اظهار و ترخیص خودروهای دپو شده از فردا ممنوع است

خودروهای دپو شده,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو
بر اساس اعلام معاون فنی گمرک کشور ایران در پایان وقت امروز چهارشنبه ۲۶ شهریور ماه، مهلت تعيين تکلیف خودروهای دپو شده در گمرک به پایان رسیده و اظهار و ترخیص این کالاها از فردا ممنوع است.

میتوان بیان کرد بعد از چند سال حواشی خودروهایی که در گمرک و بندرها دپو شده و قابلیت ترخیص نداشتند عاقبت پس از چند دوره انتخاب وقت برای تعیین تکلیف آن ها بخشی از این خودروها امکان وارد شدن به کشور پیدا نکرده و باید طبق قوانین به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی منتقل شود.

 

حدود ۱۲ هزار و ۲۶۰ دستگاه خودرو طی سال های قبل وارد شده بود که در جریان تغییر و تحول وضعیت ارزی و قوانین مربوط به واردات خودرو، قابلیت ترخیص از گمرک پیدا نکردند تا اینکه در دو سال گذشته بعد از رایزنی های صورت گرفته هیأت دولت طی مصوبه ای در دی ماه سال ۱۳۹۷ دوره زمانی برای تعیین تکلیف این خودروها براساس شرایط تعریف کرد.

 

به هر صورت این مهلت چهار دوره تمدید شد و آخرین فرصت خردادماه سال جاری بود که سه ماه دیگر زمان در اختیار صاحبان خودرو قرار گرفت که امروز همزمان با ۲۶ شهریورماه به پایان می رسد.

 

گزارش گمرک ایران در پایان مهلت قبلی در اردیبهشت ماه از این حکایت داشت که از ۵۱۰۸ دستگاهی که باقی مانده بودند حدود ۱۴۰۰دستگاه ترخیص و نزدیک به ۳۷۰۰ دستگاه باقی ماند، که این تعداد حدود ۲۴۷۱ دستگاه عمدتاً دارای پرونده قضایی بوده و برای ترخیص نیاز به زمان زمانی نداشتند و بعد از صدور حکم برات از سوی مرجع قضایی در اختیار صاحبانشان قرار می گرفت، اما برای ۱۲۴۸ دستگاه دیگر باید زمان تمدید می شد که این زمان هم تمدید شد ولی ماجرا این بود که در بین آنها حدود ۱۱۰۰ دستگاه فاقد ثبت سفارش وجود داشت و تا زمانی که وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش را باز نمی کرد امکان ترخیص وجود نداشت ولی با وجود رایزنی هایی که برای تعیین تکلیف این خودروها صورت گرفت وزارت صمت اقدامی انجام نداد.

 

خودروهای زمان دار از ترخیص بازماندند

اما مهلت تعیین شده ، پایان وقت امروز به پایان میرسد و آن گونه که ارونقی – معاون فنی و امور گمرک ایران – به ایسنا اعلام کرده است دیگر امکان اظهار و ترخیص خودروهایی که محدود به مهلت زمانی بودند و همچنین خودروهایی که واردات آنها ممنوع است از جمله خودروهای ساخت و سفارش آمریکا وجود نداشته و در مورد آنها قوانین گمرکی اعمال می شود.

 

جزئیات بخشنامه ابلاغی مرکز واردات و امور ویژه مناطق آزاد

اما در بخشنامه ابلاغی مرکز واردات و امور ویژه مناطق آزاد به گمرکات اجرایی آمده است که با توجه به پایان زمان مصوبه ۲۶ خردادماه هیأت وزیران در مورد زمان اظهار برای ترخیص کالاهای گروه( ۴) و خودرو از اظهار و ترخیص کالاهای مشمول گروه چهارم کالایی و خودرو بعد از این تاریخ اکیدا جلوگیری شود.

 

استثنای برخی خودروها از ممنوعیت ترخیص

ضمنا خودروهایی که براساس رأی مرجع قضایی و مستند به مصوبه ۲۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۸ مجاز به ترخیص بوده و خودروهای مربوط به دیپلمات های خارجی با تائید و مجوز وزارت امور خارجه از این بخشنامه مستثنی هستند.

 

در این بخشنامه تاکیده شده، براین اساس در اجرای ماده( ۲۴) قانون گمرکی لازم است در خصوص کلیه این کالاها که توسط مرجع تحویل گیرنده مهلت منقضی اعلام شده، در رابطه با اعمال مقررات متروکه، تنظیم اظهارنامه و ارسال به سازمان جمع آوری و اموال تملیکی با رعایت کامل مقررات اقدام شود.

 

اما در شرایطی پرونده خودروهای دپو شده و کالاهای گروه چهار در گمرک بسته می شود که به نظر می رسد با توجه به ممنوع الورود بودن این بخش از کالاها و خودروهای فاقد ثبت سفارش و یا ساخت و سفارش آمریکا تمامی آنها به ضبط قطعی دولت در خواهد آمد که ممکن است بیش از ۱۰۰۰ خودرو فاقد ثبت سفارش را در بر گیرد.

 

  26 شهریور 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 68552
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز