یک متخصص صنایع غذایی در گفتگویی گفت :
مصرف مواد لبنی برای بعضی افراد، مشکلات گوارشی به همراه دارد
مصرف مواد لبنی برای بعضی افراد، مشکلات گوارشی به همراه دارد

يك دکترای علوم و مهندسی صنایع غذایی گفت: مصرف روزانه 250 گرم ماست و محصولات لبنی پروبیوتیک طی 14 روز پیایی تاثیرگذار است.
به گزارش صیدنیوز ، یوسف رمضان، دکترای علوم و مهندسی صنایع غذایی، در گفتگو با برنامه «غذا، سلامت، زندگی» شبکه رادیویی سلامت با اشاره به اينكه برای نگهداری مواد غذایی روش های مختلفی همچون تخمیر وجود دارد، گفت: در فرآیند تخمیر، بر خلاف سایر روش های نگهداری مواد غذایی برای طولانی مدت، تعداد میکروب ها با هدف ارتقای کیفیت مواد افزایش می یابد که البته منظور، میکروب های مفید است.
وی افزود: برای تهیه ماست با استفاده از مایه ماست که سرشار از باکتری های آغازگر است، فرآیند تخمیر انجام می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم دارویی تهران با بيان اينكه مصرف مواد لبنی برای بعضی افراد مشکلات گوارشی به همراه دارد، ادامه داد: به عنوان مثال، نژاد زرد با مصرف شیر دچار مشکل می شوند؛ به گونه ای که اگر نوزاد تا ساعات طولانی بعد از نوشیدن شیر از شیر مادر استفاده نکند، آنزیمی در بدنش از بین می رود.
رمضان در ادامه تصريح كرد: این در حالی است که مصرف محصولات تخمیری لبنی ارزش افزوده غذایی بسیاری برای افرادی که نمی توانند شیر را به راحتی مصرف کنند، به همراه دارد.
اين دکترای علوم و مهندسی صنایع غذایی افزود: با تبدیل شیر به ماست، پروتئین ها دچار تغییر می شوند و برخی از قندهای موجود در شیر به اسید لاکتیک در ماست تبدیل شده اند.
وي تاكيد كرد: ضمن اینکه PH شیر خنثی است،؛ اما ماست PH پایین دارد و بنابراین احتمال رشد میکروب های بیماری زا در ماست کمتر است؛ اما این به معنای عدم فاسد شدن این محصول لبنی نیست.
رمضان با تاکید بر این که دریافت کلسیم با مصرف قندهای ساده تر ارتباط مستقیم دارد، گفت: پروبیوتیک به معنای «برای زندگی» است. با افزایش باکتری های مفید در دستگاه گوارش، قطعا بدن سالم تری خواهیم داشت.
وی همچنین خاطرنشان کرد: به محصولاتی پروبیوتیک اطلاق می شود که مقدار باکتری های مفید در میلی لیتر برابر با میلیون در لحظه مصرف باشد و در روده جایگزین شود. ذکر این نکته ضروری است که از تاریخ تولید این محصولات تا زمان مصفر نباید بیش از 10 روز گذشته باشد، در غیر این صورت تاثیر مدنشر را ندارد.

  19 آبان 1395
بخش : سلامت / جامعه
کد خبر: 55367
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز