مشکلات هسته معاملات بورس تمامی ندارد

مشکلات هسته معاملات بورس,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام
دبیرکل کانون کارگزاران از احتمال خاموشی هسته معاملات بورس در آینده نزدیک خبر داد. به گفته او سامانه فعلی دیگر جوابگوی حجم فزاینده تقاضا در بورس نیست.

«سیاست ها و مقرراتی که در بازار سرمایه شکل گرفته است هسته معاملات بورس تهران را به سمت خاموش شدن سوق می دهد.» در حالی دبیرکل کانون کارگزاران خبر احتمال خاموشی هسته معاملات را تائید کرد که علت اصلی این رخداد را مقررات و سیاست هایی می داند که سیستم معاملات را به سمت از کار افتادن هدایت کرده است. روح الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران در گفتگو با «دنیای اقتصاد» علت این اختلال ها را حضور حداکثری مردم برای سرمایه گذاری مستقیم در بورس دانست و گفت: هیچ سیستم معاملاتی در هیچ جای جهان توان این حجم از سهامداران را ندارد. وی افزود: در کشورهای دیگر ضریب نفوذ مردم در بورس ها بیش از ۷۰ درصد است ولی این نکته را باید در نظر گرفت که حضور سرمایه گذاران از طریق غیرمستقیم به واسطه سبدها و صندوق های سرمایه گذاری است.

 

دبیرکل کانون کارگزاران گفت: تشویق مسئولان برای ورود مردم به بورس از سویی و اشتیاق سهامداران برای مشارکت در عرضه های اولیه با تضمین سود ۱۰۰ درصدی از مهم ترین دلایل برای خاموش شدن هسته معاملات است، سیاست ها، رویه ها و مقرراتی که مدیران بورس باید باتوجه به حجم استقبال از این بازار آنرا تغییر دهند. میرصانعی عرضه های اولیه را از اصلی ترین دلایل اختلال مداوم سیستم معاملات دانست و ادامه داد: هنگامی که مدیران بورس سود از پیش تعیین شده بدون ریسک را در قالب عرضه های اولیه به مردم ارائه می‌دهند چه انتظاری می شود داشت که مردم از این سود استقبال نکنند. بازار سرمایه باید جایی برای کشف نرخ باشد و هنگامی که بورس در روز عرضه اولیه سقف و کف قیمت را بسیار پائین تر از ارزش ذاتی سهام تعیین می کند سود تضمین شده و از پیش تعیین شده را در اختیار سرمایه گذار قرار داده است.

 

به گفته دبیرکل کانون کارگزاران فرش قرمزی که برای سهامداران پهن شده گریبان بورس را خواهد گرفت و خاموشی سامانه معاملات هشداری جدّي است.

 

مشکلات هسته معاملات بورس,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام

او دلیل دیگر خاموشی سیستم معاملات در آینده نزدیک را حضور مردم در صف خرید سهام دانست که بدون تحلیل و دانش پشت صف ایستاده اند. صف خریدی که علت اصلی آن محدودیت هایی چون دامنه نوسان و حجم مبنا است. میرصانعی، علت دیگر اختلال های پی در پی سیستم معاملات را عدم تسهیل در افزایش سقف صندوق های سرمایه گذاری دانست و افزود:روند مجوز افزایش سقف صندوق های سرمایه گذاری بسیار طولانی مدت است و سازمان بورس باید روند مجوز افزایش سقف را تسهیل کند و به کم تر از یک روز برساند.

 

او در پایان اظهار‌کرد: مسئولان بورس باید مردم را به سمت سرمایه گذاری غیرمستقیم هدایت کند تا فشار از روی سامانه برداشته شده و از نقطه خاموشی فاصله بگیرد.

 

«اختلال در سیستم معاملات بورس مشکلی است که سالها گریبان سیستم معاملات بورس تهران را گرفته است. ورود سهامداران جدید به عرصه معاملات و افزایش کدهای معاملاتی از سویی و مستهلک شدن هسته معاملات و نیاز فوري آن به توسعه و اصلاح از سوی دیگر باعث شده تا سیستم فعلی معاملات پاسخگوی سرمایه گذاران نباشد و اختلال چندین و چند باره آن گویای این ادعاست. به اعتقاد کارشناسان این سیستم تا پیش از رونق بورس نیز پاسخگوی فعالان بازار نبود و حالا که تعداد سهامداران هرروز بیشتر می شود باید انتظار این را داشته باشیم که هسته معاملات دیگر کار نکند.

 

اتفاقی که باید از جانب مسئولان بورس و شرکت فناوری و اطلاعات پیش بینی و پیش از آن برای آن راه حلی در نظر گرفته شود.

 

مشکلات هسته معاملات بورس,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام

تحریم های یکجانبه یکی از بزرگترین موانع برای اصلاح و توسعه سیستم فعلی معاملات است. ولی فعالان بازار سرمایه بر این باورند همانطور که بورس ما بومی است، بهتر است سیستم معاملات هم بومی باشد و از ظرفیت های داخلی برای طراحی سیستم معاملات استفاده شود. گرچه فرآیند طراحی تا اجرای آن نیازمند زمان زيادي است و در این میان آزمون و خطاهای زيادي را باید تجربه کرد.

 

نیاز فوري اساسی سیستم معاملات به توسعه

علیرضا تاج بر عضو هیأت مدیره کانون کارگزاران در این رابطه به «دنیای اقتصاد» گفت: سامانه معاملاتی ۱۵ سال پیش خریداری شده و امروز مستهلک است و نیاز به توسعه و اصلاح دارد.

 

او ادامه داد: این سیستم در آن زمان برای حجم معاملات ۱۰۰ میلیاردی و بازاری با تراکنش های بسیار کم طراحی شده است.

 

عضو هیأت مدیره کانون کارگزاران تأکید کرد: در سال ۹۳ به روز رسانی این سامانه انجام شده ولی باتوجه به ورود بی سابقه نقدینگی و افزایش چشم‌گیر حجم معاملات این سیستم نیاز به آپدیت و توسعه اساسی دارد. وی افزود: درست است که تحریم های یکجانبه کار را برای توسعه این سیستم سخت کرده است، ولی این کار هم چنان شدنی است. این سامانه نسبت به سال پیش وضعیت بهتری دارد و با تغییرات زیرساخت ها میتوان از بار سامانه کم کرد. این نکته نیز ضروری است که سیاست ارکان بازار باید تشویق سرمایه گذاران به سرمایه گذاری غیرمستقیم باشد و در این میان ایجاد سبد ها و صندوق های سرمایه گذاری جدید تشویقی برای مردم در سرمایه گذاری غیرمستقیم است.

 

ایرادات فنی سامانه کارگزاری های بورس رفع شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس معتقد است ایرادات فنی موجود در سامانه کارگزاری ها مردم را از سرمایه گذاری در بورس دلسرد می کند. رحیم زارع، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با خانه ملت با اشاره به ضرورت ارتقای زیرساخت کارگزاری های بورس اظهار‌کرد: از آنجا که در روزهای گذشته شاخص بورس از مرز ۵/۱ میلیون واحد عبور کرد و این شرایط نشان دهنده استقبال زیاد مردم از سرمایه گذاری در بورس است، سازمان بورس و اوراق بهادار باید با نظارت دقیق بر کارگزاری ها آن ها را ملزم به ارائه خدمات ویژه به مشتریان کند.نماینده مردم آباده، بوانات، خرم بید و سرچهان در مجلس شورای اسلامی افزود:در شرایطی که تمامی کارشناسان نقدینگی سرگردان را عامل اصلی التهابات و نابسامانی بازار ارز، سکه، خودرو و مسکن می دانند، باید با ایجاد زیرساخت های مناسب مردم را به سمت سرمایه گذاری بیشتر در بورس سوق داد، این در حالی است که سرمایه گذاران در روزهای اخیر برای ورود به سامانه کارگزاری ها با مشکلات فنی روبه رو هستند.

 

سازمان بورس، کارگزاری ها را موظف به استفاده از تکنولوژی های برتر کند

او با بیان اینکه ایرادات فنی موجود در سامانه کارگزاری ها مردم را از سرمایه گذاری در بورس دلسرد کرده و اطمینان آنها را از بین خواهد برد، گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی باید سازمان بورس و اوارق بهادار را ملزم کند که بر فعالیت کارگزاری ها به درستی نظارت و آن ها را موظف به استفاده از تکنولوژی های برتر کند، در غیر این صورت ظرفیت بورس از دست خواهد رفت.

 

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: باید با آموزش و اطلاع رسانی دقیق مردم را برای ورود آگاهانه به بورس آماده کرد که تحقق این مهم در گرو استفاده از ظرفیت سازمان صداو سیما است.

 

  15 تیر 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 67673
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز