهمیه در اسفند ماه ماه هر سال صورت می گیرد.

 

سوختگیری چه تغییری کرده است؟

هر چند مصرف بنزین کاهش یافته است اما هیاهو پمپ بنزین ها و تراکم بالای خودروها در جایگاه های سوختگیری بسیار بیش از گذشته به چشم می آید.

 

یکی از متصدیان جایگاه سوختگیری در مورد علل شلوغی پمپ بنزین ها به خبرانلاین گفت: یکی از مهم ترین علل این است که مردم تعداد دفعات سوختگیری را بالا برده اند، درصورتی که تا قبل اشخاص بطور متوسط بین ۲۰ تا ۳۰ لیتر بنزین می زدند، اکنون بین ۱۰ تا ۲۰ لیتر بنزین می زنند و حتی بسياري از رانندگان برای این که کم تر از ۱۰ لیتر بنزین در باک بریزند در صف می ایستند. به این ترتیب خودروهایی که قبلا شاید هر هفته یا دو هفته یک بار به جایگاه سوختگیری می آمدند، اکنون با تغییر شرایط در دفعاتی بسیار بیشتر مراجعه می کنند، در عین حال اوایل و اواخر ماه نیز به علت شارژ سهمیه ها پمپ بنزین ها با شلوغی بیشتری رو به رو هستند.

 

  4 بهمن 1398
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 66219
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز