لایحه بودجه ۱۴۰۰
یارانه ۲۰ میلیون نفر ۲ برابر می‌شود/ اختصاص ۱۵ لیتر بنزین مجانی به افراد فاقد خودرو

بودجه 1400,جزئیات لایحه بودجه 1400
رئیس کمیسیون تلفیق با اعلام این که صادرات نفت ایران روزانه ۹۰۰ هزار بشکه شد، گفت: درآمد نفتی بودجه سال آینده را ۲۶۱ هزار میلیارد تومان پیش بینی کردیم در حالیکه دولت حجم وابستگی به نفت را ۳۹۴ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده بود.

الیاس نادران در گفت و گوی ویژه خبری با اشاره به این که در کمیسیون تلفیق، افراد همدل، متخصص و با تجربه وجود دارد افزود: نماینده های دولت هم نهایت همدلی را با اعضای کمیسیون داشتند و اطلاعات تخصصی و کارشناس را در اختیار آنها گذاشتند.

 

وی همچنین از مرکز پژوهش ها و دیوان محاسبات و دیگر کارشناسان نیز تشکر کرد و گفت: مجلس در ابتدا می خواست کلیات بودجه را رد کند، زیرا آشوب و به هم ریختگی در ارقام و اعداد بودجه، بسیار زیاد بود.

 

نادران ادامه داد: کمیسیون تلفیق کار فوق العاده ای کرد و اطلاعات داخل بودجه را علنی و افشاء کرد و بسیاری از ارقامی که اکنون به ارقام پیشنهادی دولت افزوده شده، ناشی از شفاف سازی ارقامی است که دولت در تبصره ها، ردیف ها و جا های مختلف، پنهان کرده بود.

 

رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ با اشاره به این که این کمیسیون، ساختار و روش لایحه بودجه را اصلاح کرد افزود: در آن جا هایی که اتکای به درآمد های نفتی، بسیار زیاد بود با همراهی نمایندگان دولت تلاش کردیم آن ها را به اوراق مالی و به شیوه های دیگر تامین مالی بودجه، انتقال دهیم.

 

او اظهار‌کرد: به همین علت درآمد های نفتی را در حداقل وضع قابل اعتماد و شدنی بستیم و مازاد بر آنرا به سقف دوم موکول کردیم که اگر این درآمد ها محقق شد دولت اختیار داشته باشد آنرا در سرفصل های تنظیم شده از جمله حوزه های عمرانی، محرومیت زدایی و اشتغالزایی هزینه کند بنابراین بودجه دو سقفی و دو زمانی دیده شده است.

 

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: مالیات های حقوق را بگونه ای در نظر گرفتیم که به نفع اقشار کم درآمد و حقوق های پائین تر باشد.

 

محمد رشیدی ادامه داد: تلاش کردیم حقوق و دستمزد در این شرایط خاص تحریمی و کرونایی جبران شود همچنین مالیات های حقوق را بگونه ای در نظر گرفتیم که به نفع اقشار کم درآمد و حقوق های پایین تر باشد و افراد با حقوق پایین تر در مقایسه با افراد با حقوق زیادتر، مالیات کمتری را پرداخت کنند و به این ترتیب، پرداخت ها عادلانه تر شود.

 

او با بیان اینکه بر اساس لایحه دولت، میزان افزایش حقوق کارکنان دولت ۲۵ درصد در نظر گرفته شد ادامه داد: تا سقف حقوق ۴ میلیون تومان را از مالیات معاف کردیم و حقوق ۴ تا ۸ میلیون تومان ۱۰ درصد مالیات باید بپردازند و عمده حقوق بگیران، کمترین مالیات را می پردازند.

 

رشیدی اظهار‌کرد: یکی از اهداف کمیسیون تلفیق، از بین بردن تبعیض ها در بودجه بود و سعی کردیم در نظام پرداخت ها نیز همسان سازی درستی انجام بگیرد، زیرا تبعیض ها و بی عدالتی ها موجب بدبینی می شود.

 

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ با اشاره به اینکه در این بودجه ۷ محور را در نظر گرفتیم افزود: حفظ قدرت خرید مردم، حمایت از اقشار ضعیف، رونق تولید و اشتغال، محرومیت زدایی، حذف رانت و کاهش تبعیض، توجه ویژه به سلامت مردم، توجه ویژه به فرهنگ و خانواده و فرزند آوری و مباحث جمعیتی و تقویت انضباط مالی و اصلاح ساختاری بودجه از جمله این محورهاست.

 

رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ هم گفت:بین ۷۰ تا ۸۰ درصد افکار خود را درباره اصلاح ساختار بودجه توانستیم انجام دهیم که بخش زيادي از این میزان به علت ظرفیت های اجرایی دولت، موجود بود یعنی ظرفیت های اجرایی دولت هم در نظر گرفته شد.

 

الیاس نادران ادامه داد: تصمیم نهایی کمیسیون تلفیق بر این شد که افزایش ۲۵ درصدی حقوق برای همه حقوق بگیران دولت در نظر گرفته شود با سقف ۱۵ برابر حداقل حقوق یعنی تا حدود ۳۳ میلیون تومان.

 

او با اشاره به اینکه نظام مالیات بندی را هم به نفع طبقات پائین جامعه تغییر دادیم، اضافه کرد:دولت طبقات مالیاتی را به نحوی تنظیم کرده بود که بیشترین فشار بر روی حقوق های پایین بود، اما با اقدام کمیسیون تلفیق، مالیات پرداختی حدود ۹۰ درصد کارکنان دولت، بین ۱۰ تا ۱۵ درصد شد.

 

نادران با بیان این که نظام پرداخت کشور به هم ریخته است گفت: هر کسی که به مرکز قدرت، نزدیکتر بوده است در پی آن بود که امتیازی را بگیرد.

 

او افزود: از بهمن سال ۹۸ تاکنون میزان پرداختی های یکی از دستگاه ها از ۱۶۸۰ میلیارد تومان در ماه به ۴ هزار و سیصد میلیارد تومان رسید و این حجم تغییر پذیرفتنی نیست.

 

نادران اضافه کرد: در بخش اعتباری هزینه ای دولت، بیش از ۹۰ درصد پرداخت ها به نوعی پرداخت حقوق و دستمزد به کارکنان است.

 

رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت:بنا به اظهارات وزیر نفت، صادرات نفت و میعانات گازی در بودجه سال آینده, ۲ و سه دهم میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شد و مصرف داخلی هم ۲ و دو دهم میلیون بشکه در روز است.

 

او ادامه داد: آقای زنگنه گفت اکنون حدود ۹۰۰ هزار بشکه در روز صادر می کنیم و اگر شرایط سیاسی کشور فراهم شود و خارجی ها اجازه صادرات بدهند و ۶۰۰ میلیون دلار هم سرمایه گذاری کنیم پس از ۳ ماه می توانیم ظرفیت صادراتی کشور را به دو و ۳ دهم میلیون بشکه در روز برسانیم.

 

نادران با اشاره به این که این ها اگر ها و پیش شرط های سختی بود افزود: این که حاکمیت را تحت فشار قرار دهیم که شرایط سیاسی را به نحوی تغییر دهد که امکان صادرات بیشتری فراهم شود یعنی بودجه را اهرمی برای فشار های سیاسی برای سازش و کوتاه آمدن حاکمیت قرار می دهیم.

 

او اضافه کرد: این موضوع را تحمل نکردیم و بودجه را با حداقل وابستگی به نفت بستیم و از ساز و کار های دیگر تامین مالی از جمله اوراق مالی و فروش دارایی ها استفاده می کنیم و اجازه نمی دهیم کشور تحت این فشار های سیاسی قرار گیرد.

 

نادران اظهار‌کرد: از آن طرف هم فروش نفت تا سقف پیشنهادی دولت را منع نکردیم به همین علت بودجه را دو سقفی و دو زمانی بستیم.

 

او ادامه داد: درآمد نفتی بودجه سال آینده را ۲۶۱ هزار میلیارد تومان پیش بینی کردیم در حالیکه دولت حجم وابستگی به نفت را ۳۹۴ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده بود.

 

نادران با تأکید بر این که بودجه، بسیارمنعطف و روان است، اضافه کرد:امسال تلاش کردیم بودجه را به نفع مردم تغییر دهیم و به جای اینکه طبقات خاص و افراد نزدیک به مرکز حاکمیت بتوانند از رانت های مختلف استفاده کنند، عموم مردم بتوانند استفاده کنند تا قدرت خرید مردم نسبت به امسال کمتر نشود.

 

رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت:دولت قیمت ارز را در سال آینده بدون احتساب ۸ میلیارد دلار کالا های اساسی مبلغ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان محاسبه کرده است.

 

بودجه 1400,جزئیات لایحه بودجه 1400

الیاس نادران ادامه داد: دولت درآمد ارزی سال ۱۴۰۰ را از فروش نفت ۱۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار اعلام کرده است که از این مبلغ ۸ میلیارد دلار، ارز ۴۲۰۰ تومانی است و مابقی آن ارز ۱۷۵۰۰ تومان می باشد و ترکیب وزنی این ها ۱۱۵۰۰ تومان است.

 

رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت:​  مجلس عنوان کرده است دولت با هر نرخی که ارز را در بازار فروخت امکان انعطاف بودجه وجود دارد.

 

او درباره طرح رتبه بندی معلمان هم افزود:در بنده (و) تبصره ۲ مبلغ ۹۰ هزار میلیارد تومان بطور کلی برای آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است که در کمیسیون تلفیق تصمیم گرفته شد این موارد را از هم تفکیک کنیم به دلیل این که سهم بخش های مختلف مشخص شود و به مشکل سال ۹۹ درباره اختلال پرداختی به بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی دچار نشویم و این موارد مرتفع شود.

 

رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ درباره تکلیف یارانه ها هم اظهار‌کرد: بر اساس ایده اولیه مجلس که هنوز به جمع بندی نرسیده است پیشنهاد شد تا کارت های اعتباری برای خرید مردم در نظر بگیریم که ظرفیت اجرایی آن، با اراده دولت وجود دارد.

 

او ادامه داد: با اجرای این طرح، یک اعتباری را برای مردم در نظر می گیریم که در خرید از مراکز خاص بتوانند از یک تخفیف قابل توجهی برخوردار شوند.

 

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ افزود: اگر مجلس نتواند دولت را متقاعد به عملیاتی کردن این روش کند بنابراین مجبوریم با یارانه نقدی جبران کنیم.

 

نادران اظهار‌کرد: فساد نظام دو نرخی ارز با شرایط موجود کشور به اندازه ای است که مردم از نرخ پائین ارز بهره چندانی نمی برند و بجای اینکه این رانت را توزیع کنیم تلاش می کنیم از تولید کننده داخلی حمایت کنیم و همچنین مصرف کننده، مستقیم خودش مبلغ را دریافت و مدیریت کند.

 

رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ افزود:در حال حاضر دولت یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی را به حدود ۷۸ میلیون نفر پرداخت می کند و به تعدادی هم یارانه بنزین و معیشتی که از پارسال شروع شده است پرداخت می کند.

 

او اظهار کرد: آنچه که مد نظر مجلس بود این است که با فرض این که دولت شناسایی خودش را درست انجام داده باشد این ۵۸ میلیون نفر که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ هستند نسبت به شرایط موجود حمایت بیشتری کنیم و یارانه ها را تحت عنوان یک مبلغ در اختیار افراد قرار دهیم و مابقی یارانه بگیران که حدود ۲۰ میلیون نفر هستند دریافتی شان نسبت به شرایط امروز بیشتر و احتمالا تا دو برابر خواهد شد، ولی نسبت به طبقه پایین کمتر دریافت می کنند.

 

رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ افزود:در سال آینده فقط یک یارانه داریم البته یک پیشنهاد یارانه بنزین هم ارائه شده است که در آن به خانوار هایی که یک یا دو خودرو دارند از کارت سوخت خود استفاده می کنند و خانوار هایی که اصلاً خودرو ندارند که تعداد آن ها نصف جمعیت کشور است هم پیش بینی شده است هر نفر ۱۵ لیتر در نظر گرفته شود که در یک سامانه امکان خریدو فروش داشته باشند و اگر بین خود مردم خرید و فروش ممکن نشد افراد مازاد بنزین را به دولت بفروشند که در حال حاضر احکام آن نوشته شده است.

 

محمد رشیدی، عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ در ادامه این برنامه گفت: در موضوع کالا های اساسی و ارز ۴۲۰۰ تومانی با رانت جدّي مواجه بودیم که مجلس این ارز را آزاد در لایحه بودجه محاسبه می کند و از طرف دیگر به مصرف کننده و تولید کننده یارانه پرداخت می کند.

 

او افزود: شرایط به نحوی برنامه ریزی شده است که مردم برای مایحتاج روزانه نگران نباشند.

 

بودجه 1400,جزئیات لایحه بودجه 1400

عضو هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ افزود:به واردکنندگان دارو هم فرصت می دهیم که مابه التفاوت را از دولت بگیرند و حتی از شرکت هاي بیمه هم کمک می گیریم و نباید دارو برای مردم دغدغه شود.

 

رشیدی گفت: در تبصره ۱۴ مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان را از منابع هدفمندی برای حمایت از بنگاه های متوسط و کوچک در نظر گرفتیم.

 

او افزود: احکام بودجه بسیار محکم بسته شده است و ۲۷ هزار میلیارد تومان اوراق برای بخش کشاورزی، آب های مرزی، مراتع، جنگلداری، آبخیزداری، تولید بذر و کود در نظر گرفته شده است.

 

عضو هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: احکامی که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نوشته شده است به رونق تولید و بنگاه های تولیدی کمک خواهد کرد.

 

او ادامه داد: در تبصره ۱۴ بخشی از پول های یارانه و هدفمندی برای مردم در فضای تولید، سهام و بورس کارسازی خواهد شد.

 

عضو هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ درباره رتبه بندی معلمان هم گفت: موضوع رتبه بندی معلمان به بودجه ارتباطی ندارد و جز طرح هایی است که باید در صحن بررسی و رأی گیری شود و در لایحه بودجه دولت، منبعی برای این موضوع در نظر گرفته نشده است.

  3 بهمن 1399
بخش : اقتصادی / اقتصاد ایران
کد خبر: 69720
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تریل شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز