ریزش ۱۳۹ هزار واحدی شاخص کل/ حداقل سرمایه برای کارگزاری ۲۰۰ میلیارد تومان می‌شود

شاخص کل بورس,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام
شاخص کل بورس امروز هم روندی نزولی داشت و بیش از ۱۳۹ هزار واحد کاهش یافت. این درحالی است که حرکت شاخص فرابورس امروز صعودی شد و ۱۱۳ واحد افزایش یافت.

شاخص کل بورس امروز با ۱۳۹ هزار و ۷۰ واحد کاهش در رقم یک میلیون و ۵۸۱ هزار واحد ایستاد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز ۳۰۲۰ واحد کاهش یافت و رقم ۴۱۲ هزار و ۸۸۷ واحد را ثبت کرد. معامله گران یک میلیون معامله به ارزش ۱۱۷ هزار و ۹۴۵ میلیارد ریال انجام دادند.

 

ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران و معدنی و صنعتی گل گهر نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل صنایع پتروشیمی خلیج فارس و س. نفت و گاز و پتروشیمی تامین نسبت به سایر نمادها زیادترین تأثير مثبت را روی بورس گذاشتند.

 

بانک ملت، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، ایران خودرو ، گروه پتروشیمی س. ایرانیان، بانک تجارت و سایپا نمادهای پربیننده این بازار بودند.

 

حرکت صعودی فرابورس

شاخص کل فرابورس برعکس شاخص بورس روندی صعودی داشت و با ۱۱۳ واحد افزایش رقم ۱۷ هزار و ۷۱۲ واحد را ثبت کرد. معامله گران این بازار ۳۹۰ هزار معامله به ارزش ۴۰ هزار و ۸۹۲ میلیارد ریال انجام دادند.

 

پلیمرآریا ساسول، بیمه پاسارگاد، سرمایه گذاری صبا تامین، بانک دی و پتروشیمی مارون نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و سهامی ذوب آهن اصفهان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.

 

بانک دی، پتروشیمی تندگویان، پلیمر آریا ساسول، سهامی ذوب آهن اصفهان، سرمایه گذاری صبا تامین، پتروشیمی زاگرس و س. توسعه و عمران استان کرمان نمادهای پربیننده فرابورس بودند.

 

تهیه دستورالعمل مجوز کارگزاری‌های بورس/ حداقل سرمایه برای کارگزاری ۲۰۰ میلیارد تومان می‌شود

مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار از تهیه پیش نویس دستورالعمل اعطای مجوز برای کارگزاری‌های بورس خبر داد و گفت: حداقل سرمایه برای تاسیس یک کارگزاری ۲۰۰ میلیارد تومان خواهد شد.

شاخص کل بورس,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام

 

محمد عطایی در گفت‌وگو با فارس، در مورد دستورالعمل اعطای مجوز برای کارگزاری‌های بورس گفت: بر اساس مصوبه هیأت مقررات‌زدایی که به سازمان بورس اوراق بهادار ابلاغ شده، این سازمان به ما ابلاغ کرد، دستورالعملی برای اعطای مجوز شرکت‌های کارگزاری بورس اوراق بهادار تهیه شود و ما نیز این دستورالعمل را تهیه کرده و در هیأت مقررات‌زدایی سازمان اصلاحات لازم انجام شده، اما برای این که نظر فعالان بازار سرمایه و دست اندرکاران را بگیریم، این دستورالعمل در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار در بخش قوانین و مقررات قرار داده شده و امکان ارائه نظر و پیشنهادهای اصلاحی نیز فراهم شده است.

 

وی گفت: بعد از دریافت نظرات و پیشنهاد‌ات و چکش‌کاری این دستورالعمل این پیشنهاد دستورالعمل اعطای مجوز کارگزاری‌ها به هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه می‌شود که بعد از تصویب هیأت مدیره سازمان برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

 

عطایی گفت: در حال حاضر هر کس از صاحب نظران و فعالان بازار می‌تواند نظرات اصلاحی و پیشنهاد‌ی خود را ارائه کنند تا این دستورالعمل از نظر فنی چکش‌کاری شده و برای تصویب نهایی در هیأت مدیره سازمان بورس آماده شود که در آن صورت مبنای صدور مجوز برای کارگزاری‌های بورس خواهد شد.

 

مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد این که میزان سرمایه اولیه برای تاسیس کارگزاری بورسی چقدر خواهد شد، گفت: پیش بینی شده با توجه به این که کارگزاری‌های بورس باید یک خدمت ملی در سراسر کشور ارائه کنند، بنابراین حداقل سرمایه لازم برای تاسیس کارگزاری ۲۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده تا بتوانند از این طریق بسترهای فنی و آی تی را فراهم کرده و امکان برخورداری آحاد مردم از خدمات این کارگزاری‌ها در سراسر کشور فراهم شود.

 

وی در مورد این که در حال حاضر میزان سرمایه شرکت‌های کارگزاری موجود چقدر است، گفت: قبلا ۱۵ میلیارد تومان بود اما در حال حاضر ۱۰۸ شرکت کارگزاری بورس در کشور وجود دارند که میانگین سرمایه آنها خیلی بالاتر از ۱۵ میلیارد تومان تعیین شده قبلی است و برخی از این کارگزاری‌های موجود آنقدر افزایش سرمایه داده‌اند که آمادگی تبدیل شدن به یک شرکت سهامی عام دارند.

 

عطایی در مورد این که قرار بود دستورالعمل تبدیل شدن کارگزاری‌های بورس به شرکت‌های سهامی عام تهیه شود، گفت: در دستورالعملی که برای مجوز کارگزاری‌ها تهیه کرده‌ایم یک بندی قرار داده شده که می‌گوید شرکت‌های کارگزاری می‌توانند تبدیل به شرکت سهامی عام شده و مردم سهام آنها را از طریق بورس خریداری کنند. در حال حاضر برخی از کارگزاری‌های موجود آمادگی تبدیل به شرکت سهامی عام شدن را دارند که اگر این دستورالعمل به تصویب نهایی هیأت مدیره سازمان بورس برسد، راه برای سهامی عام شدن کارگزاری‌های موجود هم باز می‌شود.

مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد این که به نظر شما اولین متقاضی برای کارگزاری بورس چه موقع می‌تواند تقاضای خود را ارائه کند، گفت: بعد از آنکه دستورالعمل مجوز کارگزاری‌ها در هیأت مدیره سازمان بورس تصویب شود، متقاضیان می‌توانند تقاضای خود را ارائه کرده، ابتدا موافقت اصولی می‌گیرند، سپس با احراز شرایط، مجوز کارگزاری دریافت می‌کنند و بعد از آن مجوز فعالیت می‌گیرند و همچنین اگر تمایل داشتند می‌توانند تبدیل به شرکت سهامی عام شوند.

 

وی تأکید کرد: در حال حاضر مرحله چکش‌کاری و اصلاح دستورالعمل مجوز کارگزاری است.

 

عطایی در مورد این که آیا انحصار کارگزاری‌ها با این دستورالعمل‌ شکسته می‌شود، گفت: درحال حاضر نیز ۱۰۸ کارگزاری فعالیت می‌کنند و انحصاری وجود ندارد. از طرفی کارمزد کارگزاری‌ها ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است که ۲۰ درصد آن اخیراً کاهش پیدا کرده و ۳۰ درصد از کارمزد کارگزاری‌ها نیز برای صندوق توسعه بازار اختصاص می‌یابد که این منابع باید حداقل یک سال در صندوق توسعه بازار بماند و روش استفاده از عواید آن نیز طبق شرایط خاص صندوق توسعه بازار خواهد بود. یعنی عملا ۵۰ درصد از کارمزد کارگزاری‌های بورس کاهش پیدا کرده است، بنابراین انحصاری در کارگزاری‌های بورس وجود ندارد.

  1 مهر 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 68628
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز