طرح مجلس برای اختصاص سهمیه بنزین به کد ملی

طرح مجلس برای اختصاص سهمیه بنزین به کد ملی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
فریدون عباسی در مورد طرح مجلس برای اختصاص سهمیه بنزین به کد ملی توضیحاتی داد.

رییس کمیسیون انرژی مجلس اظهار‌کرد: موضوع فروش بنزین به قیمت ۹۰ درصد فوب خلیج فارس در مجلس مطرح نشده است، یکی از طرح ها برای تغییر در سهمیه بندی بنزین این است که بنزین را به کد ملی اشخاص اختصاص دهیم.

 

فریدون عباسی امروز در حاشیه مراسم امضای ۱۳ قرارداد برای نگهداشت تولید نفت در جمع خبرنگاران، در مورد مطرح شدن بحث تغییر سهمیه بندی بنزین در مجلس گفت: شدت مصرف انرژی در ایران بالا است زیرا حمل و نقل شهری و حمل و نقل عمومی توسعه مطلوب نداشته است. بنابراین در راستای صرفه جویی در مصرف سوخت باید بین سه وزارت خانه صنعت، کشور و نفت هماهنگی ایجاد شود.

 

او با بیان این که مصرف سوخت در بنزین و گازوئیل منطقی نیست و هر زمان که تصمیمی برای کنترل این مصرف گرفته می شود، با افزایش قیمت ارز، دوباره تصمیمات بی اثر خواهد شد، گفت: در کنار آن همواره میل به قاچاق وجود دارد زیرا به مناطق مرزی برای اشتغال توجه نشده و از تفاوت قیمت در سوخت استفاده می کنند.

 

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که تا هنگامی که نرخ ارز کنترل نشده، ارزش پول ملی حفظ نشود و قیمت بنزین را واقعی نکنیم، مصرف بی رویه خواهیم داشت و بهره وری هم ایجاد نمی شود، افزود: برای این منظور، در مورد طرح های مختلفی بحث می شود که یکی از آن ها این است که بنزین را به کد ملی اختصاص دهیم و این سهمیه قابل فروش باشد. طرح دیگر که جامع تر است این که واحد جامع انرژی تعریف کنیم که این کار مدیریت را در مصرف انرژی ممکن خواهد کرد.

 

عباسی با بیان این که سعی می کنیم با همفکری با وزارت نفت طرحی را ارائه کنیم که قابل اجرا باشد و دولت آنرا قبول کند، تصریح کرد: از کارهای شتاب زده نتیجه نمی گیریم، مجلس درک می کند که دولت مشکلات مالی دارد و می خواهد به هر نحوی نقدینگی جامعه را کنترل کند. در کنار آن کسری بودجه نیز وجود دارد.

 

او با بیان این که تا هنگامی که قیمت بنزین واقعی نشود، قاچاق آن ادامه خواهد یافت، اظهار‌کرد: موضوع فروش بنزین به قیمت ۹۰ درصد فوب خلیج فارس در مجلس مطرح نشده و امکان دارد تنها نظر شخصی یکی از نمایندگان باشد.

 

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی رابطه مجلس و وزارت نفت را مطلوب دانست و گفت: تا کنون جلسات متعددی با وزیر نفت و معاونان وزارت نفت داشتیم. البته امکان دارد نمایندگانی وابسته به جناح خاصی باشند و حرکات موردنظر خود را انجام دهند اما جو غالب، جو همدلی و همراهی است.

 

عباسی با بیان این که امضای این قراردادها به معنای گشایش بیشتر و استفاده از ظرفیت های داخلی برای حل مشکلات است، اظهار کرد: این کار باعث می شود توان مدیریتی کشور در حوزه نفت و گاز تقویت شود.

 

طرح مجلس برای اختصاص سهمیه بنزین به کد ملی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی

به گفته او اجرای این قراردادها به رونق ساخت داخل تجهیزات کمک می کند و استفاده از نیروهای ایرانی در پروژه های داخلی را تقویت کرده و زمینه را برای صدور خدمات تخصصی در حوزه نفت و گاز هموار می کند.

 

رییس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه هر کار صنعتی که صورت ميگیرد جمعیت را متمرکزتر از گذشته می کند و تمدن جدید صنعتی ایجاد می شود، اظهار کرد: این جمعیت نیازمند اقدامات خاصی است که مسوولیت های اجتماعی آنرا محقق خواهد کرد.

 

عباسی همچنین در سخنرانی در این مراسم اظهار‌کرد: تجارب فنی و مهندسی وزارت نفت میتواند رسوب لازم را در دانشگاه صنعت نفت داشته باشد تا توان و تخصص را به کشورهای دیگر صادر کنیم. وزارت نفت میتواند در رشد و توسعه دانشگاه و عبور از مرزهای دانش پیشرو باشد.

 

رییس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر توجه به سلامت کارکنان، اظهار‌کرد: تنها دیدگاه فنی و مهندسی کافی نیست و باید پیوست سلامت با آن همراه باشد. تحریم بر مسایل مختلف از فعالیت های صنعتی تا سلامت تاثیر گذار بوده است.

 

عباسی با بیان این که مجلس در رأس امور است، گفت: برای رسیدن به این مهم باید سیستم کند اداری را از بین ببریم و مسئولیت های اجتماعی در کنار توسعه صنعت نفت باید مورد توجه قرار گیرد که با کاهش درآمدهای نفتی البته این اقدامات با مشکل روبرو است.

 

او بر هماهنگی بیشتر بین دولت و مجلس تأکید کرد و افزود: در صورتی که از خرد جمعی در جامعه استفاده شود میتوان نتایج بهتری به دست آورد ، از وزیر نفت دعوت کردم تا در جلسه ای در کمیسیون انرژی و وزرای نفت سابق، ریل گذاری برای دولت آینده انجام شود و برنامه ریزی ۲۰ و ۵۰ ساله صورت گیرد.

  27 مرداد 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 68191
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز