صفحه اصلي > اقتصاد ایران > قیمت گذاری خودرو به وزارت صمت سپرده می شود؟/ اعلام زمان قرعه کشی محصولات ایران خودرو

قیمت گذاری خودرو به وزارت صمت سپرده می شود؟/ اعلام زمان قرعه کشی محصولات ایران خودرو


15 دی 1399. نويسنده: Admin
رضا شیوا,قرعه کشی محصولات ایران خودرو
شیوا در خصوص اساس تعیین قیمت در بازار خودرو با فرمول جدید شورای رقابت توضیحاتی داد.

رضا شیوا رئیس شورای رقابت در گفتگو با خبرنگاران، در خصوص چرایی تغییر فرمول شورای رقابت برای قيمت‌گذاري خودرو اظهار‌کرد: یکی از مشکلات ما در بازار خودرو این است که در بازار تقاضا بیشتر از عرضه است و بعضا عرضه بستگی به تولید خودرو سازان دارد. باید کاری کنیم عرضه بیشتر شود.

 

رییس شورای رقابت افزود: در فرمول قبلی قیمت گذاری خودرو تورم بخشی که از بانک مرکزی گرفته می شد را در نظر می گرفتیم، یعنی خودروساز چه خودرویی تولید میکرد چه نمی کرد، سالانه با تورم بخشی یا هر ۳ ماه یک بار، قیمت خودرو افزایش پیدا می کرد ، اما در فرمول جدید افزایش قیمت به میزان تولید وابسته است، یعنی اگر عرضه ای صورت نگیرد، هیچ افزایش قیمتی در بازار نخواهیم داشت.

 

شیوا تشریح کرد: باتوجه به تورمی که در اقتصاد کشور وجود دارد، پیوسته افزایش قیمت خواهیم داشت مگر این که تورم کاهش پیدا کند. در فرمول جدید، به جای اینکه متغیر اصلی تورم بخشی باشد، متغییر اصلی افزایش قیمت تولید در نظر گرفته شده است، یعنی اگر خودروساز نتواند تولید را با هدفی که تعیین شده، (۵۰ درصد افزایش) افزایش دهد، قیمت ها کاهش پیدا می کند.

 

این مقام مسئول افزود: تورم بخشی ۳ ماهه تورم دیگر در قيمت‌گذاري دخالت ندارد.

 

رییس شورای رقابت با بیان اینکه برخی تصور می کنند این فرمول باعث افزایش قیمت خودرو می شود ولی این تصور درست نیست، اظهار‌کرد: فرمول جدید از مصرف کننده حمایت می کند، چرا که هر چه تولید افزایش پیدا کند قیمت بازار کاهش می یابد، ما تصمیم داریم کاری کنیم قیمت بازار کمتر شود. باید قیمت حاشیه بازار به قیمت دستورالعمل شورا رقابت برسد. با افزایش تولید رانت کمتر می شود.

 

او اظهار‌کرد: متأسفانه بسياري از افراد فرمول جدید قیمت گذاری شورای رقابت را متوجه نشده اند و تصور می کنند این فرمول مشکل دارد. فرمول جدید به نفع مصرف کننده واقعی است چرا‌که به جای تمرکز روی تورم بخشی، روی افزایش تولید تمرکز دارد وباعث افزایش تولید می شود.

 

این مقام مسوول در خصوص صحبت وزیر صمت مبنی بر این که قیمت گذاری خودرو به وزارت صمت باز خواهد گشت، گفت: طبق قانون شورای رقابت وظیفه اعلام قیمت را دارد و میتواند برای کالا ها و بازار های انحصاری دستورالعمل ارائه دهد و تشخیص انحصاری بودن بازار هم بر عهده شورای رقابت است.

 

او در پایان گفت: علت این که وزیر پیشنهاد کرده قیمت گذاری به وزارت صمت برگردد را نمی دانم، ولی قانون این اجازه را نمی دهد.

 

***

 

زمان قرعه کشی محصولات ایران خودرو مشخص شد

با پایان یافتن زمان ثبت نام طرح پیش فروش ۵ محصول ایران خودرو، قرعه کشی این مرحله یک شنبه ۱۴ دی با حضور نهاد های نظارتی برگزار خواهد شد.

 

محصولات ارائه شده در این مرحله از پیش فروش شامل پژو پارس بنزینی، پژو ۲۰۶ تیپ ۲، پژو ۲۰۷ دستی سقف شیشه ای، رانا پلاس و سورن پلاس می شود.

 

موعد تحویل تمامی خودروها، از شهریور تا آذرماه ۱۴۰۰ پیش بینی شده است. مشتریان نهایی برای ثبت نام تا حداکثر سه روز پس از پایان مهلت ثبت نام، از طریق قرعه کشی انتخاب و اعلام خواهند شد.


بازگشت