طرح مجلس برای تغییر نحوه سهمیه‌بندی بنزین/ به جای خودرو به هر خانواده سهمیه تعلق می‌گیرد

سهمیه بندی بنزین,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
مجلس در حال بررسی طرحی به منظور اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با ارائه توضیحاتی در مورد طرح پیشنهادی مبنی بر تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین از خودروها به خانواده ها گفت: این طرح در صف اعلام وصول توسط هیات رئیسه مجلس است.

 

مالک شریعتی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در مورد پیشنهاد طرحی از سوی نمایندگان مجلس یازدهم در مورد اصلاح تعیین سهمیه بنزین اظهار‌کرد: منتظر هستیم تا پس از تعطیلات اخیر مجلس این طرح از سوی هیات رئیسه مجلس اعلام وصل شود. معتقدم هستیم ارائه بنزین با الگوی کنونی فاقد ویژگی عدالت است. 

 

وی ادامه داد: در طرح کنونی سهمیه بنزین به خودروها تعلق ميگيرد در حالیکه ۵۰ درصد خانواده ها فاقد خودرو هستند و سهمی یارانه بنزین ندارند.

 

می خواهیم به همه یارانه بدهیم

این نماینده مجلس تأکید کرد: چنانچه طرح پیشنهادی کنونی مصوب شود، سهمیه بندی تغییر می کند و سهمیه بنزین به جای ماشین به خانواده ها تخصیص پیدا می کند. به این شکل که به هر شخص ایرانی از یارانه انرژی سهمی تعلق ميگيرد، در ابتدا سهمیه بنزین به کارت سرپرست خانواده واریز می شود. چنانچه این شخص از سهمیه خود استفاده نکرد سهمیه در انتهای ماه به دولت باز می گردد–یا میزانی از سهمیه که به استفاده نشده است- و دولت از محل درآمد صادراتی بنزین کارت بانکی سرپرستان خانواده را شارژ می کند تا آنها کالای ایرانی بخرند.

 

شریعتی اظهار‌کرد: اشخاص یا صاحب خودرو هستند یا این که فاقد خودرو هستند، اگر خودرو ندارند میتوانند از درآمد آن به شکل یارانه استفاده کنند.

 

نمی خواهیم جامعه درگیر شوک شود

شریعتی با تأکید به این موضوع که درشرایطی قرار نداریم که به جامعه شوک وارد کنیم، گفت: می خواهیم بدون تغییر قیمت ها –بنزین- سهمیه ها عادلانه شود.

 

وی افزود: یکماه گذشته با افت شدید نفت در جهان مواجه بودیم و قیمت بنزین افت کرد، در چند هفته قیمت بنزین جهان از بنزین ایران ارزان تر شد در این شرایط عادلانه تر بود که قیمت عرضه این محصول پائین تر بیاید. براین اساس معتقدیم لازم است سياست گذاري در بخش بنزین با نرخ شناور باشد.

 

وی با بیان این که اگر این طرح پیشنهادی در مجلس تصویب شود چون یارانه آن به تمامی اشخاص میرسد، در عمل طرح متناسب با عدالت است، در بخش دیگری گفت: بحث مان تغییر قیمت بنزین نیست بلکه می خواهیم ارائه سهمیه عادلانه شود.

 

سهمیه بندی بنزین,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی

هرم وارونه یارانه ها

او گفت: مردم از مجلس قبل راضی نبودند، کمیسیون های مجلس یازدهم هم یک هفته شکل گرفته است. ولی طرح پیشنهادی مان در مجلس دهم تهیه شده بود و باقی مانده مجلس قبل است، ولی در آن مجلس دنبال نشد. شریعتی با اشاره به ماده ۳۹ قانون برنامه ششم توسعه گفت: این قانون دولت را مکلف کرده است که با در نظر گرفتن تبعات اجتماعی موضوع افزایش قیمت بنزین دنبال شود.

 

این نماینده مجلس همینطور گفت:معضل جدّي کشورمان یارانه های انرژی است که دقیقا برعکس عمل می شود و اشخاص برخوردار، بیشتر از آن بهره مند میشوند، به تعبیری، هرم یارانه ها برعکس روی زمین قرار گرفته است.

 

دولت ناتوان از اجرای همه سیاستهای بنزینی مدنظر مجلس

او اظهار‌کرد: این دولت در اجرای پروژه های سنگین توانمند نمی بینیم. فعلاً می خواهیم طی یک مرحله با دنبال کردن پیشنهاد اصلاح تغییر سهمیه بندی بنزین، شرایط را به عدالت نزدیک کنیم بعد در حوزه حکمرانی انرژی برنامه هایی را دنبال خواهیم کرد. 

 

شریعتی در پاسخ به نقدی مبنی بر این که بنزین سهم ۱۰ درصدی از کل مصرف انرژی کشور دارد و اگر قرار است اصلاحی شود باید کار اساسی صورت بگیرد، اظهار‌کرد: بنزین یک کالای عادی نیست، نوعی کالای خاص است که اثر روانی برجامعه دارد. اینکه ۱۰ درصد کل انرژی مصرفی کشورمان مربوط بنزین است، پس جای سؤال است که چرا آبان ۹۸ کشور بخاطر گرانی آن شلوغ شد.

 

وی گفت: برای گران شدن اخیر بنزین در کشور هزینه شده است- حوادث آبان ماه ۹۸- و الان می خواهیم اصلاحی در کشور صورت بگیرد.

 

بنزین اولویت اول کشور نیست

این عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم اظهار‌کرد: بنزین الان اولویت اول کشورمان نیست، اولویت اول اصلاح نظام مالیاتی، بانکی و پس از آن یارانه هاست. در جریان هستم که از ابتدای گرانی بنزین نارضایتی مردم از سهمیه بندی بنزین بالای ۷۰ درصد است. کاری که می توانیم انجام دهیم این است که روند فعلی در مؤلفه های جامعه به نفع محرومان اصلاح شود. اگر این طرح پیشنهادی تصویب و بعد اجرا شود، به التیام زخم های مردم کمک می کند.

 

سهمیه بندی بنزین,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی

وی به طرح این موضوع پرداخت که گرانی بنزین اتفاق خوبی نبوده، و گفت: ولی الان یک تیر از چله کمان رها شده است. یک عده در جایگاه ها بنزین می زنند و یک عده نظاره می کنند؛ طرح کلان و نظام هدفمندی یارانه ها به جای خودش جای بحث دارد اما با این طرح پیشنهادی می خواهیم باتوجه به وضعیت فعلی به جای این که بنزین را به خودرو بدهیم به خانوار بدهیم، این زخم جامعه را التیام می بخشد و باعث رضایت مردم می شود.

 

  14 تیر 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 67657
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز