سوءاستفاده از کارتن‌خواب‌ها برای فرار مالیاتی/رصد ، شناسایی و برخورد جدی با شرکتهای صوری

راه های فرار مالیاتی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
مدیرکل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور:بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که افراد سودجو، اشخاص بی‌بضاعت و فاقد صلاحیت و اهلیت را اجیر کرده و حتی بدون حضور آنان در مراجع ثبت شرکت‌ها و صرفاً از طریق تنظیم وکالتنامه‌های با حق توکیل بلاعزل، اقدام به ثبت شرکت کرده و از اشخاص مذکور در سمت‌های مدیرعامل، رئیس هیأت مدیره یا نایب رئیس استفاده می‌کنند، بدون اینکه آن اشخاص خودشان اطلاعی از موضوع داشته باشند.

مدیر کل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی سازمان مالیاتی ، با هشدار به افراد منفعت طلبی که به خاطر فرار مالیاتی اقدام به ثبت شرکت صوری می کنند، گفت:ثبت و استفاده از شرکت صوری در انجام معامله های غیرواقعی، براساس ماده ۲۷۴ قانون مالیات های مستقیم جرم شمرده می شود.

 

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، حسین تاجمیر ریاحی، با اعلام این مطلب، عنوان داشت:طی سال های اخیر، اشخاصی فرصت طلب با ثبت شرکت صوری( کاغذی) به نام افراد فاقد صلاحیت و اهلیت، اقدام به اعمال مجرمانه از قبیل فرار مالیاتی، پولشویی، قاچاق کالا و یا اخذ تسهیلات بانکی به صورت غیرمجاز نموده اند که با توجه به اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ و به استناد بند( ۵) ماده ۲۷۴ قانون مذکور، این اشخاص تحت تعقیب قضایی و اعمال مجازات کیفری قرار می گیرند.

 

وی خاطرنشان کرد :بررسی های انجام شده حاکی از آن است که افراد فرصت طلب، اشخاص فقیر و فاقد صلاحیت و اهلیت را اجیر نموده و حتی بدون حضور آنان در مراجع ثبت شرکت ها و صرفا از طریق تنظیم وکالت نامه های با حق توکیل بلاعزل، اقدام به ثبت شرکت نموده و از اشخاص مذکور در سمت های مدیرعامل، رئیس هیات مدیره یا نایب رئیس استفاده می نمایند; بدون اینکه آن اشخاص خودشان اطلاعی از موضوع داشته باشند.

 

مدیر کل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی سازمان مالیاتی ، با بیان اینکه ثبت این چنین شرکت ها، معمولا به منظور عدم امکان شناسایی صاحبان واقعی درآمد و نهایتا فرار از پرداخت مالیات انجام می شود، گفت:به دلیل خلاهای قانونی، رویه های غلط موجود و سایر عوامل، ثبت اینگونه شرکت ها در سال های گذشته رشد قارچ گونه داشته است.

 

وی اضافه کرد:با ثبت اینگونه شرکت ها و سوء استفاده از عدم اطلاع و آگاهی افراد فاقد شرایط و بی بضاعت مانند کارتن خوابها، دست فروشان و غیره، معاملات کلانی به نام آنان انجام و فرار مالیاتی در سطح گسترده ای شکل می گیرد.

 

تاجمیر ریاحی، ضمن اخطار به کسانی که به این نحو اقدام به ثبت شرکت به منظور فرار از پرداخت مالیات می نمایند، اعلام داشت:با رصد و اقدامات گسترده از طریق سامانه ها و بانک های اطلاعاتی، اینگونه شرکت ها و عوامل سوء استفاده کننده از آن، شناسایی و از طریق مراجع قضایی تحت تعقیب قضایی قرار می گیرند.

 

او تاکید کرد:به خاطر جلوگیری از ثبت شرکت هاي صوری، باید اقدامات لازم در هنگام ثبت شرکت از قبیل راستی آزمایی و بررسی اطلاعات موجود در بانک های اطلاعاتی به عمل آید تا به نام اشخاص فاقد شرایط، شرکت به ثبت نرسد.

 

  9 مرداد 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 67951
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز