استفاده از ماسک برای مهار کرونا؛
موافقت وزارت بهداشت با جریمه مالی افرادی که ماسک نمی زنند/ توصیه هایی به افردی که نمی توانند ماسک بخرند

استفاده از ماسک برای مهار کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
معاون کل وزارت بهداشت با بیان این که این وزارت خانه با اخذ جریمه از افرادی که ماسک نمی زنند، مؤافق است، خاطرنشان کرد:البته حتما باید افرادی که برای تهیه ماسک محدودیت مالی دارند، از قانون اخذ جریمه مستثنی شوند.

دکتر ایرج حریرچی در گفتگو با خبرنگار، در رابطه بعضی پیشنهادات مبنی بر اخذ جریمه از افرادی که از ماسک استفاده نمی کنند، گفت:فعلا خوش بختانه اکثریت جامعه از ماسک استفاده می کنند و طبقات مختلف هم ماسک می زنند. البته باید توجه کرد که تعدادی از افرادی که در این شرایط کرونایی ماسک نمی زنند، با اینکه استطاعت مالی داشته و میتوانند ماسک تهیه کنند، اما باز هم از ماسک استفاده نمی کنند.

 

وی ادامه داد:قاعدتا استفاده از روش های بازدارنده در این زمینه کمک کننده خواهد بود. البته تا کنون با همکاری مردم استفاده از ماسک نسبت به گذشته تا حد زیادی افزایش یافته است و حتی چند برابر شده است، اما هم چنان این میزان کافی نیست. قاعدتا باید از روش های بازدارنده استفاده کرد که یکی از این روش ها اخذ جریمه از افرادی است که ماسک نمی زنند که می تواند کمک کننده باشد. البته قاعدتا و حتما باید افرادی که برای تهیه ماسک محدودیت مالی دارند، از قاعده اخذ جریمه مستثنی شوند.

 

معاون کل وزارت بهداشت گفت:فعلا در سطح شهرها بالای ۷۰ درصد افراد از ماسک استفاده می کنند و حتی در بعضی مناطق این مقدار به ۸۰ درصد هم رسیده است. در عین حال مهم است که در معابر عمومی، محل های اداری و محل مراجعات مردم روستاها، شهرهای کوچک، کارگاه های صنعتی و... نیز این مسئله رعایت شود.

 

وی با بیان اینکه بنابراین با روش اخذ جریمه مالی از افرادی که در محیط های عمومی و در سطح جامعه ماسک نمی زنند، مؤافق هستیم، گفت:یک عامل بازدارنده مانند جریمه که در بسیاری از کشورهای دنیا استفاده می شود، قاعدتا به افزایش استفاده از ماسک کمک قابل توجهی خواهد کرد.

 

حریرچی در ادامه با اشاره به شرایط توزیع ماسک در داروخانه ها نیز گفت:طبق مصوبه ستاد ملی کرونا تأمین ماسک و نظارت بر توزیع آن بر عهده وزارت صمت است. حقیقتا تعداد کمی ماسک در بین داروخانه های توزیع شده است و باید حتما ماسک بیشتری در بین داروخانه ها توزیع شود. بهرحال داروخانه ها باید بعنوان مرجع اصلی تامین ماسک شناخته شده و اقدام کنند.

 

توصیه‌هایی به کسانی که نمی‌توانند ماسک بخرند

رئیس گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز، توصیه‌هایی برای کسانی که نمی‌توانند ماسک بخرند، ارائه کرد و گفت: در صورتی که عده‌ای نمی‌توانند ماسک بخرند، می‌توان از راه‌های جایگزین هم استفاده کرد.

استفاده از ماسک برای مهار کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

سیمین خیاط‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار با بیان این مطلب اظهار کرد: همه افراد مجبور به استفاده از ماسک‌های پزشکی و جراحی که همکاران ما استفاده می‌کنند، نیستند. ماسک‌های دست دوز خانگی دو لایه هم که از یک لایه دستمال کاغذی در بین دو لایه آن استفاده شده است نیز می‌توانند به نسبت مشابه ماسک جراحی نقش پیشگیری کننده داشته باشند.

 

وی ادامه داد: ماسک‌های جراحی و پزشکی در صورت استفاده از ساعاتی در روز که احتمال خیس شدن آن بیشتر است، می‌توانند خود به عنوان جاذب ویروس عمل کنند، از این رو  این ماسک‌ها در صورت خیس شدن باید تعویض شوند. اما در صورتیکه از ماسک‌های پارچه‌ای استفاده می‌شود، می‌توان دستمال کاغذی خیس شده را تعویض کرد.

 

خیاط‌زاده تاکید کرد: ماسک‌های خانگی دوخته شده را هم می‌توان پس از بازگشت به خانه در داخل مایع ضدعفونی کننده قرار داد و پس از شست و شو با آب داغ و صابون و اتوکشی، دوباره از آن استفاده کرد، با این روش هیچ مشکلی هم ایجاد نمی‌شود.

 

وی در ادامه با اشاره به میزان رعایت پروتکل‌های مورد تاکید از سوی مردم و اقشار مختلف مردم، ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد که فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک از سوی قشر جوانی که نیروی کار هم هستند و به ویژه از سوی کسانی که برای تردد به محل کارشان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند، کم‌تر رعایت می‌شود.

 

وی در خاتمه با اشاره به افزایش موارد ابتلا به کووید۱۹ در میان افراد جوان، اظهار کرد: در گذشته بیماران بدحال را افراد مسن تشکیل می‌دادند، اما حدود ۳۴ درصد از بیماران بدحال را در طول هفته‌های گذشته افراد ۳۰ الی ۵۰ ساله تشکیل داده‌اند و در ۱۴ درصد از افراد زیر ۳۰ سال نیز ابتلا به کرونا مشاهده شده است.

  14 مرداد 1399
بخش : سلامت
کد خبر: 68010
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز