معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش:
چرتکه و محاسبه ذهنی از مدارس حذف شدند

https://cdn.isna.ir/d/2018/12/29/3/57805181.jpg

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش از تفاهم با سازمان استعدادهای درخشان برای حذف آزمون‌هایی همچون چرتکه، کانگورو، محاسبات ذهنی و مسابقات ریاضی از مدارس خبر داد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: اخیراً نامه‌ای را با رئیس مرکز ملی استعدادهای درخشان تهیه کردیم که به مدارس ابلاغ می‌شود و بر اساس آن تمام آزمون‌هایی چون چرتکه و کانگورو، محاسبات ذهنی و مسابقات ریاضی که فقط روی تقویت قوای ذهنی تمرکز کرده و تربیت در آن مغفول است را غیرقانونی و ممنوع اعلام می‌کنیم؛ اگر خانواده‌هایی تا‌کنون آگاهی نداشتند حتما باید این مسیر تغییر کند؛ اگر مدرسه‌ای این آزمون‌ها را اجرا کند کار غیرقانونی انجام می‌دهد.

حکیم‌زاده درباره حجم و تنوع کتب درسی نیز اظهار کرد: اگر چارچوب برنامه درسی را مدنظر قرار دهیم، این امکان فراهم است که متناسب با آن در تالیف کتب تنوع داشته باشیم و بررسی کنیم که آیا اهداف را پوشش می‌دهد یا خیر. در سند تحول پیش‌بینی شده که باید 20 درصد محتوا را در اختیار مدرسه بگذاریم، سال قبل طرح بوم اجرا شد اما درباره چندتالیفی گامی برنداشته نشده است.

سازمان پژوهش با انجمن برنامه‌ریزی درسی ارتباط نظام‌مند بگیرد

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه چندتالیفی را قرار نیست کارشناسان سازمان پژوهش به تنهایی انجام بدهند، گفت: نیاز نیست کارشناسان سازمان را برای تهیه کتب چندتالیفی آماده کنیم، بلکه باید این نگاه تغییر کند و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بدنه علمی و متخصص برنامه‌ریزی آموزشی ارتباط بگیرد. نمی‌شود ارتباط نظام‌مند بین جامعه متخصصین برنامه‌ریزی آموزشی نداشته باشیم. ارتباط غیرنظام مند یعنی افراد بر اساس آشنایی و رابطه شخصی وارد شوراهای برنامه‌ریزی درسی شوند در حالی که باید این ورود نظام‌مند شود.

وی درباره حجم کتب درسی نیز بیان‌کرد: یکسری حوزه‌های یادگیری و یکسری مفاهیمی داریم که باید به صورت تلفیقی آموزش داده شود. در حالی که به اشتباه برای هر موضوعی یک کتاب تالیف می‌کنیم فرصت ما محدود است، کتاب رسانه، محیط زیست و .. تالیف شده اما اینها باید از طریق همه حوزه‌های یادگیری پیگیری شوند یا مفاهیم کتاب پژوهش و تفکر هم باید از طریق برنامه‌های درسی ادبیات و علوم و ... دنبال شود.

وی ادامه داد: به سمت منابع متنوع یادگیری در حال حرکت هستیم که در سند تحول هم تنوع بخشی به محیط‌های یادگیری اشاره شده مثل پژوهش سراها و کانون‌ها که فضاهای یادگیری بیرون مدر سه هستند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در طرح تغییر جهت‌دهی تکالیف مشق شب به تکالیف مهارتی اتفاقات خوبی افتاده است، گفت: همچنین بیش از 6 میلیون رکورد در داستان‌نویسی و داستان‌گویی داریم و در تکالیف مهارتی نیز نمونه کارهایی ارائه شده که بسیار قابل توجه است. نمایشگاه‌های استانی داشته‌ایم اما شاید به اندازه کافی این فرصت داده نمی‌شود که این دستاوردها در برنامه‌های عمومی رسانه ملی معرفی و ارائه شود.

وی در پایان پرسید که نسبت دانش آموز با برنامه درسی چیست؟ آیا به سراغ او رفته‌ایم که بپرسیم چقدر کتب درسی برای او مفید و کارآمد بوده است؟

  22 تیر 1398
بخش : اخبار داغ / جامعه
کد خبر: 64421
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز