آیا افزایش آمار مبتلایان به کرونا در روزهای اخیر به معنای افزایش ابتلا به کرونا است؟/ برخورد قانونی با روان‌شناس‌نماها

افزایش شناسایی بیماران مبتلا به کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
دکتر حق‌دوست با تاکید بر اینکه آمار فعلی جانباختگان کرونا در روزهای اخیر مربوط به بیماران وخیمی است که حدود یک ماه قبل مبتلا شدند، گفت: این افراد با شیوه‌های مختلفی در ICU نگهداری شده بودند، اما ارگان‌های مختلفشان مشکل پیدا کرده بود. آمار فوتی روزهای اخیر همگی مواردی نیستند که اخیرا به کووید۱۹ مبتلا شده باشند و تعدادی از کسانی هستند که پیش از این مبتلا شده بودند.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا با تاکید بر اینکه افزایش آمار مبتلایان به کرونا در روزهای اخیر به معنای افزایش ابتلا به کرونا نیست، گفت: علت این افزایش در آمار به دلیل تغییر تمرکز ما از بیماران بستری در بیمارستان به کل جامعه است.  

 

به گزارش ایسنا، دکتر حق‌دوست در خصوص کم شدن میزان رعایت نکات بهداشتی نسبت به روزهای ابتدایی شیوع کرونا از سوی مردم، گفت: باید در نظر داشته باشیم تحمل جامعه و افراد یک تحمل بی نهایت نیست، مردم نیاز دارند بیرون بروند و چرخ اقتصاد نیاز به چرخش دارد. این موضوع تنها مخصوص ایران نیست و توصیه‌های ما باید بر اساس نیاز جامعه باشد.

 

وی با بیان اینکه تخمین زده می‌شود در برخی کشورهای اروپایی، بروز افسردگی و حتی خودکشی به سبب ویروس کرونا ممکن است تلفاتی بیش از ویروس کرونا بر جامعه ایجاد کند، اظهار کرد: باید نگاه به این بحران جامع باشد تا تمام نیازهای مردم را پاسخگو باشیم. پس قسمتی از کاهش فاصله گذازی اجتماعی و فیزیکی لاجرم در ایران و جهان به وجود خواهد آمد.

 

برای سفر رفتن هنوز زود است

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مردم می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به سفر بروند یا خیر، تصریح کرد: بهتر است من پاسخ این سوال را ندهم و خود مردم فکر کنند. اگر یک دقیقه با خودمون فکر کنیم حتما به این نتیجه خواهیم رسید که به سفر نرویم مگر در موارد ضروری که آنهم باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود، بنابراین هنوز برای رفتن به سفر تفریحی خیلی زود است.

 

افزایش شناسایی بیماران مبتلا به کرونا

حقدوست با بیان اینکه بیماری کرونا طیف وسیعی دارد، تصریح کرد: افرادی هستند که در طول مدت ابتلا علائمی ندارند و افرادی هم هستند که به مرگ نزدیک می‌شوند. ابزارهای شناسایی ما به گونه‌ای است که ابتدا افراد با علائم شدید را پیدا می‌کنیم. تمرکز ما در روزهای ابتدایی بر موارد شدیدی بود که مجبور به آمدن به بیمارستان بودند و شمارش شان می‌کردیم. کم کم با احاطه بیشتر بر بیماری این فرصت ایجاد شد که بیرون از بیمارستان نیز به این بیماری نگاه کنیم و بیمارانی که در جامعه بودند اما شمرده نمی‌شدند، امروز شمارش می‌شوند. در نتیجه ممکن است تعداد شمارش افراد بیمار بالا رفته باشد، ولی این ابدا به معنای آن نیست که افراد بیشتری در جامعه در حال ابتلا به کووید۱۹ هستند.

 

این اپیدمیولوژیست، با بیان اینکه یکی از ابزارهای قدرتمند در مدیریت بیماری‌ها، رفتار مردم است، ادامه داد: خدا را شکر از روزهای اول این رفتار اصلاح شد. مواردی مانند دست دادن، روبوسی کردن و... که از روزهای اول کنترل شد. ابزار دوم ما که به شدت به آن وابسته بودیم بحث فاصله‌گذاری فیزیکی بود. در فاصله‌گذاری فیزیکی به دلیل اینکه هرکسی در جامعه ممکن است عامل آلودگی باشد، به مردم توصیه می‌شود از یکدیگر فاصله بگیرند و در منزل بمانند.

 

وی با تاکید بر اینکه آمار فعلی جانباختگان کرونا در روزهای اخیر مربوط به بیماران وخیمی است که حدود یک ماه قبل مبتلا شدند، گفت: این افراد با شیوه‌های مختلفی در ICU نگهداری شده بودند، اما ارگان‌های مختلفشان مشکل پیدا کرده بود. آمار فوتی روزهای اخیر همگی مواردی نیستند که اخیرا به کووید۱۹ مبتلا شده باشند و تعدادی از کسانی هستند که پیش از این مبتلا شده بودند.

 

تست کرونا از افراد فاقد علامت با پروتکل های خاص

حقدوست که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می‌کرد، با بیان اینکه از افراد فاقد علامت نیز با پروتکل‌های خاص تست گرفته می‌شود، افزود: اگر فردی علامت دار، به بالغ بر حدود  ۱۲۰۰ مرکز مشخص شده برای این بیماری مراجعه کند، از او تست خواهند گرفت و اگر تست مثبت باشد همکارانمان فورا به کسانی مراجعه می‌کنند که در روزهای اخیر با فرد مبتلا در تماس بوده اند و از این افراد که ممکن است علائمی نداشته باشند نیز تست کرونا گرفته می‌شود.

 

تشکیل ستاد ویژه روانشناختی بحران کرونا/ برخورد قانونی با روان‌شناس‌نماها

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با هشدار نسبت به روانشناس‌نماهایی که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند، گفت: به دلیل عدم توجه کافی ستاد ملی مقابله با کرونا و صدا و سیما ،افراد سودجو و روان‌شناس‌نماهای مبلغ فرهنگ غربی که بعضاً مطالب غیر علمی و مبتذل را ترویج می‌کنند با بسیاری از راهنمایی‌ها و خدماتی که به مخاطبان خود ارائه می‌کنند، منجر به ایجاد اختلاف و بروز آسیب‌ در درون خانواده‌ها می‌شوند.

افزایش شناسایی بیماران مبتلا به کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

 

 محمد حاتمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش فعالیت روانشناس‌نماها به دنبال شیوع ویروس کرونا گفت: سبک زندگی مردم به دنبال ویروس کرونا و قرنطینه خانوادگی شرایطی را ایجاد کرده است که افرادی تحت عنوان روان‌شناس، مشاور و جامعه‌شناس در فضای مجازی فعالیت‌های گسترده‌ای داشته باشند و درباره مسائل روان‌شناختی، خانوادگی، کودکان، نوجوانان و سبک زندگی مردم مشاوره ‌دهند و کارگاه و جلسات آموزشی برگزار کنند، این درحالیست که این افراد هیچگونه صلاحیت علمی و اخلاقی ندارند و از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور پروانه فعالیت دریافت نکرده‌اند.

 

وی با تاکید بر اینکه هر نوع فعالیت روان‌شناسی و مشاوره در فضای واقعی و مجازی مستلزم مجوز از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور است، به تمامی کسانی که از طریق لایو، وبینار، اینستاگرام، تلگرام و سایر ابزارهای مجازی فعالیت غیر قانونی انجام می‌دهند، هشدار داد که در صورت عدم دریافت مجوز از این سازمان با آن‌ها برخورد قانونی می‌شود.

 

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور ادامه داد: سازمان برحسب وظایف تکلیفی برای مقابله با این افراد اقداماتی انجام می‌دهد، اما مشکلاتی وجود دارد؛ ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا، قوه قضائیه و نیروی انتظامی باید با ما همکاری کنند و صدا و سیما اطلاعیه‌های سازمان را از شبکه خبر پخش کند تا اطلاع‌رسانی دقیقی به مردم شود. اما به دلیل همین عدم توجه ستاد ملی مقابله با کرونا و صدا و سیما به مسئله سلامت ‌روان، افراد سودجو و روان‌شناس‌نماهای مبلغ فرهنگ غربی که بعضاً مطالب غیر علمی و مبتذل را ترویج می‌کنند با بسیاری از راهنمایی‌ها و خدماتی که به مخاطبان خود ارائه می‌کنند، منجر به ایجاد اختلاف و بروز آسیب‌ها در درون خانواده‌ها می‌شوند.

 

به گفته حاتمی، بیشترین مخاطبان روان‌شناس نماها در فضای مجازی افرادی با سنین ۱۶ تا ۳۰ سال هستند؛ جوانان و نوجوانان که عطش مطالب جدید را دارند، بیشتر از سایر افراد از روان‌شناس نماها آسیب می‌بینند. 

 

وی در این مقطع حساس کنونی از قوه قضائیه درخواست کرد که با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور همکاری کنند چراکه به گفته حاتمی بعضی روان‌شناس نماها که تخلفاتی را انجام داده‌اند و به دادسراها معرفی می‌شوند، تبرئه می‌شوند و بررسی دقیق صورت نمی‌گیرد.

 

حاتمی در پاسخ به این سوال که پلیس فتا برای جلوگیری از روانشناس‌نماها در فضای مجازی به چه صورت فعالیت می‌کند؟ گفت: پلیس فتا نیز ساز و کار مناسب جهت برخورد با متخلفان در فضای مجازی را ندارد؛ فرآیندی که در پلیس فتاست، منجر به نتیجه نمی‌شود؛ تا دادسرا دستور ندهد، پلیس فتا کاری نمی‌کند و این جزء محدودیت‌های پلیس فتا است.

 

وی با تاکید بر اینکه مسئله سلامت‌ روان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، افزود: باید ستاد ملی مقابله با بحران کرونا به نظرات سازمان توجه و برای کنترل فضاهای مجازی کمک کند، به نظر می‌رسد سلامت روان مسئله‌ای حاشیه‌ای است، حال آنکه باید مسئله اول در نظام سلامت، مسئله سلامت روان باشد.

 

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به اینکه برای دوران پساکرونا باید از هم‌اکنون برنامه‌های مدونی داشته باشیم، اظهار کرد: در دوران پساکرونا نرخ شیوع اختلالات روانی افزایش پیدا می‌کند، برای پیشگیری آن باید تمهیداتی را انجام داد. تشکیل ستاد ویژه روانشناختی بحران کرونا تحت نظر ریاست جمهوری ضرورت دارد؛ غربال‌گری و تدوین شناسنامه سلامت‌روان برای شهروندان ایرانی نیز لازم است.

 

حاتمی معتقد است که همانگونه که در دوران کرونا مداخلات اجتماعی و تغییر سبک زندگی، کارآمدی خود را نشان داد، در دوران پساکرونا پیشگیری و خدمات روان‌شناسی و مشاوره بیش از هر نوع خدماتی اهمیت پیدا می‌کند. 

 

وی ادامه داد: من طی نامه‌ای به رئیس جمهوری پیشنهاد تشکیل ستاد ویژه روانشناختی بحران کرونا را داده‌ام؛ امیدواریم این ستاد ویژه هر چه زودتر تشکیل شود، نباید زمان را از دست دهیم. سازمان نظام روانشناسی با تمام ظرفیت و توانمندی‌های اعضای خود آماده است تا با کمک نهادها، سازمان‌ها، رسانه‌ها، سازمان‌های غیر دولتی و انجمن‌ها برای مقابله با عوارض و آسیب‌های روانی دوران پساکرونا برنامه‌ریزی کند.

 

به گفته رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور، لازم است سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره عضو ستاد ملی مقابله با کرونا باشد چرا که مسئله استرس، اضطراب، افسردگی، وسواس، سوگ و اختلال PTSD، سبک زندگی، ‌مسائل خانوادگی کودکان و نوجوانان و سایر مسائل روانی کم اهمیت‌تر از مسائل جسمانی نیست، بلکه به جهاتی مهمتر نیز است.

 

وی با بیان اینکه موضوع فضاهای مجازی بسیار مهم است، تاکید کرد: باید اجماعی‌ ملی در این باره ایجاد شود. چرا که کودکان، نوجوانان، جوانان و خانواده‌های ما در معرض خطر هستند. از همه ارگان‌ها و سازمان‌های مسئول، به ویژه ستاد ملی مقابله با کرونا، قوه قضائیه، نیروی انتظامی و صدا و سیما می‌خواهیم به سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جهت مدیریت و برخورد با روان‌شناس‌نماها و سودجویان فضای مجازی کمک کند؛ ما به تنهایی نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.

  28 اردیبهشت 1399
بخش : سلامت
کد خبر: 67199
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز