کارگران چینی ساکن قم، منشا کرونا بودند؟

منشا شیوع ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد:مهمترین اقدام برای مهار کرونا (corona) رعایت این پنج اصل است، دست دادن و روبوسی را کنار بگذاریم، موقع بیماری در خانه بمانیم، اصول بهداشتی عطسه و سرفه را رعایت کنیم، در مترو و اتوبوس و مراکز درمانی ماسک بزنیم و بیماران مشکوک به کرونا را تفکیک کنیم.

مینو محرز در این باره افزود: طبق گزارش های موجود انتقال ویروس کرونا از قم آغاز شده و باتوجه به تردد و سفر مردم فعلا به خیلی از شهرهای کشور من جمله تهران، بابل، اراک، اصفهان، رشت و شهرهای دیگر رسیده و امکان دارد در تمامی شهرهای ایران وجود داشته باشد. بدین ترتیب نگهداری و آموزش عمومی برای کنترل این بیماری یک ضرورت جدی است و باید کمپین آموزش عمومی در رسانه های کشور بطور جدی شکل بگیرد.

 

مردم روش عطسه و سرفه را یاد بگیرند

او بیان کرد:تمامی مردم باید اتیکت( روش) درست عطسه و سرفه را یاد بگیرند من جمله این که زمان عطسه و سرفه حتماً از دستمال استفاده کنند و دستمال مصرف شده را در سطل در دار بیندازند، در صورتیکه دستمال ندارند از آرنج استفاده کنند و اصلاً عطسه و سرفه را در صورت افراد دیگر انجام ندهند. انجام اتیکت سرفه و عطسه از ماسک زدن بسیار مهم تر است. استفاده از ماسک برای تمامی مردم الزامی نیست و تنها افرادی که از مترو و اتوبوس استفاده می کنند زیرا فاصله آن ها نزدیک است باید ماسک بزنند. ماسک معمولی جراحی هم کافی است و نیازی به ماسک های تخصصی N۹۵ نیست.

 

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های عفونی ادامه داد :استفاده از ماسک صرفا برای پرستاران و کارکنان بیمارستانی که با بیماران سر و کار دارند ضروری است و در شرایطی که در کشور با کمبود ماسک روبرو هستیم. نیازی به استفاده عمومی از ماسک وجود ندارد و آنقدر هم مؤثر نیست. مهم تر از ماسک رعایت عمومی اصول صحیح عطسه و سرفه، شستن مداوم دست ها با آب و صابون و پرهیز جدی همگان از دست دادن و روبوسی کردن است بالاخص اینکه ایام عید را در پیش رو داریم و باید به تمامی مردم آموزش دهیم که از دست دادن و روبوسی کردن در دید و بازدیدها جدا پرهیز کنند.

 

شستن دست ها فراموش نشود

محرز اظهار‌کرد:توصیه اکید این است که حتماً مردم از هر فرصتی برای شستشوی دست ها با آب و صابون استفاده کنند و انجام این کار به ویژه پیش از غذا خوردن یک ضرورت بسیار مهم است و رسانه ها باید مدام این ضرورت را به مردم تداعی کنند.

 

وی خاطر نشان کرد :نکته بسیار مهم دیگر این است که اشخاص بیمار هر نوع ابتلا به بیماری تنفسی را جدی بگیرند. هنگام بیماری در منزل بمانند و از رفتن به مدرسه و سر کار پرهیز کنند و در خانه هم از ماسک استفاده کنند.

 

این پزشک متخصص بیماری های عفونی گفت:بیماران شدید تنفسی باید در بیمارستان و در بخش ICU بستری و ایزوله شوند و تحت مراقبت و پرستاری قرار بگیرند. کارکنان بیمارستانی هم حتماً باید از ماسک استفاده کنند و ماسک کافی باید در اختیار کارکنان بیمارستانها قرار داده شود.

 

احتمال ابتلای کارگران چینی در قم

محرز ادامه داد :بهرحال شیوع ویروس کرونا در کشور آغاز شده و باتوجه به ابتلا چند نفر در قم که با چینی ها ارتباط نداشته اند، مشخص است که ویروس کرونای جدید در کشور چرخیده است و احیانا منشأ این بیماری کارگران چینی بوده اند که در شهر قم کار می کنند و به کشور چین تردد داشته اند و بنظر میرسد ویروس چرخیده و به افرادی که اینک شناسایی شده اند رسیده است و چون این افراد ضعیف تر بوده اند به دلیل شدت بیماری به بیمارستان آمده اند.

 

بازار سیاه ماسک

وی گفت:نباید مردم را هراسناک کرد. باید آموزش های علمی و درست از روش رسانه ها به مردم داده شود تا توجه به شایعات در فضای مجازی فاصله بگیرند. من جمله اینکه مردم باید بدانند که نیاز همگانی برای ماسک وجود ندارد و در صورت احتیاج هم ماسک معمولی کفایت می کند. این سفارش سازمان بهداشت جهانی هم هست ولی متأسفانه بی توجهی به این مسئله به یورش مردم برای خرید ماسک و بازار سیاه آن منتهی شده است.

 

وزارت بهداشت درمورد کرونا کوتاهی نکرده است

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های عفونی وزارت بهداشت ادامه داد :وزارت بهداشت در خصوص بیماری کرونا (corona) کوتاهی نکرده است. این دستگاه بصورت علمی کار خویش را انجام می دهد و کار خود را بلد است من جمله اینکه اکنون اعلام نموده اند که جمع شدن و تردد در اماکن مذهبی قم مدیریت شود. به هر حال امکان دارد محدودیت هایی برای شناسایی یا اطلاع رسانی زودتر بیماری وجود داشته باشد که در اختیار وزارت بهداشت نباشد ولی اگر ارگانهای دیگر اجازه دهند و مشارکت کنند وزارت بهداشت میتواند اپیدمی کرونا را کنترل کند.

 

وی در خصوص احتمال محدودیت در تردد ایرانیان به خارج از کشور خاطرنشان کرد:فکر نمی کنم کشورهای دیگر محدودیتی برای تردد ایرانیان ایجاد کنند. در خبری که در فضای مجازی خواندم، آمده بود که در کانادا یک ایرانی را که مشکوک به کرونا بود، قرنطینه (Quarantine) کرده اند. حقیقت این است که در صورت شناسایی ایرانیان مشکوک به کرونا و بیمار حداکثر مدتی آنان را قرنطینه می کنند و امیدوارم محدودیت تردد سفر به خارج برای ایرانیان بوجود نیاید چون اغلب کشورها هم این محدودیت را برای اتباع کشورهایی که درگیر این بیماری هستند ایجاد نکرده اند و فقط محدودیت هایی برای اتباع کشور چین برقرار شده است.

  2 اسفند 1398
بخش : سلامت
کد خبر: 66426
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز