دلیل عدم درج تاریخ تولید، انقضا و قیمت برخی محصولات لبنی بر روی آنها چیست؟

عدم درج تاریخ انقضا بر روی محصولات لبنی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت
طبق دستورالعمل ابلاغ شده توسط سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و وزارت صمت کارخانه ها موظف به درج اطلاعاتی چون تاریخ تولید و انقضا و قیمت محصول تولید شده هستند و اگر این اقدام صورت نگیرد، تخلف است.

بازرس هیأت مدیره انجمن صنایع لبنی ایران در مورد نحوه درج اطلاعاتی چون تاریخ تولید، انقضاء و قیمت بر روی محصولات لبنی توضیحاتی ارائه داد.

 

اسماعیل خاتمی مقدم در پاسخ به این سؤال که چرا بعضا بر روی برخی از محصولات لبنی قیمت، تاریخ تولید و انقضا ناخوانا و نامشخص درج می شود یا بطور کل درج نمی شود، در حالیکه آگاهی از این موارد حقوق اولیه مصرف کننده به هنگام خرید کالای موردنظر است، اظهار‌کرد: طبق دستورالعمل ابلاغ شده توسط سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و وزارت صمت کارخانه ها موظف به درج اطلاعاتی چون تاریخ تولید و انقضا و قیمت محصول تولید شده هستند و اگر این اقدام صورت نگیرد، تخلف است.

 

او افزود: معمولاً برندهای معتبر این اطلاعات را به شکلی درج نمی کنند که خوانا نباشد. ولی گاهی محدودیتهایی وجود دارد که ممکن است در نحوه درج اطلاعات تغییراتی ایجاد کند. به عنوان مثال براساس قانون برچسب گذاری مجموعه اطلاعاتی که باید بر روی برچسب کالا درج شود، زیاد است. این اطلاعات شامل آدرس، محتویات، ارزش غذایی و ...است و در چاپخانه بر روی بسته بندی درج می شود. امکان دارد که تاریخ تولید و انقضا و قیمت هنگام درج برروی کالا با این اطلاعات و طراحی های انجام شده تداخل پیدا کنند و به صورت واضح دیده نشوند.

 

این کارشناس صنعت لبنیات با اشاره به این که گاهی در طراحی بسته‌بندي محصولات، فضایی برای درج این اطلاعات در نظر گرفته نمی شود زیرا به زیبایی شناسی آسیب می زند، اضافه کرد: تاریخ تولید، انقضاء و قیمت اطلاعات چاپی نیست و بر روی محصولات نهایی پرینت می شود. ممکن است سرعت ریلی که محصولات بر روی آن قرار می گیرد تا اطلاعات بر روی آن ها درج شود، کم و زیاد شده یا طراحی ظرف به نوعی باشد که این اطلاعات در جای مناسبی قرار نگیرد.

 

به گفته او البته امکان دارد بعضی اشخاص با عدم درج این اطلاعات یا مخدوش سازی آن قصد در پنهان کاری داشته باشند ولی آن ها در دنیای رقابتی امروز جایی نخواهند داشت.

 

خاتمی مقدم عنوان کرد: تاریخ تولید و انقضا و قیمت پارامترهای متغیر هستند. یعنی تاریخ باید در همان روز تولید درج شود و قیمت نیز دائما در حال تغییر است. بنابراین نمی توان آن ها را مانند سایر اطلاعات چاپی در چاپ خانه درج کرد.

 

عدم درج تاریخ انقضا بر روی محصولات لبنی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت

او در پاسخ به این سوال که آیا اطلاعات پرینت شده بر روی محصول قابلیت دستکاری ندارند، اظهار‌کرد: امکان دارد فروشنده ای سعی کند با حلّال نوشته را پاک یا مخدوش کند ولی به هنگام پاک کردن این اطلاعات بخشی از اطلاعات چاپی هم پاک می شود. از طرفی اگر واحد تولیدی نیز متوجه این موضوع شود قطعاً با آن برخورد خواهد کرد.

 

بازرس هیأت مدیره انجمن صنایع لبنی ایران درادامه با بیان اینکه در هیچ یک از برندهای خارجی در دنیا قیمت و تاریخ تولید درج نمی شود، گفت: اصولا در دنیا قیمت ها به شکل لیبل بر روی محصولات اضافه میشوند، زیرا تولیدکننده بر روی محصولاتش قیمت نمی گذارد و این برعهده عرضه کننده است. از طرفی تنها بر روی محصول تاریخ انقضاء درج می شود. یعنی تولیدکننده به مصرف کننده اطلاع می دهد تا تاریخ مشخصی مسوولیت مصرف این محصول با من است و پس از آن هیچ تعهدی نسبت به آن وجود ندارد. این فرآیند به دلیل وجود نظام توزیع سالم شکل گرفته است. نظام توزیع سالم از سلامت محصول در چرخه توزیع حمایت می کند.

 

او ادامه داد: در کشور ما نظام توزیع ساختارمند نیست. بسیاری از کالاها در دمای مناسب خود نگهداری نمی شوند. حتی اگر کارخانه نیز تاریخ انقضا و تولید را بزند تا هنگامی که فروشگاه ها لبنیات خصوصا شیر و دوغ را خارج از یخچال و بعضا بیرون از مغازه نگه می دارند، این چرخه کامل نمی شود. از طرفی براساس آماری که بدست آورده ایم، ۸۵ درصد از یخچال های موجود در فروشگاه ها دمای بیش از ۱۰ درجه سانتیگراد دارند در حالیکه دما باید کم تر از آن باشد.

 

خاتمی در پایان اظهار کرد: نظام توزیع هزینه های کیفی و اقتصادی بالایی دارد و از منافع تولیدکننده وجیب مصرف کننده به نفع خود استفاده می کند و این نظام باید اصلاح شود.

  17 مرداد 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 68061
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز