یادداشتی از اسماعیل البرزی:
آقای فرمانده ! آیا پاسخ سنگ را با گلوله می دهند ؟/ نماینده مردم غرب گلستان پیگیری کند

خبرگزاری فارس در خبری با تیتر " درگیری شکارچیان بندرترکمن با محیط‌بانان در تالاب میانکاله " و به استناد مصاحبه با فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل‌ حفاظت محیط‌زیست استان مازندران آورده است : شکارچیان از بندر ترکمن مسیر 30 کیلومتری را طی کرده و در میانکاله مشغول شکار فلامینگو بودند که با روبه‌رو شدن محیط‌بانان درگیری ایجاد شد.
وی با بیان اینکه شکارچیان غیرمجاز با پرتاب سنگ به محیط‌بانان نیروهای محیط‌زیست را مجروح کردند، تصریح کرد: محیط‌بانان تیر هوایی شلیک کردند و در درگیری تیری به سمت یکی از شکارچیان متخلف شلیک و از ناحیه کتف مجروح شد.
محیط‌بانان علاوه بر شکارچی مجروح یک شکارچی متخلف دیگر را دستگیر و سه لاشه فلامینگو را ضبط کردند، 13 شکارچی غیرمجاز دیگر از صحنه درگیری متواری شدند.این اظهارات در حالی صورت گرفته است که فرد دستگیر شده برادر شکارچی مجروح است و در صحنه حادثه همراه برادرش حاضر بوده است و پس از انتقال برادرش به بیمارستان گفته است که آنان فقط دو نفر بوده اند و به محض رویت محیط بانان قصد خروج از منطقه را داشته اند که با شلیک محیط بانان مواجه شدند.

وی همچنین اضافه کرد که هیچ درگیری میان آنان با محیط بانان صورت نگرفته است و وی را نیز به قصد بازجویی احضار کرده و بازداشت نموده اند.
بنا به تاکید فرد بازداشت شده ، آنها تنها دو نفر بودند و نه هیچ پرنده ای نیز شکار نکرده بودند بلکه جالب است بدانید که اصلا هیچ سلاحی همراه خود نداشته اند.
این اظهارات کاملا متضاد از سوی فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل‌ حفاظت محیط زیست مازندران و شکارچیان خاطی در حالی رسانه ای می شود که هر عقل سلیم و وجدان آگاهی شکار غیر مجاز و نسل کشی پرندگان مهاجر را منطبق با منطق و اخلاق نمی داند و این امر بر اساس قوانین کاملا مذموم و محکوم است .

اما نکته ای که دل هر شنونده ای را به درد می آورد این است که با فرض صحت ارتکاب عمل مجرمانه شکار غیر مجاز و سنگ پرانی به حافظان محیط زیست از سوی شکارچیان متخلف، آیا پاسخ سنگ را با گلوله باید داد ؟
از سوی دیگر ، اگر فاصله محیط بانان قانون مدار با متخلفین احتمالی آنقدر نزدیک بوده است که شکارچیان توانسته اند با سنگ یک نفر را مجروح کنند آیا این چابکی و چالاکی در محیط بانان وجود نداشت که بتوانند با هر ابزاری غیر از گلوله او را تسلیم کنند ؟

آیا نمی توان اینگونه پنداشت که با خَلق و تداوم این بد خُلقی ها، تراژدی تلخ حیفا و صبرا و شتیلای فلسطین در ذهن شهروندان منطقه تداعی خواهد شد؟
آیا با توجه به سبقه تلخ کشته و مجروح شدن برخی از صیادان غیر مجاز در درگیری با حافظان منابع دریا ، که همواره با برخورد های قهری شدید نسبت به صیادان و شکارچیان صورت گرفته است می توان باور داشت که شکارچیان غیر مجاز تمایلی به ایجاد درگیری با محیط بانان داشته باشند؟
و حتی سوال دیگر را می توان اینگونه بیان کرد که مگر شکارچی متخلف با فلامینگو در حال پرواز بود که شلیک هوایی به کتف او برخوردکرده است؟فارغ از صحت یا عدم صحت درگیری اولیه میان مامورین محیط زیست مازندران با شکارچیان ترکمن، که می بایست در محاکم قضایی به اثبات برسد ، انتظار می رود نماینده مردم غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی ردای دفاع از حقوق مظلوم بر تن کند و تا روشن شدن حقایق لحظه ای آرام نگیرد چرا که هر گونه برخورد با متخلفین نیز می بایست متناسب با نوع رفتار و میزان جرم خاطیان تبلور یابد نه آنکه آخرین برخورد در اولین گام صورت پذیرد.

  11 آذر 1395
بخش : حوادث / یادداشت
کد خبر: 55681
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 1
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز