گشایش اقتصادی وعده داده شده در هفته آینده چیست؟/ آشنا: قبل از هر تصمیم اقتصادی شخصی یک هفته صبر کنید

گشایش اقتصادی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
صحبت های حسن روحانی درباره گشایش اقتصادی به مهمترین اخبار این روزها تبدیل شده است. خبر خوش اقتصادی که در هفته آینده اعلام خواهد شد چه خواهد بود؟

هفته آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ ایران تنها چهار روز باگشایش اقتصادی فاصله دارد؟ اخبار خوش اقتصادی چیست؟

 

بعد از آنکه رییس جمهوری وعده داد دوشنبه گشایش بزرگ در راه است، دیگر مسوولان نیز سخنانی درباره اتفاق در راه دادند.

 

رئیس جمهوری در حالیکه دیروز سیگنال های دلگرم کننده ای در مورد بورس داده، تأکید کرده است: در جلسه سران قوا، طرحی بحث شد و نظرات بسیار به هم نزدیک بود انشاءالله دوشنبه هفته آینده که ادامه جلسه خواهد بود، این طرح به نتیجه برسد و اگر به نتیجه برسد و اگر مقام معظم رهبری موافقت کنند و ما اعلام کنیم، گشایشی از لحاظ اقتصادی در کشور بوجود خواهد آمد و دست دولت مقداری باز می شود.

 

از سوی دیگر رئیس دفتر رئیس جمهور نیز اعلام‌کرد: رییس دفتر رئیس جمهور اظهار‌کرد: با علامت هایی که از کشورهای اروپایی و آسیایی و دیگران دریافت کرده ایم، در ماه های پاياني تحریم قرار داریم.

 

واعظی همچنین با اشاره به تحریم ها، اظهار‌کرد: امیدواریم در ماه های آینده شرایط تحریمی کشور تغییر کند زیرا هدف آنهایی که ما را تحریم کردند تسلیم شدن ایران طی ۳ الی ۴ ماه بود اما الان ۲.۵ سال پیش است و ما در این مدت علاوه بر این که تسلیم نشدیم، اتکایمان به خودمان نیز افزایش یافت.

 

زندگی مردم سخت شده، ولی چیزی متوقف نشده است؛ تحریم کنندگان فقط ایجاد مزاحمت کردند.

 

ولی موضوع این گشایش چیست؟ بعضی به استناد سخنان روحانی در مورد عرضه اولیه بورس، از عرضه اولیه مهم و تأثیرگذاری خبر دادند چرا‌که وی گفته است:

عرضه های اولیه در هفته آتی بسیار مهم است و از وزرای دولت تقاضا دارم که این مهم را انجام دهند که در یک عرضه ۶۲۰ و در عرضه دیگر ۷۶۳ میلیارد عرضه شد. روحانی ادامه داد: از تمامی وزرا تقاضا می کنم عرضه های اولیه را انجام دهند و در هفته ای که گذشت در یک عرضه ۶۲۰ میلیارد و در یک عرضه ۷۶۳ میلیارد سهام عرضه شده مردم خریدند و باز هم این کار انجام می گیرد و ان شاءالله شاهد یک تحول و تحرک بسیار خوب در زمینه مسایل اقتصادی خواهیم بود، ولی بعضی دیگر معتقد هستند موضوع به حوزه بین الملل باز می گردد چرا‌که رئیس جمهور از لفظ دست دولت مقداری باز خواهد شد، سخن گفته است.

 

شاید آشکارترین موضع گيري از آن نایب رییس اتاق ایران و عضو شورای عالی بورس باشد که موضوع را مرتبط با FATF دانسته است، عدم تصویب عضویت ایران در این کنوانسیون، ایران را در لیست سیاه قرار داد و معاملات بانکی حتی با کشورهای دوست را ناممکن کرد.

 

حسین سلاح ورزی در توییتی در این خصوص گفته است: شایعه شده گشایش اقتصادی مورد اشاره رئیس جمهوری، پذیرش FATF و آزاد شدن منابع ارزی بلوکه شده کشور در بانک های خارجی است، گرچه با پذیرش کامل FATF نیز ایران به صورت اتوماتیک از لیست سیاه خارج نمی شود، ولی اگر گره ای که با دست باز می شد را با دندان باز کنیم می شود گشایش؟

 

پذیرش FATF منتقدان فراوانی داشت و بسياري از آن ها معتقد بودند عدم پذیرش هیچ تاثیری بر بازار ارز ایران و مراودات بین المللی در شرایط تحریم ندارد .حالا اما در ۵ ماه گذشته دلار از کانال ۱۴ هزار تومان به کانال ۲۳ هزار تومان در صرافی های بانکی ورود کرده است و بنا بر اعلام رسمی حتی منابع ایران در بانک های کره جنوبی بلوکه شده است. همتی، رئیس کل بانک مرکزی بارها به کره جنوبی هشدار داده است که اگر پول های ایران را آزاد نکنند، درهای بازار به رویشان بسته خواهد شد ولی هنوز اتفاق تازه ای نیفتاده است.حسین تنهایی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی نیز پيشتر در گفت و گو با خبرانلاین حجم پول بلوکه شده ایران را بین ۶.۵ تا ۹ میلیارد دلار اعلام کرد.

 

در شرایط پیچیده کنونی استعفای برایان هوک، نماینده امریکا در امور ایران نیز از منظر بسياري نشانه شکست سیاست تحریمی آمریکا دانسته شده است. با توجه به تعطیلی شنبه، یکشنبه پرماجرایی برای سیاست و اقتصاد ایران پیش روست .آیا دوشنبه نامش را در تاریخ ایران ثبت خواهد کرد؟

 

***

 

آشنا: پیش از هر تصمیم اقتصادی شخصی یک هفته صبر کنید

"حسام الدین آشنا" به مردم پیشنهاد کرد که قبل از هر تصمیم اقتصادی شخصی یک هفته صبر کنند.

 

پیش تر رئیس جمهور و رییس مجلس اعلام کرده بودند «خبرهای خوب اقتصادی» در راه است.

 

گشایش اقتصادی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

  17 مرداد 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 68057
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز