افزایش روند ابتلا به کرونا در ایران/ پاسخ وزارت بهداشت به ادعای اثرگذاری 'اکتمرا' در کاهش مرگ های کرونایی

داروی مورد استفاده کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به افزایش روند ابتلا و بستری ناشی از کرونا (corona) در کشور، گفت:متأسفانه شاهد کاهش محسوس در استفاده از ماسک از طرف مردم و همینطور شاغلان صنوف و صنایع هستیم.

دکتر سیما سادات لاری در گفتگو با خبرنگار، درباره شرایط ابتلا به کرونا باتوجه به وارد شدن به موج سوم بیماری، گفت:باتوجه به تعطیلی ها و سفرهای انجام شده و کاهش میزان استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی در هفته های قبل، متأسفانه شاهد افزایش روند ابتلا و بستری بیماران به دلیل ویروس کرونا هستیم.

 

وی ادامه داد:استفاده از ماسک، رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی اصول تایید شده و مورد تاکید سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با ویروس کرونا است و در شرایطی که بیماری کووید ۱۹ هیچ واکسن و داروی اختصاصی ندارد، رعایت این اصول سه گانه تنها مواردی است که برای پیشگیری از بیماری باید رعایت شود.

 

لاری با اشاره به کاهش محسوس رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک از سوی مردم، تأکید کرد:طبق آخرین تحقیقات و آمارهای به روز شده در حوزه بهداشت محیط، مقدار استفاده از ماسک توسط مردم در مراکز و مکان های عمومی ۵۹.۱۲ درصد گزارش شده که با کمال تاسف شاهد کاهش ۱۶.۴۵ درصدی میزان استفاده از ماسک نسبت به هفته پیش از آن هستیم. همچنین میزان استفاده از ماسک در وسایل نقلیه عمومی ۶۴.۲ درصد گزارش شده که کاهش ۸.۳ درصدی را نشان می دهد.

 

سخنگوی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد :همینطور آخرین آمارها نشان می دهد که میزان استفاده از ماسک توسط شاغلان صنوف و صنایع ۶۳.۲۵ درصد و توسط کارمندان اداره ها و بانک ها ۸۲.۱۶ درصد است که متاسفانه شاهد روند کاهشی محسوس در میزان استفاده از ماسک در این گروه ها نیز هستیم.

 

لاری تأکید کرد:کاهش استفاده از ماسک درحالی است که ویروس کرونا کاملا به رفتار اجتماعی ما بستگی دارد و به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست. این ویروس کاملا خود را با رفتار جامعه هماهنگ می کند و هرچه میزان استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی کم باشد، میزان ابتلا و بستری به این ویروس افزایش خواهد داشت.

 

وی خاطرنشان کرد:فقط توصیه مداوم به مردم، شست وشوی مداوم دست ها، استفاده بیشتر از ماسک و رعایت فاصله گذاری فیزیکی است.

 

 

پاسخ وزارت بهداشت به ادعای اثرگذاری" اکتمرا" در کاهش مرگ های ناشی از کرونا (corona) 

سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به بعضی اخبار در فضای مجازی مبنی بر تاثیر داروی" اکتمرا" در کاهش مرگ و میر ناشی از کووید- ۱۹، ضمن اشاره به پژوهش های انجام شده در این خصوص، تاکید کرد:هنوز شواهد و مدارک کافی برای اثربخشی نسبی این دارو در کاهش موارد مرگ و میر ناشی از کرونا وجود ندارد.

داروی مورد استفاده کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

دکتر کیانوش جهانپور در گفتگو با خبرنگار، درباره بعضی اخبار مبنی بر تاثیر داروی" اکتمرا" در کاهش نیاز به دستگاه های تهویه مکانیکی و کاهش مرگ و میر ناشی از کووید- ۱۹، گفت:" اکتمرا" دارویی است که برای موراد توسعه یافته روماتیسم در دنیا استفاده می شد و از همان هفته های اول بروز و شیوع کرونا بحث هایی در مورد احتمال اثرگذاری آن در بعضی از بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ وجود داشت.

وی افزود :بر همین اساس در برخی از کشورها و از جمله ایران پژوهش های بالینی آن شروع شد. البته این دارو از همان ابتدا هم در ایران قابلیت تولید داخلی داشت. در مجموع مطالعات بالینی آن در حال انجام است؛ ولی آنچه که تا امروز مشخص است، این است که اولا این دارو یک داروی همگانی یا یک ضد ویروس نیست؛ بلکه در موارد شدید از طوفان التهابی به دنبال ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ و البته با احتیاط بسیار در افراد بالای ۱۸ سال و زیر ۶۵ سالی که در معرض و تهدید عفونت همزمان باکتریال نباشند و مبتلا به عفونتهای پنهان نیز نباشند، مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته و اگرچه برخی مطالعات اولیه، اثربخشی نسبی در این معدود بیماران را گزارش کرده، اما هنوز شواهد و مدارک کافی برای اثربخشی نسبی آن در کاهش موارد مرگ و میر ناشی از کرونا وجود ندارد. لذا تا کنون نیز در پروتکل درمان حتی برای بیماران در مرحله حاد و شدید نهایی قرار نگرفته است.

جهانپور در این مورد افزود:واضح و روشن است در صورتی که نتایج مطالعات بالینی برای برخی از بیماران، اثربخشی قابل قبولی را نشان دهد و عوارض متعاقب آن نیز در حد قابل قبولی باشد، بنابر نظر کمیته علمی و کمیته درمان، در آینده می تواند در پروتکل درمان کووید- ۱۹ قرار گیرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود:این رویه در خصوص سایر داروهای تحت مطالعه در این بیماری نیز ساری و جاری است، ولی این اتفاق تا امروز به علت کمبود شواهد و مدارک نیفتاده است.

  31 شهریور 1399
بخش : سلامت
کد خبر: 68608
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز