همتی: حوادث آبان ماه ۹۸ در قیمت ارز تاثیر گذار بود/ همین امروز و فردا قیمت ارز را پایین خواهیم آورد

عبدالناصر همتی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه
رئیس بانک مرکزی قیمت ارز در زمان فعلی را واقعی نمی داند و توقع دارد که بزودی قیمت آن کاهش یابد.

رییس بانک مرکزی اظهار‌کرد: قیمت فعلی ارز یعنی ۲۴ هزار تومان کاملاً بی ربط و غیر واقعی بوده و قیمت واقعی ارز پائین تر از این حرف هاست.

 

"عبدالناصر همتی" رییس کل بانک مرکزی در برنامه بدون تعارف خبر ۲۰:۳۰ شبکه دو همزمان با سالگرد تاسیس بانک مرکزی گفت: سال ۹۷ برای بازار ارز التهابات زيادي ایجاد شد که مدیریت کردیم، بنده همان آدم هستم. تا آبان ماه شرایط خوب بود، ولی دو، سه اتفاق بازار را بر هم زد.

 

او ادامه داد: حوادث آبان ماه و کرونا (corona)، کار دست سیستم تجاری داد و نتوانستیم درآمد ارزی داشته باشیم. مرز ها بسته شد و تجار با مشکل روبرو شدند. بالاخره عوامل سیاسی و امنیتی هم بی اثر در تغییر نرخ ارز نبود.

 

همتی اظهار‌کرد: اقدامات زيادي انجام داده ایم که در روز های آینده مشخص خواهد شد، به مردم می گویم که نرخ ارز این چیزی که می بینید نیست. نرخ ۲۴ هزار تومان کاملاً بی ربط است.

 

او افزود: بعضی برای دریافت ارز خارج از نوبت، دریافت وام سهل الوصول با ما بسیار کلنجار رفته اند. تمام تلاشم برای کاهش نرخ ارز است، ولی کار تنها به دست بانک مرکزی عملیاتی نمی شود.

 

عوامل سیاسی و امنیتی مؤثر در نرخ ارز

رییس کل بانک مرکزی به کمک رسانی قوه قضائیه و نهاد های نظارتی برای کاهش نرخ ارز اشاره کرد و اظهار‌کرد: عوامل سیاسی و امنیتی بر می گردد به افرادی که با نرخ های خارج از ایران، قصد برهم زدن بازار ارز را دارند.

 

عبدالناصر همتی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه

او افزود: دستگاه های نظارتی قول داده اند که با اخلال گران بازار ارز برخورد جدّي کنند که کارهایی هم انجام می شود.

 

همتی تأکید کرد: ارزی که دولت فروخته و به بانک مرکزی تحویل می دهد با نرخ ۴۲۰۰ تومان است. اینکه می گویند دولت نرخ را گران می کند تا درآمد کسب کند اصلاً ممکن نیست و واقعیت ندارد.

 

او گفت: صادرکنندگان متخلف که ۲۵۰ نفر بودند و به قوه قضائیه معرفی شدند تولید کننده نبودند و حتی یک دلار هم بازنگردانده بودند.

 

همتی تأکید کرد: بارها به مدیران بانکی تأکید کرده ام که برای وام های خُرد سخت گیری نکنند.

 

چاپ اسکناس با ۴ صفر کم رنگ تر

او ادامه داد: بحث حذف چهار صفر از پول ملی در مجلس نهایی شد که ما هم برای چاپ اسکناس ۴ صفر را کم رنگ تر چاپ می کنیم.

 

عبدالناصر همتی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه

رییس کل بانک مرکزی ابراز کرد: برای سفارش و باند بازي با بنده تماس های بسیاری گرفته می شود ولی بنده عهد کردم کاری انجام ندهم که امتیاز تلقی شود.

 

همتی اظهار‌کرد: کار در صدا و سیما را بهتر از بانک مرکزی می دانم.

 

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به نوسانات بازار گفت: به نوسانات ارزی کوتاه مدت توجه نکنید برنامه های بلند مدت ثبات ایجاد می کند.

 

همتی با اشاره به اهمیت ویژه معیشت مردم و فشار وارده در این شرایط گفت: از تمام مسوولان تقاضا می کنم از صحبت های خود دست بردارند و به وعده ها عمل کنند.

 

  18 مرداد 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 68068
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز