'پشت‌بام خوابی' واقعیت بازار مسکن کشور است
ربیعی: خانه های‌خالی از مرداد ۹۹ باید مالیات دهند/ وزیر راه: ارسال اظهارنامه‌ مالیاتی در مهرماه!

دریافت مالیات از واحدهای مسکونی بدون سکنه,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری درباره برنامه دولت برای اخذ مالیات از مساکن خالی اظهار داشت: پیش می‌کنیم این طرح از ماه آینده عملیاتی شود.

سخنگوی دولت گفت: از ماه آینده طرح اخذ مالیات از مساکن خالی عملیاتی می‌شود.

به گزارش تسنیم، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری  درباره برنامه دولت برای اخذ مالیات از مساکن خالی اظهار داشت: پیش می‌کنیم این طرح از ماه آینده عملیاتی شود.

 

وی افزود: این طرح مشکلات و پیچیدگی‌هایی داشت که همه اینها برطرف شده است.

 

سخنگوی دولت از طراحی سامانه‌‌ای برای این موضوع خبر داد و گفت وزارت مسکن آمادگی‌های لازم برای اجرای این طرح را کسب کرده و امیدوار هستیم در این زمینه به نتایج مطلوب برسیم و هماهنگی‌های لازم با اداره مالیات صورت گرفته است.

 

ارسال اظهارنامه‌ مالیاتی برای صاحبان خانه‌های خالی در مهرماه

وزیر راه و شهرسازی گفت: دریافت مالیات از واحدهای مسکونی بدون سکنه است که در این خصوص سامانه ملی املاک و اسکان طراحی‌شده و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرارگرفته و تا مهرماه ۹۹ اظهارنامه‌های مالیاتی برای صاحبان خانه‌های خالی ارسال می‌شود.

دریافت مالیات از واحدهای مسکونی بدون سکنه,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران

محمد اسلامی در حاشیه سفر خود به قزوین، در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح ملی مسکن تصریح کرد: در مرحله اول برای اقدام ثبت ملی مسکن محدودیت زمان داشتیم اما در مرحله دوم محدودیت زمان نداشتیم و هرکسی که خواست ثبت‌نام کرد، با توجه به زمانی که صرف کردیم همه با فراغت خاطر به‌صورت پیامک با از طریق ورود به سایت ثبت‌نام کردند.

 

وی افزود: همچنین مهلت ثبت‌نام را تمدید کردیم و افرادی که با پیامک ثبت‌نام کردند می‌توانند مجدداً وارد سامانه شوند و ثبت‌نام کنند، مسکن ملی پروژه ویژه خانه اولی‌ها است و برای اولین بار است که ثبت‌نام مسکن نیازی به مراجعه حضوری ندارد و روند ثبت‌نام و معرفی به بانک به‌صورت مجازی انجام می‌شود و هنگام تحویل زمین نیاز به حضور است.

 

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: طبق آمار ثبت‌نام کنندگان، پایین‌ترین سن ثبت‌نام کنندگان ۱۸ سال و معدل سنی ثبت‌نام کنندگان ۳۴ سال را نشان می‌دهد، این موضوع نشان می‌دهد که نوبت جوانان رسیده است و خوشحالیم که می‌توانیم به جوانان خدمت ارائه دهیم، از طرفی این مسکن در چند دهک جداگانه تعریف‌شده است و برای محرومان دهک یک و دو به‌صورت جداگانه پیش‌بینی‌شده است.

 

وی بیان کرد: هدف از اجرای اقدام ملی مسکن طرح خانه‌دار کردن مردم فاقد مسکن است و می‌تواند همه افراد را پوشش می‌دهد و به یک جریان پایدار تبدیل شود؛ در هیئت دولت هم مشوق‌های جدیدی در آیین‌نامه‌های ساماندهی زمین و مسکن ایجاد کردیم که رغبت و انگیزه سرمایه‌گذاری در این حوزه افزایش پیدا کند.

 

اسلامی تأکید کرد: هیئت دولت برای واگذاری زمین به کسانی که می‌خواهند مسکن استیجاری احداث کنند مشوق‌هایی در نظر گرفته است با این ظرفیت‌های قانونی و تخصیص زمین که به‌وفور عرضه می‌کنیم و مشوق‌های لازم برای مسکن می‌توانیم به نتایج خوبی برسیم، در حال حاضر زمین طرح ملی مسکن ۴۰۰ هزار واحدی در سراسر کشور تأمین‌شده است و در تلاش هستیم که بتوانیم تمام ثبت‌نام کنندگان را صاحب‌خانه کنیم.

 

افزایش اجاره خانه بیش از ۲۵ درصد ممنوع

وی خاطرنشان کرد: جلوگیری از افزایش بیش از ۲۵ درصدی اجاره‌بها مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا است که برای تمام آحاد مردم و دستگاه‌های اجرایی لازم‌الاجرا است، طبق این مصوبه سقف افزایش اجاره خانه در تهران ۲۵ درصد، در کلان‌شهرها ۲۰ درصد و در باقی استان‌ها ازجمله قزوین ۱۵ درصد است.

 

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: با توجه به شیوع کرونا یکی از مهم‌ترین سیاست‌های دولت این است که از حرکت‌های بدون منطق و از التهاب کاذب مسکن جلوگیری می‌کند، طبق این مصوبه قراردادهای اجاره تمدید می‌شود تا زمانی که شرایط کرونا وجود دارد و وزارت بهداشت پایان آن را سه ماه آینده اعلام کرده این ضابطه پابرجا است.

 

وی بیان کرد: ستاد ملی کرونا تلاش دارد از مواردی که باعث گسترش ویروس می‌شود جلوگیری کند، بنابراین اسباب‌کشی و رفت‌وآمدهای غیرضروری باعث شیوع لجام‌گسیخته این ویروس می‌شود، مستأجری که تکالیف خود را انجام نداده و از طریق دادگاه‌های صالحه برای آن‌ها حکم تخلیه صادرشده ظرف مدت دو ماه مکلف هستند تخلیه خانه را انجام دهند و یا مالکی که واحد خود را فصلی فروخته باشد مستأجر باید ظرف دو ماه بعد از اعلام رسمی فروش، واحد را تخلیه کند.

 

اسلامی خاطرنشان کرد: تمامی معاملاتی که در دفاتر اسناد رسمی و بنگاه‌های معاملاتی صورت می‌گیرد باید در سامانه ثبت معاملات ثبت و کد رهگیری دریافت شود، این امر کمک می‌کند تا هیجانات کاذب که هیچ پشتوانه‌ای ندارد و زمینه واقعی ندارد مهار شود.

 

ساخت سوئیت‌های  ۲۵ متری صحت ندارد

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: موضوع ساخت سوئیت‌های  ۲۵ متری صحت ندارد، در دولت چنین موضوعی مطرح نیست و تا زمانی که این دولت وجود دارد، این موضوع اجرایی نمی‌شود، همچنین مسکن‌های خالی بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط مرکز آمار ایران بیش از دو میلیون واحد مسکن خالی در کشور وجود دارد و تمهیدی که برای این امر اندیشیده شده دریافت مالیات از واحدهای مسکونی بدون سکنه است که در این خصوص سامانه ملی املاک و اسکان طراحی‌شده و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرارگرفته و تا مهرماه امسال اظهارنامه‌های مالیاتی برای صاحبان خانه‌های خالی ارسال می‌کند.

 

"پشت‌بام خوابی" واقعیت بازار مسکن کشور است

دبیر کانون انبوه‌سازان مسکن با اشاره به ایجاد پدیده "پشت‌بام خوابی" و اجاره پشت‌بام منازل برای شب‌خوابی از سوی کارگران و اقشار کم‌درآمد، گفت: اینکه شخص به وضعیتی برسد که به دلیل نداشتن مسکن مناسب، برای خوابیدن در پشت‌بام خانه شخص دیگر هزینه پرداخت کند، یک فکاهی دردناک از بدیهیات حوزه مسکن کشور است.

دریافت مالیات از واحدهای مسکونی بدون سکنه,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران

 

فرشید پورحاجت در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اتفاقی که در رشد اجاره بهای مسکن در کشور رخ داده به دلیل آن است که در ۱۰ سال اخیر، تولید مسکن کشور به شدت کاهش یافته است و از سویی صحبت‌های ضد و نقیض در حوزه اقتصاد مسکن نیز این وضعیت را بدتر از پیش کرده است.

 

وی با اشاره به ایجاد پدیده "پشت‌بام خوابی" و اجاره پشت‌بام منازل برای شب‌خوابی از سوی کارگران و اقشار کم‌درآمد، افزود: مجموعه راه و شهرسازی بر واقعیت‌های اقتصاد مسکن سرپوش گذاشته است؛ "پشت‌بام خوابی" یکی از واقعیت‌های تلخ بازار مسکن کشور است که باید آن را دید و برای حل مشکلاتی از این قبیل تلاش کرد.

 

دبیر کانون انبوه‌سازان مسکن کشور گفت: شرایط تولید مسکن در کشور شرایط خوبی نیست؛ تولیدکننده بخش مسکن دچار بحران است و این بحران نشات گرفته از سیاست‌ورزی‌های ناصحیح و نبود توجه به بهبود فضای کسب و کار است.

 

پورحاجت ادامه داد: مردم در بحران مسکن استیجاری هستند؛ اینکه شخص به وضعیتی برسد که به دلیل نداشتن مسکن مناسب، برای خوابیدن در پشت‌بام خانه شخص دیگر هزینه پرداخت کند، یک فکاهی دردناک از بدیهیات حوزه مسکن کشور است.

 

وی افزود: زنگ خطر در ۱۰ سال اخیر برای حوزه مسکن کشور به صدا در آمده اما در همه این سال‌ها به جای حل مشکلات، غُل و زنجیر این صنعت بیشتر شده است. کسانی که در طول این سال‌ها مسئولیت داشتند اما به بخش مسکن بی‌توجه بودند و این بی‌توجهی باعث شد که شرایط به این شکل شود، باید پاسخگوی افزایش بیش از ۲۰۰ درصدی نرخ مسکن در دو سال اخیر باشند.

 

  10 تیر 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 67642
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز