ارزش پرتفوی سهام عدالت چقدر است؟
دلایل مفت خری سهام عدالت چیست؟/ اعلام زمان ارائه کارت اعتباری سهام عدالت

کارت اعتباری سهام عدالت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

هنوز یک ماه از سال ۹۹ نگذشته بود که وزیر اقتصاد درهیاهوی مهلت در نظر گرفته شده برای دارندگان سهام عدالت از ارزشی برای سهام عدالت سخن گفت ؛که دارندگان آن را که عمدتا اقشار کم درآمد و آسیب پذیر بودند برای دستیابی به این میزان دارایی در وانفسای تورم و گرانی مشتاق تر شدند.

دژپسند گفت:« با آزادسازی سهام عدالت حدود ۴۰۰هزار میلیارد تومان به‌ارزش بازار سرمایه افزوده شده است و اگر معامله سهام عدالت پذیرش شود آن وقت همگان خواهند دید بازار سرمایه چقدر عمق پیدا خواهد کرد.»

وزیر اقتصاد مدعی شد که «آزادسازی سهام عدالت در یکی از بهترین زمان‌های ممکن اتفاق افتاد چون ویروس کرونا زندگی اقشار مختلف جامعه را تحت تأثیر خود قرار داده است ازاین‌رو دارندگان سهام عدالت می‌توانند سهام خود را عرضه و منابع حاصل را صرف زندگی خود کنند. همچنین جدا از این آزادسازی سهام عدالت باعث شده عمق بازار سرمایه افزایش پیدا کند.» پیش ازوی نیز رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام کرده بود؛«ارزش روز هر برگ سهام عدالت ۱۱میلیون تومان شده است.»

 

صالح در تشریح تعداد دارندگان این سهام اینگونه عنوان کرد « سال ۸۵ با اجازه رهبری، سهام عدالت ایجاد شد که برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفته شد که باید ظرف ۱۰ سال اقساط سود شرکت‌ها به خزانه واریز می‌شد پس از گذشت این مدت یعنی در سال ۹۵ برای مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی سهام یک میلیون تومانی و برای سایر افراد سهام ۵۳۰ هزار تومانی در نظر گرفته شد که در مجموع تعداد سهام‌داران عدالت به ۴۹ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.»

 

اعلام خبر ۱۰ یا ۱۱ برابر شدن ارزش سهام عدالت کافی بود تا دارندگان سهام عدالت برای فروش این دارایی لحظه شماری کنند و همین اتفاق موجب شد تا درصد قابل توجه ای از این افراد فارغ از داشتن یا نداشتن دانش و آگاهی کافی روش مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود برگزینند.

 

ارزشمندی کاغذی یا واقعی

همزمان با اعلام ارزشمند تر شدن سهام عدالت از سوی وزیر اقتصاد وی از انتخاب روش مستقیم توسط ۹۰ درصد دارندگان این سهام خبر داد. اگرچه بعد ترها درصد این تعداد تغییر کرد اما این درصد هم نتوانست از اشتیاق دارند این سهام و تحرکی که به واسطه فروش آن در بازار ایجاد شد بکاهد. داستان فروش سهام عدالت و دغدغه های فروش آن و به تبع اثراتی که بر بازار خواهد گذاشت به همین مسایل ختم نشد و با ورود بانک ها به این داستان به عنوان متهمانی که هیچ گاه رد خون بر دستانشان باقی نمی ماند ،فرآیند کار شکل و شمایل دیگری به خودگرفت.

براساس گزارش برخی رسانه ها از روند فروش سهام عدالت رویه کاری توسط این نهادهای مالی به این صورت است که درغیاب اطلاع رسانی صحیح نهادهای مربوطه در خصوص ارزش این سهام و مزایای استفاده از آن به عنوان وثیقه و به دنبال نیاز مالی تعدادی از دارندگان سهام عدالت؛ بانک ها با فرصت طلبی ارزش ۳۰ درصد سب سهام این افراد را ۴۵۰ هزار تومان اعلام می کنند.

 

حکایت این فرصت طلبی آنگونه که روایت شده بدین شرح است که «مشکلات معیشتی برای اقشار آسیب پذیر،تورم و گرانی و از همه بدتر شیوع کرونا و راکد شدن کسب وکارها راهی جز تفکر فروش این سهام برای اینافراد نگذاشته است و از آنجایی که دارندگان این سهام،اغلب از اقشار ضعیف جامعه هستند و در شرایط فعلی اقتصادی به پول نیاز دارند و از سوی دیگر به دلیل بوروکراسی اداری حوصله وثیقه‌گذاری برای دریافت وام را ندارند، راحت‌ترین راه یعنی فروش ۳۰‌درصد سهامشان را انتخاب کرده‌اند.

 

مفت خری یا هجوم تقاضا

این اتفاق منجر به آن شد تا برخی رسانه ها چرایی ماجرا را جستجو کنند که دراین بین با بررسی ها انجام شده ،برای بیان عمق فاجعه از کلماتی همچون «مفت‌خری سهام عدالت» توسط بانک ها استفاده کردند.

 

موضوع ازآن قرار بود کهبرخی دارندگان برای فروش ۳۰‌درصد سهام عدالت خود به بانکی که شماره شبا همان بانک را در سامانه اعلام کرده‌بودند، مراجعه کرده و در حالی که ارزش اسمی سهام عدالتشان۴۹۲‌هزار تومان و ارزش پرتفوی (ترکیب دارایی) روز سهام عدالت بیش از ۸‌میلیون تومان بوده است ، اما وقتی برای تقاضای فروش ۳۰‌درصد سهام به بانک مراجعه کردند، متصدی بانک بعد از کلی ضرب و تقسیم اعلام کرد در این مرحله فقط ۴۵۰‌هزار تومان پول نقد به شما تعلق می‌گیرد.

 

همین یک اتفاق کافی بود تا تمام رویاهای مشمولانی که برای فروش سهام عدالت اقدام کرده بودند ،نقش برآب شود. از یک هر روز شاهد اخباری هستند که شاخص بورس رکوردهای پی در پی را در هم شکسته و به گفته متولیان با نقدینگی که در حال ورود به این بازار است ، روند کار به شکلی شده که ارزش بسیاری از سهام شرکتها از آنچه که هست و یا باید باشد فراتر رفته است .

 

ارزش پرتفوی سهام عدالت

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی ؛ با توجه به اینکه پرتفوی (ترکیب دارایی‌های سهام عدالت) متنوع است و از ۴۹‌شرکت مهم شامل ۳۶‌شرکت ارزنده بورسی و ۱۳‌شرکت غیر بورسی تشکیل شده است، بنابراین این سبد یک سبد کاملا ارزنده است . نکته جالب در تحلیل بانکها و اتفاقی که رقم زده اند آن است که افزایش تقاضا برای فروش سهام از سوی دارندگان آن زیاد شده و همین منجر به افت ارزش این سهم ها شده است. اگرچه این پاسخ در نوع خود توجیهی بیش نبوده و پرونده سیاه بانکها بر سر حس بی اعتمادی که با کارهای خود از پرداخت تسهیلات تا محاسبه سود مرکب و بیش از عرف ایجاد کرده اند ؛پاک نخواهد شد اما یک مساله را به خوبی نمایان می کند که این قبیل محاسبات و ناهمخوانی آن با رشد پی در چی بورس یا ماحصل یک دروغ بزرگ از سوی متولیان است و یا مفت خری بانک ها و نهادهای مربوطه و در یک برآیند کلی این نکته را گوشزد میکند که هر جا نظارتی وجود نداشته باشد و یا نمادین باشد حاصلی جز این ندارد و این میان تنها دود آن به چشم مردم می رود ،مردمیکه عمدا آن را قشر آسیب پذیر تشکیل داده همچنان کمرش زیر بار فشارهای تورمی ؛معیشتی و ...خم شده و این بی اعتمادی آنها و مفت خری ها آن را بیشتر تحت فشار قرار می دهد.

کارت اعتباری سهام عدالت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

 

اعلام زمان ارائه کارت اعتباری سهام عدالت

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی ایران از ارائه کارت اعتباری دارندگان سهام عدالت از هفته آتی خبر داد.

 

به گزارش ایرنا، حسین سلاح ورزی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:« از هفته بعد با حمایت و موافقت دولت و بانک مرکزی، کارت اعتباری در اختیار دارندگان سهام عدالت قرار می گیرد.»  

 

او خاطر نشان کرد:با این تصمیم سهامداران ناچار به فروش زودهنگام سهام با ارزش خود نیستند و بورس هم از تلاطم و نوسان در امان می ماند.  

 

بانک ها سهام عدالت مردم را مفت خریده اند | توزیع سهام عدالت باقیمانده بین ۱۰ میلیون نفراعطای کارت اعتباری به مشمولین سهام عدالت از جمله تصمیماتی است که پس از جلسه شورای هماهنگی اقتصادی رئیس جمهوری و اعلام رئیس کل بانک مرکزی اتخاذ شد تا در اختیار مشمولان سهام عدالت قرار گیرد.

 

با توجه به این تصمیم اتخاذ شده مشمولان سهام عدالت میتوانند از طریق نظام بانکی تا سقف ۵۰ تا ۶۰ درصد از ارزش دارایی سهام عدالت خود، کارت اعتباری دریافت نمایند و با استفاده از آن میتوانند با مراجعه به مراکز خرید، به صورت اعتباری خرید کنند. براساس این طرح در نظر گرفته شده مشمولان سهام عدالت تا یکسال مهلت دارند وجه را به بانک تسویه کنند.  

  4 مرداد 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 67881
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز