سخنگوی وزارت بهداشت تشریح کرد؛
وضعیت کاری ادارات، ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا ۲۰ فروردین/ فوت ۳۲۰ نفر به دلیل مصرف فرآورده‌های الکلی

کیانوش جهانپور,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: امسال مردم باید در منزل بمانند و در صورت رعایت نکردن مصوبات ستاد مقابله با کرونا (corona) برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در ارتباط اینترنتی با خبرنگاران خاطرنشان کرد: درصورتی که امروز در فاز مدیریت بیماری کرونا قرار داریم به علت همکاری وسیع مردم بوده است، همینطور قوای مختلف نیروهای مسلح نیروهای مردمی و داوطلب و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی شیوع بیماری مدیریت شده است.

 

او با اشاره به نزدیک بودن روز سیزده فروردین ماه اظهار‌کرد: امسال مردم باید در منزل بمانند و در صورت رعایت نکردن مصوبات ستاد مقابله با کرونا برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

 

جهانپور ادامه داد: از ابتلای دوباره بیماران در کشور به بیماری کرونا گزارشی تا کنون در دست نیست. در جهان هم تنها یکی دو مورد گزارش این موارد را داشته ایم که نمی توان بر این اساس قضاوت کرد.

 

او خاطرنشان کرد: اشخاص بعد از ثبت نام در وزارت بهداشت و ارزیابی وضعیت آن ها بررسی می شود و اگر به قرنطینه (Quarantine) خانگی نیاز داشته باشند ۵ روز پایش میشوند و روز دهم هم یک بار پایش خواهند شد و بیش از ۹۰ درصد از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی رضایت دارند.

 

او اعلام‌کرد: تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا بیستم ادامه خواهد داشت، برای انتقال بعضی از هموطنان که در کشورهای بحران زده اروپایی یا آمریکا گرفتار شده اند تلاش دیپلماتیک صورت خواهد گرفت و اقدامات لازم انجام می شود و بعد از ورود طبق پروتوکول ها رفتار خواهد شد و در صورت تائید ابتلا به کرونا به قرنطینه خواهند رفت.

 

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ۲۷۷ مورد مرگ به علت نوشیدن الکل های تقلبی جان خود را از دست داده اند.

 

وی درباره دفع زباله های بیمارستانی و دفع آنها توضیح داد:با توجه به اینکه بیماری کرونا واگیر هست وسواس بیشتری برای زباله های عفونی داریم و از ادوات بهداشتی بیشتری استفاده می کنیم این زباله ها با توجه به امکانات بیمارستان ها بی خطرسازی می شود و سپس از سوی شهرداری دفع می شود.

 

جهانپور همچنین به آمار مربوط به مسمومیت های الکلی اشاره کرد و گفت:تا امروز ۳۱۱۷ نفر مسمومیت الکلی داشته اند که از این تعداد ۱۰۶۶ نفر بستری شده که از این تعداد ۷۳ تفر در آی سی یو بستری هستند.

 

وی خاطرنشان کرد :۶۲ نفر از این افراد نابینا شده اند و این در حالی است که ۲۸۴ نفر هم نیاز به دیالیز داشته و متاسفانه ۳۲۰ نفر هم فوت کرده اند.

 

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره طرح غربالگری گفت: انجام یک بار غربالگری به معنای پایان یافتن طرح نیست و افراد پس از مشاهده علائم می توانند به سامانه مراجعه کرده یا با سامانه ۴۰۳۰ تماس بگیرند. سقف جمعیتی مشخص است و تراکنش های سامانه ادامه پیدا خواهد کرد و ممکن است برخی افراد چندین بار پایش و ارزیابی شوند.

 

وی با بیان اینکه افراد زیادی از روی بی اطلاعی و برخی مغرضانه انتشار آمارها را آمارسازی می دانند گفت:طرح غربالگری پایش دارد و سامانه پیامکی به محض ورود افراد از آنها سوال می کند که مورد پایش قرار گرفته اند یا خیر و رضایت سنجی نیز صورت خواهد گرفت و ما از بالاترین ضریب اطمینان برخورداریم البته یکی از مشکلات ما این است که برخی افراد به شماره ۴۰۳۰ پاسخ نمی دهند روزانه بیش از ۶ میلیون تماس با افراد گرفته می شود.

 

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: از تجمع افراد در فضای سبز و محیط زیست ممانعت خواهد شد و از هرگونه حضور جلوگیری خواهد شد.

 

وضعیت کاری ادارات تا ۲۰ فروردین اعلام شد

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سؤال باشگاه خبرنگاران جوان درباره وضعیت کاری ادارات تا ۲۰ فروردین، گفت: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار کارمند قطعی داریم که ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار معادل ۵۰ درصد در همان ابتدای تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شدند.

 

از ۵۰ درصد بعدی ۵۰۰ هزار نفر کارکنان نظام سلامت هستند که نه‌تن‌ها امکان تعطیلی آن‌ها وجود ندارد، بلکه به طور مضاعف هم کار می‌کنند و ۲۵۰ هزار نفر هم در شهرداری‌ها فعال هستند که ۲۰۰ هزار نفر در حوزه خدمات عمومی هستند که تعطیل‌بردار نیست و بخشی دیگر از کارمندان دولت، نیرو‌های نظامی و امنیتی هستند و تعطیل نخواهند شد و تکلیف بیش از ۲ میلیون نفر مشخص است که تعطیل شدند یا به هیچ وجه تعطیل نخواهند شد.

 

جهانپور ادامه داد: از ۵۰۰ هزار کارمند حداکثر تا سقف یک سوم با نظر وزیر یا رییس دستگاه اجرایی مربوط در روز‌های عادی صرفا جهت انجام امور ضروری با رعایت فاصله گذاری و رعایت نکات بهداشتی فردی و عمومی در محل کار حضور پیدا خواهند کرد.

  12 فروردین 1399
بخش : سلامت
کد خبر: 66815
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز