واعظی: ۲۰ هزارمیلیارد تومان برای وام ودیعه مسکن در اختیار بانک ها قرار گرفت/وام اجاره نیامده به فروش رفت!

واعظی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
رییس دفتر رییس‌جمهوری گفت: دولت برای کمک به مستاجران ۲۰هزار میلیارد تومان در اختیار بانک‌های کشور قرار داده است تا به متقاضیان، تسهیلات ودیعه مسکن با سود ۱۳درصد پرداخت کند.

«محمود واعظی» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت درباره اقدامات دولت برای حل مساله اجاره ‌بهای مسکن گفت: وزارت راه و شهرسازی مساله مسکن را بررسی و طرحی را در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد کرد که بر اساس آن دولت دو اقدام را انجام داد.

 

رییس دفتر رییس‌جمهوری گفت: در اقدام اول بر اساس این طرح، افزایش اجاره مسکن در شهر تهران حداکثر بیشتر از ۲۵ درصد نباید باشد البته به معنای این نیست که حتما باید ۲۵ درصد افزایش داشته باشد، بلکه باید زیر این رقم باشد. این افزایش در کلان‌ شهرها نیز باید تا ۲۰ درصد در شهرهای دیگر باید تا ۱۵درصد باشد که در ستاد ملی کرونا تصویب شد و به همه بخش‌ها و قوه قضاییه ابلاغ شد و در جامعه آرامش به‌وجود آورد.

 

واعظی با بیان اینکه ممکن است افزایش اجاره‌بهای مسکن در شرایط کرونا به مستاجران فشار بیاورد، گفت: در اقدامی دیگر دولت ۲۰هزار میلیارد تومان در اختیار بانک‌های مختلف قرار داد تا مستاجرانی که نیاز دارند تسهیلات با سود ۱۳ درصد بگیرند.

 

وی افزود: اکنون مردم درخواست خود را به وزارت راه پیامک می‌کنند و سامانه‌ای هم برای این کار طراحی شده است تا متقاضیان به بانک‌ها معرفی شوند.

 

واعظی همچنین درباره احتمال وجود اشکال فقهی برای وام تسهیلات ودیعه مسکن، گفت: اقدامات بانک‌ها بر اساس سیاست‌های ابلاغی بانک مرکزی انجام می‌شود و در این زمینه هم موضوع در شورای فقهی بانک مرکزی بررسی و تصمیم گیری و اقدام می‌شود.

 

کنکور با رعایت اصول بهداشتی در ۴ روز برگزار می‌شود

واعظی درباره برگزاری کنکور سراسری گفت: اگر فکر می‌کردیم که وضعیت ما در یک تا دو ماه آینده بهتر از امروز می‌شود، ممکن بود آزمون سراسری را به تاخیر بیاندازیم که البته تاکنون با وجود تاخیر انداختن هم عملا وضعیت بهتر از گذشته نشده است.

 

رییس دفتر رییس جمهوری، داوطلبان کنکور را به دوگروه تقسیم کرد، گفت: گروه اول داوطلبانی هستند که درس خوانده‌اند و آمادگی کامل داشته و به خود اطمینان دارند و دولت و وزارت علوم را تحت فشار قرار داده اند که کنکور زودتر برگزار شود، از طرف دیگر گروهی هستند کمتر درس خوانده‌اند و به دنبال افزایش فرصت بوده تا بیشتر مطالعه کنند و درخواست دارند که کنکور به تاخیر بیفتد.

 

واعظی اقدامات وزارت بهداشت برای دستورالعمل‌های بهداشتی برگزاری آزمون را فوق العاده توصیف کرد و گفت: وزارت بهداشت دستور العمل‌های بهداشتی را تدوین کرد و بجای آن که کنکور در ۲ روز برگزار شود، کنکور در ۴ روز برگزار می‌شود. تمام محل برگزاری آزمون ضدعفونی می‌شود و فاصله اجتماعی میان شرکت‌کنندگان که باید ۱.۲ متر باشد بیشتر از این طراحی شده است ورودی‌ها و خروجی ها نباید تجمع ایجاد شود.

 

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: دولت، وزیر علوم و وزیر بهداشت دانش آموزان کنکوری را مانند فرزندان خود می‌دانند و برای سلامتی آنها نگران هستند و با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی کنکور برگزار می‌شود.

 

واعظی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران

پرداخت وام ودیعه هنوز به جریان نیفتاده خرید و فروش می شود.

به گزارش ایسنا، روزنامه خراسان نوشت:« بالاخره اولین قدم برای کمک به مستاجران برداشته و قرار شد برای کمک به این قشر از جامعه که بیش از ۴۰ درصد از خانواده های کشور را تشکیل می دهند وام ودیعه مسکن پرداخت شود تا بازار اجاره که در یکی از متفاوت ترین دوره‎های فعالیت خود است کمی آرام و قرار گیرد. اما به نظر می رسد با این که فردا آخرین روز ثبت نام پیامکی این وام است و هنوز از زمان ارائه مدارک لازم و پرداخت وام خبر دقیقی وجود ندارد حاشیه هایی درباره این وام به وجود آمده است. امروز در کنار بررسی این حواشی به شرایط دریافت و نحوه ثبت نام وام ودیعه مسکن پرداخته ایم که با خواندنش می توانید به خود یا دیگر عزیزانتان که هنوز مستاجر هستند کمک کنید.

 

میزان وام و مبلغ اقساط

قبل از آن که به فکر ثبت نام این تسهیلات باشید بهتر است درباره میزان این وام و مبلغ اقساط آن بدانید. در کل برای این طرح ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل منابع تخصیص داده شده برای کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا برای کمک هزینه اجاره بهای مستاجران در نظر گرفته شده است که مبلغ این تسهیلات در تهران ۵۰ میلیون، کلان شهرها ۳۰ میلیون و شهرهای دیگر ۱۵ میلیون تومان خواهد بود و به حساب صاحبخانه واریز می شود. مستاجران فقط باید کارمزد ۱۳ درصدی این مبلغ را به بانک پرداخت کنند یعنی تهرانی ها ماهی ۵۴۰ هزار تومان، کلان شهرها ماهانه ۳۲۵ هزار تومان و دیگر شهرها ماهی ۱۶۰ هزار تومان پرداخت کنند.

 

شرایط لازم و نحوه ثبت نام دریافت تسهیلات

قطعاً برای دریافت وام ودیعه مسکن باید شرایطی را داشت. متاهل یا سرپرست خانوار بودن، نداشتن سابقه مالکیت از سال ۱۳۸۴ و داشتن اجاره نامه رسمی دارای کد رهگیری از اصلی ترین این شرایط است. البته خانه ای که اجاره کرده اید در تهران باید زیر ۷۵ متر و در دیگر شهرها کمتر از ۹۰ متر باشد.

 

خب حالا اگر شرایط لازم را دارید، تلفن همراه سرپرست خانوار را بردارید و کد ملی او را به شماره ۳۰۰۰۷۳۶۴۰ پیامک کنید. شما تا ساعت ۲۴ پنج شنبه ۹ مرداد مهلت ثبت نام دارید. این را هم در نظر داشته باشید که گروه هایی مانند افراد تحت پوشش کمیته امداد ، سازمان بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، حقوق بگیران، کارگران، مستمری بگیران و بازنشستگان و خانواده های بیش از پنج نفر در اولویت قرار دارند.

 

کد رهگیری چیست؟

یکی از شرایط دریافت این تسهیلات داشتن کد رهگیری است که به نظر می رسد بسیاری برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن اقدام به دریافت آن کرده اند؛ چرا که وزیر راه و شهرسازی خبر از ۸۰۰ برابر شدن دریافت کد رهگیری در چند روز اخیر داده است. دریافت این کد از سال ۸۷ برای خرید، فروش و اجاره الزامی شد اما دیوان عدالت اداری برای متقاضیان رهن و اجاره آن را ملغی کرد. این کد برای این صادر می شود که فردی نتواند یک کدپستی را به چند نفر بفروشد یا اجاره دهد.

 

هزینه دریافت کد رهگیری

در اصل کد رهگیری باید توسط مشاوران املاک رایگان در اختیار مستاجران قرار بگیرد اما برخی از مشاوران املاک برای دریافت کد رهگیری مبالغی را از مشتریان شان دریافت می کنند. برخی از همین مشاوران املاک می گویند در صورتی که کد رهگیری صادر کنیم، مجبور به پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده خواهیم بود که این رقم را باید موجر و مستاجر پرداخت کنند. این در حالی است که از نظر قانونی دریافت وجهی بیش از رقم کمیسیون غیر قانونی است و مشاوران املاک ملزم به صدور کد رهگیری به صورت رایگان هستند.

 

تولید کدهای رهگیری صوری!

برخی از کارشناسان معتقدند به دلیل این که کد رهگیری تطبیق کدپستی با یک کد ملی است به راحتی هر فردی می تواند با خرید یا سوءاستفاده از کد ملی و کدپستی دیگران به انعقاد قرارداد صوری و در نتیجه دریافت کد رهگیری صوری اقدام کند و بدون آن که واقعاً در یک واحد مسکونی مستقر شود، وام ودیعه مسکن دریافت کند. برای این که در این باره بیشتر بدانیم با چند مشاور املاک در مشهد و تهران تماس گرفتیم که ما را به فروشندگان وام برسانند!

 

خرید و فروش وام ودیعه مسکن!

با این که هنوز« نه به بار است و نه به دار» و معلوم نیست به کدام ثبت نام کننده وام تعلق می گیرد آن هم با وجود اولویت ها و ثبت نام حدود ۱.۵ میلیون سرپرست خانواده یعنی بیش از ۲ برابر بودجه در نظر گرفته شده، این وام ها توسط برخی در حال خرید و فروش است که دستگاه های نظارتی و مسئولان مربوط باید برای مقابله با آن چاره ای بیندیشند.

 

یکی از بنگاه های املاک که برای خرید کدپستی با او تماس گرفته و از او خواسته بودیم به ما کمک کند تا برای گرفتن وام یک کد رهگیری صوری بگیریم به خبرنگار ما گفت:« مشاوران املاک کمی هستند که از این کارها می کنند بهتر است با فروشندگان وام صحبت کنید.» به همین دلیل در آگهی های مختلف به دنبال فروشندگان وام رفتیم تا شاید بتوانیم هزینه دورزدن قانون را پیدا کنیم.

 

وام تهران ۸ میلیون و کلانشهرها ۵ میلیون

در یکی از تماس ها یکی از فروشندگان وام در واتس اپ به سوالات ما پاسخ داد. او قیمت وام ودیعه مسکن در تهران را ۸ میلیون تومان و در کلان شهرها ۵ میلیون تومان اعلام کرد. وقتی از او می پرسم که چطور این وام را که فقط به حساب صاحبخانه واریز می شود به فروش می رساند، می گوید:« یکی از شرایط فروش این وام همین است که شما مالک ساختمان باشید و ما با استفاده از کد ملی ثبت نام کننده های وام و کدپستی منزل شما کد رهگیری می گیریم و ضامن وام گیرنده را هم شما باید معرفی کنید.» وقتی از او پرسیدم که چطور اطمینان دارید که این وام به ثبت نام کننده شما تعلق می گیرد ، گفت:« شما فقط مشخصات خود و کدپستی تان را در اختیار ما قرار دهید و هزینه خرید وام را بعد از اطمینان از شما دریافت می کنیم.» این اتفاق سوالات دیگری را هم در ذهنم ایجاد کرد که فروشنده وام پاسخ به آنها را به بعد از ارسال مشخصات فردی و کدپستی موکول کرد.

 

شگرد فروشندگان وام

به نظر می رسد فروشندگان وام با اجاره کارت ملی سرپرست خانوارهایی که در اولویت های دریافت وام ودیعه قراردارند و ثبت نام آنها، احتمال دریافت وام شان را بالا برده اند و با زد و بند با برخی از مشاوران املاک بعد از محرز شدن نام دریافت کنندگان وام اقدام به تهیه کد رهگیری صوری خواهند کرد و با قیمت هایی که در بالا به آن اشاره کردیم وام را می فروشند.»

  8 مرداد 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 67945
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز