پیش‌فروش واکسن «آنفلوآنزا» با قیمت نجومی

پیش‌فروش واکسن آنفلوآنزا با قیمت نجومی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
واکسن «آنفلوآنزا» با قیمت نجومی در برخی از داروخانه ها به فروش می رسد.

بررسی ها نشان می دهد بعضی داروخانه ها با دریافت مبالغی حدود ۳۰ تا ۳۰۰ هزار تومان اقدام به پیش فروش واکسن آنفلوآنزا می کنند؛ موضوعی که بر اساس اظهارات مسؤولان سازمان غذا و دارو تخلف است.

 

همین چند روز قبل بود که خبرهای تبلیغ عجیب و غریب پیش فروش واکسن کرونا (corona) در فضای مجازی دست به دست شد؛ واکسن های خیالی که با قیمت های گزاف پیش فروش می شود و عده ای با اعتماد به این تبلیغات فریبنده مبالغی را به حساب این افراد سوجو واریز می کنند.

 

موضوعی که با واکنش مسؤولان وزارت بهداشت مواجه شد و سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت در این مورد اظهار‌کرد: باید توجه کرد که تا به حال هیچ واکسن یا داروی اختصاصی در جهان برای بیماری کووید- ۱۹ مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار نگرفته است؛ بنابراین ادعاها یا مباحثی که در سایت ها در زمینه تهیه یا فروش یا پیش فروش واکسن یا داروی کرونا مطرح می شود، به هیچ عنوان مورد تائید نیست.

 

او ادامه داد:حتی سوالات فراوانی در زمینه میزان اثربخشی واکسن کرونا در جهان وجود دارد و مشخص نیست که حتی اگر واکسنی ساخته شود، این واکسن تا چه بازه زمانی اثربخشی دارد. در عین حال نمی توان پیش بینی کرد که چه زمانی می توان به واکسن دسترسی داشت. با این وضعیت چطور اشخاص اعتماد می کنند که واکسنی را از فضای مجازی پیش خرید کنند. این موارد چیزی به جز سودجویی و سوء استفاده از شرایط نیست.

 

* حالا پیش فروش واکسن آنفلوآنزا!

با توجه به شیوع بیماری کرونا و توصیه برخی از متخصصان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا در گروه‌های پرخطر بسياري از مردم در تکاپوی خرید و تزریق واکسن (vaccine) آنفلوآنزا هستند و این باور در ذهن آن ها ایجاد شده که با تزریق این واکسن از شر بیماری های کرونا و بیماری آنفولانزا در امان خواهند ماند، در صورتی که متخصصان عفونی بارها و بارها طی روزهای گذشته تأکید کرده اند که تزریق این واکسن فقط برای گروه‌های پرخطر مانند اشخاص مبتلا به بیماری های زمینه ای، زنان باردار و نوزادان ضروری است و نیازی نیست که افرادی که وضعیت جسمانی نرمالی دارند واکسن آنفلولوآنزا تزریق کنند.

 

پس از انتشار این توصیه ها و نگرانی های ایجاد شده تبلیغ و پیش فروش واکسن آنفلوآنزا نه تنها در فضای مجازی رونق گرفته بلکه، شاهد پیش فروش این واکسن در داروخانه ها و مطب ها هستیم؛ بررسی ها نشان می دهد بعضی داروخانه ها با دریافت مبالغی حدود ۳۰ تا ۱۰۰ هزار تومان پیش فروش می کنند و از این طریق مبالغ هنگفتی را به جیب می زنند.

 

ولی ماجرای پیش فروش واکسن آنفلوآنزا فقط به داروخانه های ختم نمی شود و گزارش های رسیده نشان می دهد برخی مطب ها نیز بسته به نوع منطقه شهری مبالغ بین ۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان بابت پیش فروش واکسن های آنفلوآنزا از متقاضیان درخواست می کنند. این اتفاق در حالی رخ می دهد که هنوز قیمت قطعی و نحوه توزیع این واکسن مشخص نیست و از آنجایی که میزان واردات این محصول محدود بوده است طی روزهای آینده ساز و کاری مشخص برای توزیع آن به داروخانه ها ابلاغ خواهد شد.

 

* پیش فروش واکسن تخلف است

برای بررسی آخرین تصمیمات سازمان غذا و دارو برای توزیع این واکسن و پیش فروش واکسن آنفلوآنزا با سید حیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفتگو کردیم. او در این خصوص گفت: پیش فروش واکسن آنفلوآنزا چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی تخلف و ممنوع است. متأسفانه طی روزهای گذشته گزارش هایی در این باره به سازمان غذا و دارو رسیده و بازرسان ما به این تخلفات رسیدگی کرده اند ، مردم می توانند این تخلفات را به سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت اطلاع داده و از پرداخت مبالغی به عنوان هزینه پیش خرید واکسن پرهیز کنند.

 

محمدی با بیان این که داروخانه ها در بحران کرونا خدمات ارزنده ای به بیماران ارائه کرده اند توضیح داد: متأسفانه بعضی داروخانه هایی که تعداد آن ها بعضا انگشت شمار است با انجام این اقدامات خدمات شایسته ساری داروخانه ها را زیر سؤال می برند، لذا مردم توجه داشته باشند فریب این نوع تبلیغات را نخورند.

 

* ارائه واکسن با کارت ملی

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: ارائه واکسن آنفلوآنزا از طریق کارت ملی خواهد بود و لیست افرادی که در گروه‌های پرخطر قرار دارند با همکاري وزارت بهداشت تعیین خواهد شد تا این اشخاص بتوانند واکسن را تهیه کنند. باتوجه به اینکه نسبت به سال پیش واردات واکسن چند برابر افزایش پیدا کرده است ولی به دلیل محدودیت های ارزی نمی توانیم به اندازه تمام افراد جامعه اقدام به واردات واکسن کنیم لذا تزریق واکسن در افرادی که در گروه‌های پرخطر هستند در اولویت است.

 

پیش‌فروش واکسن آنفلوآنزا با قیمت نجومی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

او گفت: سازمان غذا و دارو تلاش می کند توزیع واکسن را در تمام داروخانه ها انجام دهد ولی این موضوع را مد نظر قرار دارد که داروخانه موردنظر باید سابقه خوبی در توزیع داروها داشته باشد، واکسن ها به دانشگاه های علوم پزشکی استان ها ارائه می شود و از آن طریق بین داروخانه ها توزیع می شوند.

 

* قیمت واکسن آنفلوآنزا

محمدی گفت: سال پیش کل مصرف واکسن آنفلوآنزا یک میلیون و ۸۰۰ هزار مورد بوده است که این تعداد امسال برای گروه‌های پرخطر به ۲.۵ میلیون دوز و برای سایر گروه ها حدوداً ۱۰ میلیون رسیده است به همین دلیل نگرانی خاصی در این زمینه نداریم البته مشکل تأمین ارز را داریم. قیمت واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر که با ارز دولتی وارد می شود حدوداً بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است و قیمت واکسنی که با ارز نیمایی وارد خواهد شد اعلام می شود.

 

* چه افرادی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟

برای دریافت این پرسش که کدام گروه ها در اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند با سید محسن زهرایی رئیس اداره بیماری های قابل پيش‌گيري با واکسن وزارت بهداشت، گفتگو کردیم، او در این خصوص اظهار داشت :باتوجه به بازگشایی مدارس نیازی نیست که همه کودکان واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند، این واکسن برای گروه‌های پرخطر در اولویت مصرف قرار دارد.

 

پیش‌فروش واکسن آنفلوآنزا با قیمت نجومی,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت اظهار‌کرد: کارکنان بهداشتی درمانی در اولویت هستند به علت اینکه در صورت ابتلا به بیماری می توانند آنرا به دیگران انتقال دهند ، کارکنان سازمان دامپزشکی و محیط زیست که در معدوم سازی اتلاف پرندگان نقش دارند، به دلیل این که ممکن است این اشخاص به آنفلوآنزای پرندگان مبتلا شوند.

 

او افزود: گروه‌های بیماران های ریسک، مانند بیماران مزمن قلبی و ریوی، افرادی که داروهای تقویت سیستم ایمنی مصرف می کنند، بیماران «اچ آی وی » و افراد دارای بیمارای خونی و زمینه ای و مادران باردار و نوزادان از جمله گروه‌های پرخطر هستند.

 

زهرایی خاطر نشان کرد: علاوه بر نوع بیماری که ذکر شد، برخی بیماری های سنی مثل گروه‌های سنی ۶ ماه تا ۵۹ ماه توصیه می شود که از این واکسن استفاده کنند همچنین گروه‌های سنی بالای ۶۰ سال لازم است از واکسن آنفلوانزا استفاده کنند.

 

حال باتوجه به تأکید مسؤولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باید توجه داشته باشیم که تزریق این واکسن برای همه مردم جامعه توصیه نمی شود و از سوی دیگر در شرایط کرونا که اغلب مردم نگران سلامت خود هستند نباید با دیدن بعضی تبلیغات فریبنده در داروخانه یا فضای مجازی یا حتی مطب های پزشکان مبالغ گرافی را صرف واکسنی کرد هنوز وضعیت توزیع و قیمت آن ها کامل مشخص نشده است.

  18 شهریور 1399
بخش : سلامت
کد خبر: 68426
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز