۱۷۵۷ مورد جدید ابتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته/ مرگ پیوندی‌ها بر اثر کرونا چندین برابر افراد عادی جامعه است

آخرین وضعیت کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
جهانپور گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶ هزار و ۹۳۷ نفر رسید.

کیانوش جهانپور روز شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از آن بیان کرد: از دیروز تا امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی یکهزار و ۷۵۷ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد. از بین مبتلایان جدید، ۳۲۵ مورد بستری و ۱۴۳۲ مورد سرپایی و از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند.

 

وی ادامه داد: با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۱۱۸ هزار و ۳۹۲ نفر رسید.

 

جهانپور گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶ هزار و ۹۳۷ نفر رسید.

 

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت بیان کرد: امروز بعد از ۷۰ روز، تعداد موارد فوتی روزانه به کمتر از ۴۰ مورد رسید. خوشبختانه تاکنون ۹۳ هزار و ۱۴۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند. همچنین ۲۷۱۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

 

وی اظهار کرد: تاکنون ۶۷۲ هزار و ۶۷۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

 

جهانپور افزود: وضعیت استان خوزستان همچنان قرمز است و بیشترین میزان بستری و غربالگری را نیز دارد.

 

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: کلیدی‌ترین نکته در مهار کرونا، رهگیری تماس‌های نزدیک محسوب می‌شود که در اکثر استان‌های کشور فعال شده است. در ۷۰ روز گذشته، کمترین آمار فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ را امروز داشتیم.

 

وی بیان کرد: همچنان ایران بین پنج کشور با بالاترین میزان بهبود یافتگان کرونا قرار دارد.

 

جهانپور افزود: به هیچ وجه در وضعیت عادی نیستیم. هیچ کجای جهان و ایران وضعیت عادی در مواجهه با این ویروس ندارد و شاید به زودی هم نتوانیم وضعیت عادی اعلام کنیم. در اکثر شهرهای استان خوزستان وضعیت در شرایط فوق العاده است.

 

وی اظهار کرد: رعایت بهداشت فردی و عمومی همچنان باید انجام شود تا بتوانیم آرام آرام به مسیر مهار این بیماری نزدیک شویم.

 

جهانپور گفت: مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد نحوه برگزاری راهپیمایی روز قدس و تجمعات امروز انجام شده و به جز مناطق سفید که به صورت تجمع در محل نماز جمعه خواهد بود، در تهران نیز راهپیمایی روز قدس را به صورت راهپیمایی خودرویی خواهیم داشت. نماز عید فطر هم به صورت تجمعات هر ساله در مصلی‌ها برگزار نمی‌شود و در مساجد به صورت جداگانه و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.

 

مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان: مرگ پیوندی‌ها بر اثر کرونا ۵۰ درصد بیشتر از افراد عادی است

مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: آمار مرگ ومیر بیماران پیوندی مبتلا به کرونا چندین برابر افراد عادی جامعه است و حتی به ۵۰ درصد می‌رسد.

آخرین وضعیت کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

 کتایون نجفی‌زاده روز شنبه در یک نشست خبری ویدیو کنفرانسی افزود: افرادی که پیوند عضو می شوند و یا نیازمند اهدای عضو هستند در برابر ویروس کرونا در معرض خطر مرگ بیشتر قرار می گیرند و اکنون به دلیل شیوع این ویروس پیوند اعضا متوقف شده و محدود به موارد اورژانسی است.

 

به گفته وی، بر اساس آمارهای موجود روزانه هفت تا ۱۰  نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی فوت می کنند حال تصور کنید که از اسفند ماه و بعد از شیوع کرونا این آمار به کجا رسیده و امیدواریم با رفع کرونا، پیوند عضو به وضعیت عادی برگردد.

 

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان از بیماران پیوند شده و آنهایی که در انتظار پیوند اعضا هستند خواست در قرنطینه بمانند و تمامی موادر بهداشتی را رعایت کنند.

 

نجفی زاده خاطرنشان کرد: اکنون با همکاری وزارت بهداشت و بیمه، نسخه های این بیماران تمدیده شده و می توانند بدون مراجعه مجدد به پزشک داروهای خود را از داروخانه تحویل بگیرند.

 

وی تصریح کرد: در سال گذشته یکهزار و ۷۸ مورد اهدای عضو در کشور انجام شد و این آمار نشان می دهد که یک‌ سوم تا یک‌ چهارم موارد مرگ مغزی‌ در کشور(سالانه ۵ تا ۸ هزار) را استفاده کرده و بقیه موارد اعضا به زیر خاک رفتند.

 

نجفی زاده اظهار داشت: همچنین سه هزار و ۲۳۴ پیوند عضو در سال گذشته انجام شد که بیشترین آن پیوند کلیه، کبد و قلب است و از مردم می خواهیم که به نهادینه شدن فرهنگ اهدای عضو به نیازمندان بیشتر توجه کنند. به عنوان مثال یک بیمار دیالیزی برای زندگی، باید هفته‌ای سه روز به مرکز دیالیز برود و چهار ساعت زیر دستگاه باشد، درحالیکه با پیوند کلیه می‌توان این عملکرد را به دست آورد و فرد به زندگی برگردد و حتی یک قهرمان ورزشی باشد، ‌اما متاسفانه این کلیه، قلب و کبد  و غیره درافراد مرگ مغزی به زیر خاک می‌رود.

 

 

  27 اردیبهشت 1399
بخش : سلامت
کد خبر: 67192
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز