پوتین: تکرار حادثه سوخو 24 پاسخ روسیه را در پی دارد

رییس جمهوری روسیه با تکرار هشدار به ترکیه به علت ساقط کردن جنگنده این کشور که در خاک سوریه سقوط کرد، گفت: در صورت تکرار واقعه شلیک به هواپیمای سوخو 24 یا وقایع مشابه دیگر، مسکو پاسخ لازم را خواهد داد.

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در شهر «نیژنی تاگیل» منطقه صنعتی نظامی در اورال روسیه به خبرنگاران گفت: پس از رویداد روز گذشته نمی توانیم امکان وقوع حوادث مشابه را نادیده بگیریم و اگر حادثه ای رخ دهد، مجبور خواهیم بود، پاسخ بدهیم و آن گاه جان شهروندان ما در ترکیه به خطر می افتد که وزارت خارجه روسیه در این باره هشدار منع سفر داده است.

رییس جمهوری روسیه ادامه داد: ترکیه برای سفر روس ها خطرناک است و امنیت ندارد که هشدار منع سفر پس از رویداد غمناک دیروز و انهدام هواپیمای روسی و قتل خلبان ما، تدبیر اجباری است.

وی گفت: توصیه و اقدام وزارت خارجه روسیه به ترکیه درست است و باید بدانیم تراژدی ساقط کردن هواپیمای ما بسیار عمیق است.

رییس جمهوری روسیه همچنین حکومت ترکیه را متهم کرد که از اسلام برای گسترش افراط گرایی بهره می گیرد.

وی دیروز نیز در واکنش اولیه به این اقدام «ترکیه را همدست تروریست ها خواند» که «از پشت به روسیه در حال مبارزه با تروریسم بین المللی، خنجر زده است».

روسیه اعلام کرده که ادعاهای ترکیه مبنی بر تجاوز چند باره سوخو 24 منهدم شده به خاک این کشور و هشدارهای مکرر درست نیست، زیرا تمامی نقشه های پروازی ماهواره ای نشان می دهد که هواپیما در مسیر عادی پروازی خود مشغول عملیات ضد تروریستی در استان لاذقیه سوریه بوده است.

تنش در روابط ترکیه و روسیه بر اثر این رویداد افزایش یافته و مسکو اعلام کرده افزون بر استقرار سامانه های پیشرفته ضد هوایی اس 300 و 400، ناو موشک انداز ضد هوایی «موسکوا» را نیز به سواحل مدیترانه سوریه اعزام کرده است و از تمامی امکانات برای حذف تهدیدهای هوایی ضد روسی بهره خواهد گرفت.

خلبان نجات یافته از واقعه سقوط جنگنده سوخو 24 روسی که توسط جنگنده های ترکیه هدف قرار گرفت و در خاک سوریه سقوط کرد در مصاحبه با خبرنگاران گفت: بر خلاف ادعای مقامات ترک که مدعی شدند چند بار به ما هشدار تجاوز به حریم هوایی داده اند، جنگنده ترکیه بدون هیچ هشداری هواپیمای ما را هدف شلیک موشک قرار داد.

خلبان جنگنده روسی که پس از چندین ساعت عملیات یگان های ویژه نیروهای روسی و سوری در منطقه تحت تسلط تروریست ها نزدیک مرز ترکیه نجات یافت، روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران در پایگاه حمیمیم سوریه افزود: در حالی که هیچ هشدار عینی داده نشده بود و پرواز در مسیر عادی ادامه داشت، خلبان جنگنده ترکیه حتی بدون یک هشدار قبلی راکت را شلیک کرد که پس از اصابت به دم جنگنده، سبب انهدام هواپیما شد.

وی اضافه کرد: حضور و شلیک جنگنده ترکیه ای به گونه ای ناگهانی بود که حتی نتوانستیم آن را مشاهده یا فرصت اجرای مانور ضد موشکی پیدا کنیم.

  5 آذر 1394
بخش : بین الملل
کد خبر: 50328
مرجع: ایرنا
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز