۱۲۰‌هزار کامنت در پِیج نورافکن؛ خشم و هیاهوی آبی

درگیری نورافکن در بازی استقلال و سپاهان باعث هجوم برخی از هواداران فوتبال به صفحه او و ثبت ۱۲۰ هزار کامنت شد. سابقه این رفتار‌ها چگونه است؟

سه شب پیش و در مسابقه فوتبال استقلال در برابر سپاهان، امید نورافکن در بازی با تیم سابقش جنجالی‌ترین بازی عمرش را تجربه کرد که باعث یک لشکر کشی ۱۲۰ هزار نفری در اینستاگرام شد. امروز در کنار بررسی این جدال ۱۲۰ هزار نفری به دیگر لشکرکشی‌هایی که توسط ایرانی‌ها در اینستاگرام رخ داده اشاره می‌کنیم که خواندنش خالی از لطف نیست.

جدال ۱۲۰ هزار نفری

بعد از بازی استقلال و سپاهان، صفحه اینستاگرامی امید نورافکن تبدیل به محلی برای اعتراض هواداران آبی پوش به این بازیکن و دعوای هواداران تیم‌ها شده است. اما ماجرا بر می‌گردد به اتفاقاتی که داخل زمین رخ داده است. در این بازی که شنبه در ورزشگاه خالی از تماشاگر آزادی انجام شد، نورافکن که پیش از این در تیم استقلال توپ می‌زد بر سر یک برخورد ساده و پرتاب اوت با وریا غفوری و چند بازیکن استقلال درگیر شد و چند دقیقه بعد هم در متن برخوردی قرار گرفت که اخراج آرش رضاوند هافبک استقلال را در پی داشت. از همان لحظه و در حالی که بازی هنوز جریان داشت، هواداران استقلال به صفحه اینستاگرامی نورافکن هجوم بردند و به رفتار او با تیم سابقش اعتراض کردند.

۱۲۰‌هزار کامنت در پِیج نورافکن؛ خشم و هیاهوی آبی

با نگاهی به کامنت‌هایی که هر ساعت به تعداد آن افزوده می‌شود، می‌بینیم که علاوه بر برخی از هواداران استقلالی که پروژه حمله به اینستاگرام نورافکن را ترتیب دادند، برخی سپاهانی‌ها و البته عده‌ای از هواداران تیم رقیب سنتی استقلال یعنی پرسپولیس هم در صفحه او حضور دارند و آتش بیار معرکه شده اند. صبح دیروز تعداد نظرات اعتراضی و پاسخ به آن در صفحه او به بیش از ۱۰۰ هزار کامنت رسیده بود، اما ساعت ۱۹ به این تعداد بیش از ۱۷ هزار کامنت اضافه شد و احتمالا تا زمانی که این گزارش را می‌خوانید از ۱۲۰ هزار کامنت هم فراتر رفته باشد.

البته شاید نورافکن از این موضوع زیاد هم بدش نیاید، چون او پیش از این بیشترین کامنتی که در صفحه اش داشته ۳۰ هزار تا بوده و حالا نه تنها رکوردی از تعداد کامنت از خود به جا می‌گذارد که رفته رفته به تعداد فالوئرهایش نیز اضافه می‌شود. احتمالا این جدال تا روز‌های آینده هم به قوت خود باقی خواهد بود و به نظر برخی از کارشناسان تاثیر زیادی هم بر بازار نقل و انتقالات خواهد داشت.

لشکر کشی ۳۸ هزار کامنتی

ماجرا بر می‌گردد به شهریور سال ۹۴، همان دوره‌ای که خندوانه در بورس بود و دور اول مسابقات خندوانه در حال برگزاری. در آن زمان امیر مهدی ژوله نویسنده و طنزپرداز، در مسابقه برنامه «خندوانه» گفته بود که اگر خواننده می‌شد، باید اسمش را می‌گذاشت «امیر ژوژولو» و در مدت ۱۵ دقیقه‌ای که در این مسابقه استندآپ اجرا کرد با مدیر‌های ساختمانی، قیمت پوشک، عشق به شهرت و ورزشکاران اهل قلیان و... شوخی کرد.

۱۲۰‌هزار کامنت در پِیج نورافکن؛ خشم و هیاهوی آبی

اما طرفداران یک خواننده زیرزمینی، کاری به هدف برنامه که سرگرم کردن و خنداندن مردم بود نداشتند و هجوم لشکر تتلیتی‌ها به راه افتاد و در همان شب صفحه اینستاگرام ژوله هدف هجوم قرار گرفت. ژوله که تا پیش از این شناخته شده نبود با همین اتفاق به یک سلبریتی تبدیل شد. طرفداران او و تتلو در پای یکی از پست‌های ژوله ۳۸ هزار کامنت رد و بدل کردند.

حمله به خاطر قرعه

در بین همه حمله‌ها این حمله اینستاگرامی در نوع خود بی نظیر است. در این مورد یک نفر فقط به دلیل این که در قرعه کشی جام جهانی نام ایران را برداشته مورد هجوم کاربران ایرانی اینستاگرام قرار گرفته است. سال ۹۶ قرعه کشی جام جهانی انجام و تیم کشورمان با تیم‌های اسپانیا، پرتغال و مراکش هم گروه شد و به این ترتیب، ایران در گروه مرگ قرار گرفت. در این میان، عده‌ای، مقصر قرعه بد ایران را کافو، بازیکن سابق تیم ملی برزیل تلقی کردند که گوی ایران را از درون ظرف قرعه کشی بیرون آورد.

۱۲۰‌هزار کامنت در پِیج نورافکن؛ خشم و هیاهوی آبی

بدین ترتیب، از همان میانه مراسم قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، حمله به صفحه این بازیکن تیم ملی برزیل آغاز و ده‌ها هزار کامنت زیر پست‌های صفحه رسمی کافو در اینستاگرام ثبت شد. هرچند برخی از این کامنت‌ها حاوی تعابیر توهین آمیز نبود، اما حجم پیام‌های توهین آمیز خطاب به این بازیکن بسیار قابل توجه بود و رویه آن چنان گسترده بود که حساب کاربری این بازیکن در پیامی خواستار توقف این کامنت‌ها شد!

حمله‌های اشتباهی

شاید باورتان نشود، اما لشکر اینستاگرامر‌های ایرانی بعضی اوقات آن قدر عجول هستند که حتی در برخی موارد به هدف اصلی شان هم حمله نکرده و به اشتباه افراد دیگری را مورد حمله قرار داده اند. در سال ۹۷ زمانی که ایران در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا با نتیجه ۳ بر صفر به ژاپن باخت، زامبی‌های اینستاگرامی به سراغ پیج‌های اینستاگرام تیم ملی ژاپن رفتند. آن‌ها که به نظر هماهنگ شده حمله می‌کردند، پیج اینستاگرام «سوگورو اوساکا» دونده دوی ماراتن را با «یویا اوساکا» اشتباه گرفتند.

۱۲۰‌هزار کامنت در پِیج نورافکن؛ خشم و هیاهوی آبی

در یک مورد دیگر هم زمانی که سال ۹۸ علیرضا جهانبخش با کایل واکر، مدافع انگلیسی منچستر سیتی در جریان بازی درگیر شد، عده‌ای برای حمله به دنبال پیج این مدافع انگلیسی بودند، اما باز هم به خاطر تشابه اسمی به اشتباه به صفحه «کایل واکر» مجری شبکه رادیویی منچستر حمله کردند و این اقدام تا جایی پیش رفت که مجری رادیویی در دو پست مجزا (استوری) تشریح کرد که او کایل واکر بازیکن فوتبال نیست.

حمله‌های دیگر

از جام‌جهانی ۲۰۱۴ و حمله به صفحه داور صربستانی دیدار ایران و آرژانتین تا جام‌ملت‌های ۲۰۱۵ و حمله به صفحه بنجامین ویلیامز استرالیایی داور بازی جنجالی ایران و عراق و حتی مسی و زایتسف بازیکن تیم ملی والیبال ایتالیا، توسط اینستاگرامر‌های ایرانی رخ داده است. حمله به صفحه رضا رشیدپور که دروغ ۱۳ گفته بود و هانیه توسلی که درگذشت مرتضی پاشایی را تسلیت نگفته بود را هم باید به این فهرست اضافه کرد. البته نمونه‌های زیاد دیگری هم وجود دارد که در این فهرست ننوشته ایم.

۱۲۰‌هزار کامنت در پِیج نورافکن؛ خشم و هیاهوی آبی

نحوه فرهنگ سازی، بی‌فرهنگی آنلاین

برخی از کارشناسان معتقدند این پدیده در کشورمان رایج‌تر از دیگر کشورهاست. البته کاربران کشور‌های لاتین زبان هم گاهی از این حملات دسته جمعی علیه یک شخص خاص استفاده می‌کنند. با این حال «یاسمن اسماعیلی افجه» روان شناس در گفت و گویی پیش از این در همین باره گفته است: «این مسائل سن و سال نمی‌شناسد و ادبیات فضای مجازی همه کاربران شکل بدی به خود گرفته است».

این کارشناس بر این باور است که آموزش‌های همگانی می‌تواند به حل چنین معضلی کمک کند. از نظر او آموزش فرهنگ فضای مجازی این روز‌ها از بسیاری از آموزش‌های تدریس شده در مدارس واجب‌تر است و با آن باید مثل موضوع بهداشت در مدرسه رفتار شود و این آموزش‌ها باید در کتاب‌های درسی قرار بگیرد و معلمان نیز از آن آگاه باشند. او می‌گوید: «این آموزش‌ها باید از کودکی به افراد داده شود تا در بزرگ سالی شاهد این نوع رفتار‌ها از آن‌ها نباشیم».

  14 مرداد 1399
بخش : ورزشی / فوتبال و فوتسال
کد خبر: 68020
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز