سنگ تمام روحانی برای ایرانی ها

همزمان با سفر دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران با فرانسه و دیدار با فرانسوا اواند رئیس جمهور این کشور، ایران و فرانسه با امضای 20 سند همکاری، راه را برای تحرکی چشمگیر در روابط سیاسی، اقتصادی ،فرهنگی و علمی، تهران – پاریس در دوره پسابرجام گشودند.
مهمترین این دستاوردها به شرح زیر است:

پژو با ۳ خودروی جدید برگشت/ تولید پژو۲۰۸، ۲۰۰۸ و ۳۰۱ از سال ۹۶

خبرگزاری تسنیم: ایران خودرو و پژوی فرانسه در قرارداد جدیدی که دیروز امضا شد، بر ساماندهی تولید کنونی مدل‌های قدیمی پژو۴۰۵ و پژو۲۰۶ و تولید سه خودروی جدید پژو۲۰۸، ۲۰۰۸ و ۳۰۱ از اواسط سال ۲۰۱۷ توافق کردند.

گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت پژوی فرانسه قراردادی را برای همکاری‌های جدید به امضا رساندند. همزمان با سفر حسن روحانی و هیئت همراه به فرانسه، قرارداد از سرگیری همکاری‌های گروه صنعتی ایران خودرو و پژو که پس از مذاکراتی طولانی، نهائی شده بود با حضور رییس جمهوری اسلامی ایران، نخست وزیر فرانسه، وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیران ارشد صنعتی دو کشور به امضای مدیران عامل دو خودروساز رسید.

هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو دور جدید همکاری‌ها را کاملاً متفاوت با رویکرد گذشته توصیف کرده است.

این برای نخستین بار است که یکی از خودرو سازان برتر دنیا از طریق سرمایه گذاری مالی مستقیم در صنعت خودروی ایران حضور پیدا می‌کند.

براساس این گزارش، ایجاد شرکت مشترک ایرانی فرانسوی با سهامداری 50درصدی هر یک از طرفین مهمترین بخش این قرارداد است که به انتقال تکنولوژی به‌روز دنیا، تولید محصولات جدید و همچنین استفاده از بازارهای صادراتی خواهد انجامید.

* جزئیات قرارداد، تولید 3 خودروی جدید از سال 96

در حالی هنوز خبری رسمی از جزئیات قرارداد هنوز اعلام نشده که خبرهای غیررسمی حاکی است، در این قرارداد سه نوع خودروی 208، 2008 و 301 قرار دارد که قرار است دو شرکت در ایران شرکتی با نام جدید را با سهم هرکدام پنجاه درصد تأسیس کنند و سی درصد محصولات را صادر کنند و بقیه در بازار ایران به فروش برسد.

تولید خودرو براساس این قرارداد از اردیبهشت 96 آغاز می‌شود که این شرکت جدید 200هزار خودرو در سال تولید و روانه بازار خواهد کرد.

سهم سرمایه گذاری هر شرکت در این قرارداد 400 میلیون یورو مشخص و نهایی شده است.

* ساماندهی تولید پژو 206 و 405 در قرارداد جدید

رویترز نیز جزئیاتی از قرارداد 800 میلیون یورویی ایران خودرو با پژوی فرانسه را اعلام کرد که بر این اساس ساماندهی تولید کنونی مدل‌های قدیمی پژو405 و پژو206 و تولید سه خودروی جدید پژو208، 2008 و 301 از اواسط سال 2017 در این قرارداد پیش‌بینی شده است.

شرکت خودروسازی فرانسوی «پژو سیتروئن» دیروز پنجشنبه از تأسیس یک شرکت مشترک با شرکت ایران خودرو برای ساماندهی تولید کنونی خودروهایش در ایران و آماده سازی تولید محلی خودروهای جدید خبر داد.

این توافقنامه که بازگشت شرکت پژو را به ایران پس از 18 ماه مذاکرات دشوار اعلام می‌کند، در جریان سفر رسمی حسن روحانی رئیس جمهور ایران به پاریس، در مقر فدراسیون شرکت‌های فرانسوی موسوم به «مدف» Medef  به امضای کارلوس تاواره Carlos Tavares رئیس هیأت مدیره شرکت پژو و رئیس شرکت ایران خودرو رسید.

شرکت خودروسازی فرانسوی «پژو سیتروئن» در بیانیه‌ای اعلام کرد: «امضای این توافقنامه راهبردی فصل دوره تحریم‌های بین المللی را می‌بندد و به‌ویژه به پژو سیتروئن و ایران خودرو امکان می‌دهد صفحه جدیدی را در تاریخ خود بنویسند».

در این توافقنامه ساماندهی تولید کنونی مدل‌های قدیمی پژو405 و پژو206 که پس از تشدید تحریم‌ها علیه ایران خارج از قرارداد با ایران خودرو در این کشور ادامه یافت، پیش‌بینی شده است.

شرکت تازه‌‌تأسیس با سرمایه‌گذاری تا 400 میلیون یورو که به‌طور مساوی از سوی دو طرف تأمین می‌شود، کارخانه‌ای نزدیک تهران را برای تولید مدل‌های جدید پژو یعنی پژو208، 2008 و 301 از اواسط سال 2017 نوسازی خواهد کرد. «پژو سیتروئن» بدین ترتیب نخستین شرکت خودروسازی است که پس از لغو تحریم‌های بین المللی با ایران قرارداد امضا می‌کند.

توقف ناگهانی تولید محلی پژو در اوایل سال 2012 با ناخرسندی ایران خودرو مواجه شد در حالی که پرفروش‌ترین مارک در بازار داخلی ایران است و 30 درصد سهم این بازار را در اختیار دارد.

دیگر شرکت خودروسازی فرانسوی «رنو» که تولید خود را در ایران اواسط سال 2013 متوقف کرد با این حال به نظر می‌رسد به‌دنبال پیشی گرفتن از رقباست.

ایران با خرید 118 ایرباس از فرانسه موافقت کرد

خبرگزاری ایرنا: تلویزیون فرانس 24 گزارش داد : براساس یادداشت تفاهمی که در جریان دیدار حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از فرانسه امضا شده است ، ایران با خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس به ارزش تقریبا 23 میلیارد یورو ( معادل 25 میلیارد دلار ) موافقت کرده است.

بنا بر این گزارش ، قرارداد خرید 73 هواپیمای پهن پیکر و 45 هواپیمای متوسط در مراسمی در کاخ الیزه با حضور روحانی و فرآنسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه امضا شد.

ایرباس در بیانیه ای گفته است: این قرارداد همچنین ' آموزش خلبانان و پشتیبانی از عملیات فرودگاه و مدیریت ترافیک هوایی را در بر می گیرد. '

این معامله یکی از چند معامله ای بود که در جریان دیدار رسمی روحانی از فرانسه انجام شد و سرمایه گذاری مشترک شرکت پژو سیتروئن و کارخانه ایران خودرو از جمله این معاملات بود.

طبق قرار داد پژو که تا اواسط سال جاری نهایی نخواهد شد، شرکت خودروسازی فرانسه و ایران خودرو قصد نوسازی کارخانه ای را در نزدیکی تهران پایتخت این کشور و شروع تولید اتومبیل تا اواسط سال 2017 را دارند.

هدف اولیه برای تولید 200 هزار دستگاه خودرو در سال خواهد بود و سرمایه گذاری مشترک به ساخت پژوی مدل 208، 2008 و 301 منجر خواهد شد و سهم فرانسه از این سرمایه گذاری 400 میلیون یورو ( 436 میلیون دلار ) در سال طی پنج سال خواهد بود.

فرانس 24 در خاتمه یاد آور شد که دیدار روحانی از پاریس به دنبال توافق هسته ای تهران با شش قدرت جهان در ماه ژوئیه صورت گرفت که خواستار لغو تحریم ها اعمال شده علیه ایران در ازای مهار برنامه هسته ای این کشور شده است.

«توتال» برای خرید نفت ایران اعلام آمادگی کرد

خبررگزاری مهر: ریس اجرایی توتال -غول نفتی فرانسه- همزمان با دیدار رئیس جمهوری ایران از پاریس برای خرید نفت خام از ایران اعلام آمادگی کرد.

«پاتریک پویان» رئیس اجرایی شرکت نفت و گاز فرانسوی «توتال» پس از دیدار با «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران از امضای قرارداد برای خرید نفت خام از این کشور خبر داد.

وی در این باره گفت: توتال برای عقد قراردادی که اجازه خرید روزانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران را بدهد، تلاش می کند.

پیشتر، «پیر گاتاز» رئیس انجمن صنفی کارفرمایان فرانسه نیز از احتمال حصول چهار توافق بزرگ با ایران شامل فروش هواپیماهای مسافربری ایرباس، سرمایه گذاری مشترک بین شرکت های پژو - ایران خودرو و مبادلات تجاری شرکت ملی راه آهن فرانسه و شرکت آلومینیوم «فایوس» خبر داده بود.

  9 بهمن 1394
بخش : اخبار داغ / اقتصاد ایران
کد خبر: 51867
مرجع: برترین ها
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز