اتحادیه بنکداران مواد غذایی: گمرک اجازه واردات روغن نمی دهد/ تداوم گرانفروشی شکر

با ارز آزاد روغن,دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی
دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: بسیاری از تجار اعلام آمادگی کرده اند که می توانند با ارز آزاد روغن وارد کشور کنند اما گمرک اجازه واردات نمی دهد.

قاسمعلی حسنی در گفتگو با خبرنگاران، با بیان اینکه روغن همچنان در بازار با  قیمت های بالا داد و ستد می شود و روغن جامد نیز در بخش بنکداری بسیار کم است، گفت:بسياري از تجار اعلام کرده اند که با بهره گیری از اعتبارات خود در بازارهای جهانی و همچنین با ارز آزاد می توانند اقدام به واردات روغن کنند اما گمرک اجازه واردات روغن حتی در مناطق آزاد را هم نمی دهد.

 

وی افزود :اگر اجازه دهند که روغن با ارز آزاد وارد کشور شود قیمت آن در بازار داخلی کاهش می یابد. در غیر این صورت بایستی منتظر چندین تولید کننده باشیم و بازار با نوساناتی همراه خواهد بود.

 

دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی در تشریح اینکه چگونه واردات با ارز آزاد منجر به کاهش قیمت ها در بازار داخلی می شود، گفت:در دنیا قیمت جهانی محصولات با کاهش مواجه می شود و اینگونه نیست که همواره قیمت ها صعودی باشد. به  طور مثال در آذر ماه که ماه خرید انبوه اقلام در دنیا است میان شرکت های تولیدکننده برای  فروش محصولاتشان رقابت صورت می گیرد و برخی شرکت ها برای به دست آوردن بازارهای بیشتر دامپینگ می کنند یا اینکه بسیاری از آنها تخفیفاتی گاها تا ۵۰درصد در نظر می گیرند و برای تارگت زدن قیمت ها را کاهش می دهند. همه این موارد می تواند منجر به خریدهای خوبی شود.

 

وی اضافه کرد:دولت نیز میتواند به جای تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی و رسیدن آن به دست عده ای خاص به مصرف‌کنندگان به صورت مستقیم  برای خرید اقلام مورد نیازشان  یارانه دهد.

 

حسنی در ادامه با بیان اینکه اگر شکر با ارز آزاد وارد کشور می شد نرخ آن ارزانتر بود و گرانفروشی نیز رخ نمی داد، خاطرنشان کرد :فعلا شکر با نرخ مصوب ۶۶۵۰ تومانی همچنان در بازار با نرخ  بالا فروخته می شود و نرخ عمده آن برای بنکداری ها به  ۱۰هزار و۳۰۰تومان رسیده است.

  1 بهمن 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 69699
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تریل شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز