قیمت‌ خودروها در بازار هر روز افزایش می‌یابد/ ورود پراید ۱۳۱ به کانال ۱۰۰ میلیون تومانی

افزایش قیمت خودرو در بازار,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو
پراید ۱۳۱ بعنوان خودروی کف بازار در حال حاضر با قیمت ۱۰۲ میلیون تومان داد و ستد می شود. ورود پراید ۱۳۱ به کانال ۱۰۰ میلیون تومانی به آن معناست که کف قیمت خودرو ۹ رقمی شد.

تب افزایش قیمت ها در بازار خودرو هنوز فروکش نکرده، این در شرایطی است که طی هفته جاری بعضی محصولات موجود در بازار به خصوص پرتیراژها، قله های جدیدی را فتح کرده اند.

 

در شرایطی بازار خودرو همچنان ملتهب است بنظر میرسید آخرین مصوبات کمیته خودرو بتواند همانند پاشویه، تب بازار خودرو را اندکی کاهش دهد، ولی این اتفاق نیفتاد. از ابتدای امسال همزمان با مصوبات کمیته خودرو که در راستای کاهش التهابات بازار ابلاغ می شد بازار بطور مقطعی روند کاهشی بخود می گرفت حال آنکه این بار بازار در مقابل این مصوبات هم از خود مقاومت نشان داد.

 

بر اساس آخرین مصوبات کمیته خودرو دو خودروساز بزرگ کشور موظف شدند تا پایان امسال هر دو هفته یک بار فروش فوق العاده برگزار کنند. از مسیر این فروش فوق العاده ها هر ماه حدود ۲۵ هزار دستگاه خودرو به متقاضیان عرضه می شود. سهم ایران خودرویی ها حدود ۱۸ هزار دستگاه و سهم خودروسازی سایپا ۷ هزار دستگاه خواهد بود. همچنین کمیته خودرو مصوب کرد شرط داشتن پلاک فعال در خانواده حذف شود و تنها شخص متقاضی شرکت در قرعه کشی نباید پلاک فعال داشته باشد.

 

در کنار تسهیل در روند ثبت نام متقاضیان با حذف شرط پلاک فعال در خانواده ولی اعضای کمیته خودرو متقاضیان را مکلف کردند تا از فروش های فوق العاده بعدی ۱۰ درصد از قیمت اعلامی برای خودروی منتخب خود را به یک حساب واسط که در اطلاعیه فروش خودرو سازان اعلام می شود، واریز کنند. این پول تا زمان مشخص شدن نتیجه قرعه کشی در حساب واسط یاد شده بلوکه می شود و چنانچه نام متقاضی در میان منتخبان قرعه کشی نبود، متقاضي می تواند آنرا برداشت کند.

 

افزایش قیمت خودرو در بازار,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

پیش تر مصوبات کمیته خودرو و همچنین مشخص شدن برنامه فروش های فوق العاده (فروش های فوري سابق) روی قیمت های بازار اثر گذار بود و به صورت مقطعی منجر به کاهش یا ثبات قیمت ها می شد. بی اثر شدن مصوبات کمیته خودرو روی قیمت ها در بازار نشان می دهد که سه آیتم نرخ ارز، وضعیت عرضه خودرو به بازار توسط شرکتهای خودروساز و تورم انتظاری بیشترین تاثیرگذاری را روی قیمت ها در بازار خودرو دارد. در این زمینه یک فعال بازار به «دنیای اقتصاد» می گوید که التهابات بازار ارز به صورت لحظه ای به بازار خودرو سرایت می کند. او تأکید می کند تا زمانی که وضعیت بازار ارز نوسانی باشد قیمت خودرو نیز آرام نمی گیرد و به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. این فعال بازارخودرو به عرضه قطره چکانی توسط خودرو سازان نیز اشاره می کند و می گوید این وضعیت عرضه در کنار نرخ ارز التهابات بازار را تشدید می کند.

 

حال سری به بازار خودرو بزنیم و ببینیم این هفته قیمت ها چه میزان رشد را تجربه کردند. پراید ۱۳۱ بعنوان خودروی کف بازار در حال حاضر با قیمت ۱۰۲ میلیون تومان داد و ستد می شود. ورود پراید ۱۳۱ به کانال ۱۰۰ میلیون تومانی به آن معناست که کف قیمت خودرو ۹ رقمی شد. دیگر عضو خانواده پراید یعنی پراید ۱۱۱ نیز این هفته با قیمت ۱۱۸ میلیون تومان در بازار در دسترس خریداران قرار داشت. تیبا صندوقدار که با حذف خانواده پراید کف قیمت را در بازار را به خود اختصاص می دهد از سوی فروشندگان با قیمت ۱۲۵ میلیون تومان به بازار عرضه شد. دیگر عضو خانواده تیبا یعنی تیبا ۲ نیز این هفته با قیمت ۱۳۷ میلیون تومان در بازار حضور داشت. ساینا نیز که بطور معمول قیمتی نزدیک به تیبا ۲ دارد با قیمت ۱۳۸ میلیون تومان در بازار این هفته خرید و فروش شد. نگاهی هم به قیمت خانواده پژو ۲۰۶ در بازار بیندازیم. ۲۰۶ تیپ دو با عبور از قیمت ۲۰۰ میلیون تومان این روزها با قیمت ۲۰۳ میلیون تومان در بازار قابل خریداری است. تیپ ۵ این خودرو و همچنین ۲۰۶ صندوقدار نیز به ترتیب با قیمت های ۲۴۹ میلیون و ۲۴۸ میلیون تومان در بازار حضور دارند.

  3 مهر 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 68650
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز