جزئیات صندوق‌های ETF بعدی اعلام شد/ دو صندوق دیگر تخفیف ۲۰ درصدی دارند؟

صندوق های بعدی ETF,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام
معاون سازمان خصوصی سازی گفت: منعی برای پذیره نویسی در صندوق های بعدی ETF وجود ندارد ولی تخفیف در نظر گرفته شده فقط برای یکی از این صندوق ها اعمال می شود. بنابراین شخصی که دارایکم را خریده باشد، در خرید دو صندوق بعدی مشمول تخفیف ۲۰ درصدی نخواهد شد.

معاون سازمان خصوصی سازی جزئیات ETF های بعدی (صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله) که قرار است در بورس عرضه شوند را اعلام کرد.

 

ابوالقاسم شمسی جامخانه در گفتگو با ایسنا، با اشاره به عرضه سهام دولت در قالب ETF، گفت: ETF پالایشی کارها درحال انجام است. در این راستا تصمیم اولیه دولت چهار پالایشگاه تبریز، اصفهان، تهران و بندرعباس بود. درحال حاضر بر اساس مصوبه هیات واگذاری، دو تا از پالایشگاه ها بلوکی عرضه می شود.

 

او افزود: پالایشگاه تبریز که آگهی شد و پالایشگاه بندر عباس هم بزودی آگهی می شود؛ بنابراین الباقی سهام دولت در پالایشگاه های نفت تهران و اصفهان، در قالب ETF پالایشی عرضه خواهد شد.

 

معاون شرکت ها و قيمت‌گذاري بنگاه های سازمان خصوصی سازی با بیان این که سومین ETF صنایع فلزی و خودروسازی است، گفت: این صندوق شامل فولاد مبارکه و صنایع مس و سهام متعلق به دولت در سایپا و ایران خودرو می شود. در حال انجام کارها و مکاتبات هستیم. سهام بعضی از این شرکت ها در وثیقه بانک ها قرار دارند که از وزارت صمت تقاضا شد که وثیقه جایگرین تعیین کند. با توجه به اینکه در این راستا، مصوبه هیأت وزیران وجود دارد امیدواریم با دستور وزیر صمت این کار سرعت بگیرد.

 

بر اساس این گزارش، شورای عالی بورس بر اساس قانون بودجه امسال و همینطور به استناد اصل ۴۴، در جلسه یازدهم فروردین ماه، ساز و کار اجرایی واگذاری باقی مانده سهام دولتی شرکت های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد و این مصوبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۹ توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی تقدیم معاون اول رئیس جمهور شد.

 

سهام دولت در کدام بخش ها عرضه خواهد شد؟

در واقع داستان از این قرار بود که دولت تصمیم داشت سهام خود در شرکت هاي دولتی را در بورس عرضه کند و در این راستا سه صندوق تعریف شد که شامل شرکت هایی می شود که در حال حاضر در بورس وجود دارند. این سه صندق شامل صندوق واسطه گری مالی، پالایشی (چهار پالایشگاه به ارزش ۲۲ هزار میلیارد تومان) و صنایع فلزی و خودروسازی می شود.

 

در این راستا، پذیره نویسی اولین صندوق که شامل باقی مانده سهام دولت در بانک های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه های البرز و اتکایی امین می شد، اواسط اردیبهشت ماه شروع و معامله آن نیز تقریباً یک ماه بعد از پدیذه نویسی تحت نماد دارایکم شروع شد.

 

صندوق های بعدی ETF,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام

ویژگی بارز این واگذاری، بهره‌مندي کلیه ایرانیان از تخفیف ۲۰ درصدی بود. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی) ۲۰ میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده بود. پذیره نویسی برای هر شخص دارای کد ملی امکان پذیر بوده و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود نداشت.

 

صندوق بعدی کدام است؟

با توجه به این که صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس سه صندوق واسطه گری مالی، خودروسازی و صنایع فلزی و صنایع پالایش نفت و پتروشیمی هستند، این سؤال وجود داشت که آیا شخصی که با کد ملی یا کد بورسی خود در صندوق اول (واسطه گری مالی یکم) تا سقف دو میلیون تومان پذیره نویسی می کند، امکان پذیره نویسی در سایر صندوق ها را دارد یا خیر؟ باید گفت منعی برای پذیره نویسی در سایر صندوق ها در شرایط ذکر شده وجود ندارد؛ بنابراین تخفیف در نظر گرفته شده فقط برای یک صندوق اعمال می شود.

 

هر چند دارایکم آن طور که باید و شاید مورد استقبال مردم قرار نگرفت و درحالی که باید ۱۷ هزار میلیارد تومان وجه جذب میکرد ولی فقط ۶۰۰۰ میلیارد تومان جذب کرد، ولی بازدهی خوب این صندوق (افزایش ۲.۷ برابری این صندوق) باعث شده بسياري از مردم منتظر صندوق بعدی که قرار است از سوی دولت عرضه شود بنشینند.

 

بر این اساس، به گفته مدیرعامل بورس تهران، بین دو صندوق باقی مانده پالایشی و صنایع فلزی و خودرو، دومین صندوق قابل معامله که قرار است در بورس عرضه شود مربوط به صنایع فلزی و خودرویی است. البته زمان عرضه این صندوق هنوز مشخص نیست و بر اساس گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، هنوز دولت از این سازمان ETF جدید درخواست نکرده است.

  22 تیر 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 67757
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز