افزایش چشمگیر فوت جوانان کرونایی
توضیح مدیرعامل بهشت زهرا درباره مرگ و میر کرونا: بی‌سابقه است/ مرگ و میر چند ماه آینده ۶ برابر گذشته خواهد بود

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
مدیرعامل بهشت زهرا مرگ و میر بر اثر کرونا در کشور را بی سابقه توصیف کرد.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) با اشاره به شیوع مجدد بیماری کرونا و افزایش آمار فوتی ها، اظهار‌کرد: حتی اعداد و ارقامی که شاهدیم در ۷۵ روز قبل بی سابقه است و اگر رعایت نشود تهران به شرایط سخت بازخواهد گشت.

 

سعید خال با بیان این مطلب گفت: بهشت زهرا یک سازمان بدون تعطیلی در کشور است که واجب کفایی مردم را انجام می دهد و رعایت بهداشت در بهشت زهرا (س) در حد بالایی از استانداردها صورت ميگیرد و این فرآیند در ارتباط با پرسنل و چه در ارتباط با مراجعه کنندگان انجام می شود.

 

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

او در مورد سالن های تطهیر سازمان بهشت زهرا (س) گفت: این فضاها روزانه چند بار ضدعفونی می شوند. همینطور پساب سالن های تطهیر از همان هنگامی که تطهیر در راستای اجرای حداکثری فتوای مقام معظم رهبری از بعدازظهر ۱۶ فروردین ماه شروع شد مرتباً پایش می شوند و سیستم های پایش هوشمند و کلرزنی نصب شده است و هیچگونه دغدغه ای وجود ندارد.

 

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا با اشاره به قرار دادن وسایل بهداشتی در اختیار مراجعه کنندگان، اظهار‌کرد: محوطه های بهشت زهرا کاملا ضدعفونی می شود و تمام دستورالعمل های وزارت بهداشت در کنار رعایت تمامی مسائل شرعی در بهشت زهرا (س) انجام می شود و تدفین متوفیان کرونا مطابق پروتکل های بهداشتی و شرعی انجام می شود.

 

خال با اشاره به شیوع دوباره بیماری کرونا (corona) همچنین افزایش آمار فوتی ها اظهار کرد: این آمارها، نگران کننده است حتی اعداد و ارقامی که شاهد هستیم در ۷۵ روز قبل بی سابقه بوده است و اگر رعایت نشود، تهران به شرایط سخت باز خواهد گشت و این چیزی نیست جزء زحمت برای کادر درمان؛ آرامستان های کل کشور شرایط خاصی دارند و اعداد و ارقامی که در تهران وجود دارد، قابل قیاس با سراسر کشور نیست.

 

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

شیوع کرونا در اصفهان شدت گرفته‌است/ افزایش چشمگیر فوت جوانان کرونایی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار‌کرد: کرونا در اصفهان سیر صعودی دارد و سن مبتلایان کاهش و مرگ و میر در جوانان افزایش پیدا کرده است.

 

به گزارش ایلنا، بهروز کلیدری در سلسله نشست های مجازی علمی با موضوع تبعات ناشی از کرونا در حوزه سلامت گفت: متأسفانه از اواخر خردادماه به تدریج روند صعودی شروع شد و روزانه تعداد بیماران زیاد می شود تا جایی که روز شنبه ۱۴ تیر ماه حدود ۶۰۰ بیمار بستری داشتیم که بیش از ۱۰۰ مریض آن در ICU بستری و نیمی تحت حمایت دستگاه تنفس مصنوعی قرار گرفتند.

 

افزایش چشمگیر فوت جوانان کرونایی

کلیدری ابراز داشت: متأسفانه در دوره اخیر که از چند هفته گذشته سیر صعودی بخود گرفته، نوع بیماران متفاوت شده اند؛ دوره قبل کم تر بیماران جوان و بدون بیماری زمینه ای داشتیم، ولی در این دوره بیماران جوان که هیچ بیماری زمینه ای ندارند وجود دارد و مرگ و میرها نیز در این گروه رخ می دهد.

 

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

این پزشک اصفهانی افزود: این افراد در بدو ورود حال خوبی دارند، ولی طی مدت بسیار کوتاهی حالشان بد می شود و سریعاً فوت می شوند؛ بیماران جوان و ورزش‌کار و سالمی داشتیم که حال خوبی داشتند و اعلام می کردند که کرونا را شکست دادیم، ولی یک دفعه فوت کردند.

 

او اظهار کرد: شرایط بیماری متفاوت شده است، بنظر میرسد ویروس سرکش تر از ماه های ابتدایی شده، نکته قابل توجه این سیر صعودی که در طی دو سه هفته گذشته با آن روبرو شدیم، این مسأله است که عمده این موارد در خود شهر اصفهان است و عمده بیماران بستری در بیمارستان های شهر اصفهان بستری هستند، شهرهای دورافتاده شرایط بهتری دارند.

 

کلیدری بیان داشت: باتوجه به سیاستی که وزارت بهداشت و درمان داشتند ظرفیت تست گیری افزایش یافته و تعداد بیماران مشکوک نیز افزایش داشته و ۳۰ درصد افرادی که تست می‌دهند، نتیجه مثبت هستند.

 

رکورد تماس با ۳۱۱۳ شکسته شد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: از طرفی مرکزی تحت عنوان ۳۱۱۳ وجود دارد که مردم میتوانند با آن تماس بگیرند، در این مرکز نیز واضحا تماس ها افزایش یافته تا جایی که در یک روز، بیش از ۲ هزار تماس داشتیم و رکورد تعداد تماس ها شکسته شد، این مسأله نشان می دهد که در اجتماع اتفاق جدیدی رخ داده است؛ غالب این تماس ها نیز از سوی بیماران علامت دار است، به همین ترتیب اورژانس هم پرکار تر شده است.

 

امکان ایجاد قرنطینه حکومتی درصورت ادامه شرایط موجود

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار‌کرد: قطعاً اگر شرایط به همین منوال پیش رود، قرنطینه حاکمیتی اتفاق خواهد افتاد، ولی تا جایی که می شود می خواهیم که معیشت مردم دچار مشکل نشود.

 

او گفت: مسأله ای که امروز ضروری است، رهاشدگی در حوزه مراقبتی است؛ گاهی دیده شده نگرانی مردم کاهش پیدا کرده و به همین دلیل ماسک نمی زنند که این اتفاق منجر به افزایش تعداد بیماران شده ؛ در جلسه ستاد مقابله با کرونا و همچنین جلسه اضطراري، احتمالا باتوجه به آمارها، پیشنهادهایی مبنی بر محدودیت های شهری بیشتر را ارائه خواهیم کرد.

 

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

مراسم عروسی و عزا ممنوع

کلیدری اظهار کرد: یک دسته از فعالیت ها ضروری نیست، اینکه مجلس ترحیم و عروسی بگیریم ابداً ضروری نیست؛ روزهای قبل برگزاری یک جشن تولد را گزارش کردند که بسیار محدود هم بود ولی تمام اعضای جشن مبتلا به کرونا شدند و یک نفر هم از این خانواده فوت شد که سنی حدود ۳۰ تا ۴۰ سال داشت؛ نباید مراسم دورهمی، تراکم و تزاحم در فضاهای سبز و تفرجگاه داشته باشیم تا آمار بالا نرود و معیشت مردم در ادامه آسیب نبیند.

 

کرونا تا تابستان ۱۴۰۰

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: در خوشبینانه ترین حالت، تا تابستان سال ۱۴۰۰ با کرونا همراه خواهیم بود، اگر از لوازم اصلی مراقبتی استفاده نشود و فاصله گذاری اجتماعی رخ ندهد، ما به جای عادت به زندگی با کرونا، مجبوریم با کرونا دست وپنجه نرم کنیم.

 

مرگ و میر چند ماه آینده ۶ برابر گذشته خواهد بود

او اذعان داشت: پیش بینی سازمان بهداشت جهانی که البته امیدواریم این اتفاق رخ ندهد این است که از ماه آگوست تا اکتبر، شیب بسیار سریع ابتلا خواهیم داشت که طی آن چند برابر ابتلا مرگ و میر را خواهیم داشت، اگر کشورها مراقبت نکنند، مرگ و میر تا پایان اکتبر به حدود ۳ میلیون خواهد رسید، یعنی مرگ و میر چند ماه آینده، ۶ برابر ماه های گذشته خواهد بود.

 

کلیدری با بیان این که ما هنوز وارد پیک دوم نشده ایم، گفت: اکنون کمبود تخت نداریم، ولی خدمت رسانی های دیگر هم باید انجام شود؛ در این مدت دیگر خدمات متوقف شده است، یعنی خدماتی که باید به بیمار دیابتی و مبتلا به سرطان داده شود، متوقف شده است، لذا سیاست ما انبساط این سیستم است.

 

عوارض درمانی برای کادر درمان

کلیدری بیان داشت: از کادر درمان خجالت زده هستیم، بیمار ۲۴ ساله ای داشتیم که چند روز تب داشت ولی به محض ورود به بیمارستان خونریزی ریوی ایجاد شد و بلافاصله فوت شد، این مسئله همه کادر درمان را تحت تأثیر قرار داد، این عوارض روانی شدید برای کادر درمانی وجود دارد؛ به همین علت سعی می شود که ملاحظاتی صورت گیرد و در این راستا پاداش های مالی و افزایش ساعات مرخصی را خواهیم داشت.

 

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

۲ تا ۵ میلیون هزینه درمان

او با بیان این که عمده خدمات، رایگان یا نزدیک به رایگان است، اظهار کرد: مریض کرونایی بطور میانگین شاید کم تر از ۲ میلیون و اگر در ICU باشد، کم تر از ۵ میلیون پرداخت خواهد کرد که چنانچه آنرا هم نتوانستند پرداخت کنند، به مددکاری ها منتقل خواهند شد، این اعدادی است که بعد از کسر بیمه می ماند.

 

کلیدری افزود: گاهی روش های درمان بیماری وجود دارد که توصیه شده وزارت بهداشت نیست و ما ترکیبات دارویی جدید استفاده می کنیم که هزینه زیادی دارد و تحت پوشش بیمه هم نیست، اگر خارج از پروتکل ها روش درمانی به کار ببریم، شرکت های بیمه آن را تقبل نمی کنند و ما را دچار چالش می کنند.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: هزینه تست بیماری که لازم است تست بدهد، رایگان است ولی بیماری که به خواست خودش یا پزشک در سطح شهر می خواهد تست دهد، باید هزینه اش را شخصا پرداخت کند.

 

پیشنهاد حذف طرح زوج و فرد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: مجموعه استانداری با ما مشارکت لازم را داشتند ولی آن ها دغدغه معیشتی بیشتری برای مردم دارند، یکی از پیشنهادهای ما حذف طرح زوج و فرد و ایجاد محدودیت هایی در تردد عمومی است.

 

عدم تمایل برای اهدای پلاسما

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار‌کرد: یکی از روشهای خوبی که برای درمان بکار میرود، پلاسمادرمانی است که باید در زمان زمان مناسب انجام شود؛ طرحی را در داخل استان انجام دادیم که طی آن با بیمارانی که مبتلا شدند و بهبود پیدا کردند تماس گرفته و تقاضای اهدای پلاسما را مطرح می کنیم.

 

او ادامه داد: ولی تعداد پاسخ به این تقاضا زیاد نیست و طبق آماری که در دست است از هر صد تماسی که با اشخاص بهبود یافته گرفته می شود، تنها چهار مورد راضی به اهدای پلاسما می شود که امیدواریم این تعداد بیشتر شود، دستورالعمل جدیدی را نیز ابلاغ کردیم که با شیوع موج دوم، این روش درمانی بیشتر انجام شود.

 

افزایش ابتلا در اطفال

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ابراز داشت: بر اساس بسياري از فرضیه ها، ایمنی گله ای دیگر به درد ما نمی خورد؛ ابتلای اطفال در گذشته اصلا بالا نبود و درصد بسیار پایینی مبتلا و فوت شدند، ولی پیش بینی ها این است که در موج دوم مرگ و میر بیشتری در اطفال خواهیم داشت، زیرا ویروس اشخاص جوان بیشتری را درگیر کرده و حتی به کام مرگ کشانده است.

 

او بیان کرد: در مورد آمار مراسم ها گزارش هایی را بصورت پراکنده دریافت می کنیم، عمده ابتلاهای اخیر از مراسم ها منشأ می گیرند و معمولاً چندین نفر از یک مراسم مراجعه می کنند؛ درباره‌ی این که تالارها مجوز دارند، هم ستاد استانی با رعایت قواعد به آنها مجوز داد، ولی بنده بعنوان معاون درمان استان با آن مخالف بوده و هستم.

 

  16 تیر 1399
بخش : سلامت
کد خبر: 67689
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز