امیدواری جهانی نسبت به حل بحران یمن در پایان اولین روز مذاکرات صلح/ ادامه تجاوزات عربستان

اولین روز مذاکرات صلح یمن با بررسی چگونگی راه‌های اجرای قطعنامه‌های بین المللی پیرامون یمن، برقراری آتش‌بس و ایجاد گذرگاه‌های امن برای ارسال کمک به آسیب دیدگان جنگ به کار خود پایان داد. این درحالی است که با وجود آتش بس درگیری‌های پراکنده در این کشور دیروز نیز ادامه داشت.
به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، منابع نزدیک به گفت‌وگوهای صلح یمن در سوئیس اعلام کردند که تمرکز مذاکرات دیروز بین نمایندگان دولت مستعفی یمن، اعضای انصارالله و فرستادگان دیگر گروه‌های مقاومت یمن بیشتر بر روی اجرای آتش بس و پایان دادن به محاصره برخی شهرها متمرکز بود.

با توجه به حمایت‌های گسترده از این دوره از مذاکرات صلح یمن و نیز تحولات منطقه‌ای و روند درگیری‌ها در داخل این کشور، امیدواری بسیاری در جامعه جهانی به وجود آمده که در نهایت مذاکرات به حل بحران بینجامد.

در مذاکرات دیروز همچنین تلاش شد با تحقق آزادی زندانیان به عنوان نشانه‌ حسن نیت دو طرف، تا حدودی از تنش‌های سیاسی شدید، کاسته شود.

شرکت کنندگان در نشست سوئیس که زیر نظر سازمان ملل برگزار شده، همچنین راه‌های ارتقای وضعیت اقتصادی در یمن و رساندن کمک‌های اساسی به آسیب دیدگان را بررسی کردند.

اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل به ویژه قطعنامه 2216 شورای امنیت که بر پایان دادن هرچه سریعتر به درگیری‌ها و خروج نیروهای نظامی از شهرهای یمن تاکید دارد از دیگر مسائلی بود که مورد بحث نشست دیروز صلح یمن قرار گرفت و شرکت کنندگان تلاش کردند تا راهی میانه برای اجرای این قطعنامه بیابند به گونه‌ای که مورد توافق همه گروه‌ها باشد.

جامعه جهانی امید زیادی به مذاکرات صلح یمن در سوئیس بسته است و گروه‌های داخلی نیز آن را جدی‌ترین نشست تاکنون برای حل اختلافات در این کشور می‌خوانند.

سخنگوی انصارالله گفته است که این مذاکرات بزرگترین شانس محسوب می‌شود که تاکنون برای پایان درگیری‌ها در یمن به دست آمده است.

در همین حال همزمان با مذاکرات در سوئیس و برقراری آتش بس موقت، ائتلاف متجاوز عربی با شلیک موشک و حملات هوایی پایگاه‌های نیروهای مردمی را هدف قرار داد. بنابر اعلام منابع داخلی در یمن، ارتش عربستان چند ساعت پس از آغاز آتش بس با چهار موشک استان صعده در شمال یمن را هدف قرار داد. منطقه‌ای که خاستگاه اصلی حوثی‌ها در این کشور محسوب می‌شود.

جنگنده‌های ائتلاف عربی نیز به پروازهای خود برفراز یمن به ویژه استان تعز که در چند هفته اخیر شاهد درگیری‌های شدید بوده ادامه دادند.

جنگنده‌های سعودی همچنین حملاتی را به بندر راس عیسی در استان غربی حدیده انجام دادند.

عربستان مدعی است که این اقدام در واکنش به تحرکات نظامی حوثی‌ها و نظامیان وابسته به علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن صورت گرفته است. همزمان درگیری‌های زمینی نیز در برخی مناطق یمن میان نیروهای مردمی و نظامیان نزدیک به دولت مستعفی یمن گزارش شده است.

  25 آذر 1394
بخش : بین الملل
کد خبر: 50916
مرجع: ایسنا
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز