همزمان با تصمیم کشورهای منطقه برای مداخله نظامی;
ورود نیروهای زمینی سعودی به سوریه باعث جنگ جهانی سوم خواهد شد؟

این شبکه خبری اشاره می کند که استقبال امریکا از این تصمیم در حالی صورت گرفته که طی هفته های اخیر "جو بایدن" معاون رییس جمهوری امریکا و اشتون کارتر و دیگر مقام های امریکایی خواستار افزایش حضور نظامی کشورهای عربی در سوریه و عراق شده بودند. راشا تودی اشاره می کند که تهدید ریاض به ورود نظامی به خاک سوریه برای اولین بار نیست که مطرح می شود.

شبکه خبری "راشا تودی" با انتشار یادداشتی تحلیلی به بررسی تاثیر اعزام نیروهای سعودی به سوریه بر معادلات منطقه ای و بین المللی پرداخته است. این شبکه خبری می نویسد:"حاکمان سعودی بنا بر گزارش ها قصد دارند 150 هزار نفر را برای حمله به سوریه به بهانه مبارزه علیه تروریسم و شکست دادن داعش اعزام کنند. مقام های سعودی به "سی ان ان" گفته اند که علاوه بر نیروهای سعودی نیروهای زمینی از مصر، ترکیه، سودان، مراکش، اردن، قطر، بحریت و امارات متحده عربی نیز وارد سوریه خواهند شد. "ولید المعلم" وزیر امور خارج سوریه نیز اظهار کرده که دولت سوریه این تصمیم را به مثابه تجاوز قلمداد می کند و با نیروهای مهاجم برخورد می کند. او گفته است کنه هر سرباز خارجی که وارد خاک سوریه شود با تابوت چوبی بازخواهد گشت".

به گزارش خرداد، راشا تودی اشاره می کند که علیرغم تهدید دولت سوریه "باراک اوباما" رییس جمهوری امریکا از طرح عربستان برای مداخله در سوریه استقبال کرده است. "اشتون کارتر" وزیر دفاع امریکا نیز این هفته در بروکسل با همتایانش از کشورهای عضو گروه موسوم به ائتلاف ضد تروریسم دیدار می کند و درباره تصمیم عربستان سعودی رایزنی خواهد کرد.

این شبکه خبری اشاره می کند که استقبال امریکا از این تصمیم در حالی صورت گرفته که طی هفته های اخیر "جو بایدن" معاون رییس جمهوری امریکا و اشتون کارتر و دیگر مقام های امریکایی خواستار افزایش حضور نظامی کشورهای عربی در سوریه و عراق شده بودند. راشا تودی اشاره می کند که تهدید ریاض به ورود نظامی به خاک سوریه برای اولین بار نیست که مطرح می شود و در این باره می افزاید:گدر اواسط ماه دسامبر گذشته نیز ریاض اعلام کرد که قصد تشکیل اتحادی متشکل از 34 کشور اسلامی برای مبارزه علیه تروریسم را دارد".

این شبکه خبری در ادامه اشاره می کند که هدف جان کری از برگزاری کنفرانس ژنو وادار کردن روسیه به توقف حملات هوایی در سوریه بوده است. این شبکه خبری می افزاید:"امریکا در حایی می خواهد به بمباران هوایی روسیه در سوریه پایان دهد که ظرف چهار ماه گذشته این حملات به ارتش عربی سوریه اجازه داده تا پیشروی های بیش تری ار داشته باشد و پیروزی های استراتژیک  مهمی کسب کند. روسیه و سوریه می توانند به طور منطقی استدلال کنند که طبق قطعنامه های سازمان ملل که در نوامبر و دسامبر به تصویب رسیدند حق تلاش برای شکست دادن داعش و همه گروه های تروریستی مرتبط با القاعده را به خود می دهند.

راشا تودی اشاره می کند که هم مقام های مسکو هم دولت سوریه اعلام کرده اند که تا زمانی که همه تروریست ها در سوریه تار و مار نشوند روسیه به حملات خود پایان نخواهد داد. راشاتودی می افزاید:"مسکو به خوبی می داند که هدف واشنگتن و متحدانش به دلیل سرخوردگی ناشی از تداوم اقدامات نظامی روسیه سرنگونی نظام اسد در سوریه است. اکنون به همین خاطر عربستان سعودی و ترکیه تصمیم به مداخله بیش تر نظامی در خاک سوریه با کسب چراغ سبز از امریکا گرفته است. به طور خلاصه، این یک بلوف با هدف اعمال فشار به سوریه و روسیه است که در قالب خواست اتش بس مطرح می شود در حالی که هدف واقعی اش ایجاد فضای تنفسی برای گروه های تروریستی است که در راستای منافع آن کشور ها قدم بر می دارند".

این شبکه خبری در ادامه اشاره می کند که از نقطه نظر نظامی نیروهای عربستان سعودی نمی توانند کارکرد موثری داشته باشند. این شبکه خبری می  افزاید:"باید بخاطر داشته باشیم که ظرف 10 ماه گذشته بمباران های سعودی ها در یمن بی نتیجه بوده است. تاریخ نشان داده که هرگز حضور نیروهای مسلح مزدور در جنگی خارجی با موفقیت همراه نبوده است".

این شبکه خبری در پایان اشاره می کند که اقدامات اخیر عربستان سعودی و امریکایی ها ناشی از محاسبات غلط آنان درباره سقوط نظام اسد است. این شبکه خبری می نویسد:"تاریخ نشان داده که جنگ اغلب تک علیتی نیستند بلکه ناشی از تصمیمات عادی هستند اما روند بعدی حوادث ان قدر سریع پیش می رود که قابل کنترل نیستند. سوریه به طور بالقوه بستری برای ایجاد یک فاجعه بین المللی است".

  19 بهمن 1394
بخش : بین الملل
کد خبر: 52069
مرجع: خرداد
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز