آخرین تلاش ها برای جلوگیری از راه یابی ترامپ به کاخ سفید

فردا (دوشنبه) 538 عضو " مجمع اتتخاب کنندگان " در 50 ایالت آمریکا گرد هم خواهند آمد تا نامزد مورد نظر خود را به عنوان رییس آینده ایالات متحده آمریکا انتخاب کنند.

 همزمان با برگزاری گردهمایی سراسری " مجمع انتخاب کنندگان " رییس جمهور در ایالت های آمریکا در روز 19 دسامبر 2016 (فردا)، تلاش های برخی از حامیان حزب دموکرات و مخالفان دونالد ترامپ ، رییس جمهور منتخب آمریکا برای جلوگیری از راه یابی او به کاخ سفید و رای منفی اعضای کالج های انتخاباتی به رییس جمهور منتخب آمریکا رو به افزایش است.

 

تلاش های مایوسانه برای متوقف کردن ترامپ از راه یابی به کاخ سفید با وجودی که ناظران احتمال بسیار اندکی به موفقیت شان دارند، همچنان ادامه دارد.

 

مخالفان ترامپ در صورتی که بتوانند رای و نظر 37 عضو کالج انتخاباتی را از رای دادن به ترامپ در گردهمایی 19 دسامبر برگردانند، مانع راه یابی او به کاخ سفید خواهند شد.

 

گفتنی است بر اساس قانون اساسی آمریکا پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مشخص شدن اعضای کالج های انتخاباتی در هر ایالت، این اعضا دریک روز مشخص – بر اساس قانون – در ایالت های خود گردهمایی سراسری برگزار می کنند و نامزد مورد نظر خود را به عنوان رییس جمهور ایالات متحده آمریکا معرفی می کنند.

 

تا کنون در تاریخ آمریکا سابقه نداشته است که یک نامزد پیروز در انتخابات سراسری در گردهمایی نهایی اعضای " مجمع انتخاب کنندگان " تعویض شده و یا رد شود، با این حال با درخواست ها و تشکیل کمپین هایی در ماه گذشته برای انجام چنین کاری علیه ترامپ، این خواسته همچنان در زیر پوست فضای سیاسی آمریکا مورد پیگیری است.

 

اخیرا " لری لسینگ " استاد حقوق دانشگاه هاروارد آمریکا با تشکیل کمپینی ادعا کرده است او از تغییر نظر 20 عضو جمهوریخواه مجمع انتخاب کنندگان Electoral College- آگاه است و تلاش می کند این تعداد را به 37 نفر برساند تا مانع راه یابی ترامپ به کاخ سفید شود تا یک نامزد مورد توافق حزب جمهوریخواه به جای ترامپ به عنوان رییس جمهور معرفی شود.

 

با وجود ادعای این استاد دانشگاه هاروارد، اما تا کنون تنها یک عضو جمهوریخواه " مجمع انتخاب کنندگان " به صورت رسمی و آشکار اعلام کرده است به ترامپ رای نخواهد داد. " کریس ساپران " عضو مجمع انتخاب کنندگان ایالت تگزاس اعلام کرده است در روز 19 دسامبر به ترامپ رای نخواهد داد و به جز او فرد دیگری از اعضای مجمع انتخاب کنندگان ، تغییر رای خود را آشکار نکرده است.

 

ناظران سیاسی در آمریکا می گویند تلاش ها و درخواست ها برای جلوگیری ترامپ از راه یابی به کاخ سفید در این دوره از انتخابات آمریکا وجه بیشتری پیدا کرده است به خاطر اینکه نتیجه آرای همگانی (رای عددی دو نامزد اصلی در ایالت های مختلف آمریکا) به نحو بارزی در این دوره از انتخابات به نفع" هیلاری کلینتون " نامزد مورد حمایت حزب دموکرات بوده است.

 

کلینتون در مجموع عددی آرا در 50 ایالت آمریکا موفق شده است 2.8 میلیون رای بیشتر  کسب کند در حالی که رای الکترال دونالد ترامپ از او بیشتر است و در نهایت این ترامپ بود که موفق شد بیش از 270 رای الکترال لازم را برای پیروزی در انتخابات از آن خود کند.

 

کنفرانس خبری "لوی گوئرا " عضو مجمع انتخاب کنندگان ایالت واشینگتن در روز 30 نوامبر . خانم گوئرا کمپینی تشکیل داده تا مانع راه یابی ترامپ به کاخ سفید شود. او پیشنهاد داده است اعضای مجامع انتخاباتی در ایالت های مختلف به جای ترامپ به یک نامزد مورد توافق دیگر از حزب جمهوریخواه رای دهند.

 اخباربین الملل,خبرهای بین الملل, جلوگیری از راه یابی ترامپ به کاخ سفید

از سوی دیگر و به گمان ناظران بی تجربگی ترامپ در امور سیاسی و نگرانی بی سابقه افکار عمومی آمریکا از احتمال پیامد حوادث ناگوار در دوران ریاست جمهوری او و نیز افشای نقش مداخله جویانه روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نفع ترامپ ، بر تلاش های مخالفان ترامپ برای جلوگیری از راه یابی او به کاخ سفید تاثیر داشته است.

 

دولت آمریکا و سازمان های اطلاعاتی این کشور اعلام کرده اند  دولت روسیه در فرایند انتخابات این کشور دخالت کرده و با  هک سیستم رایانه ای دو حزب اصلی آمریکا از افشای برخی اطلاعات هک شده به صورت هدفمند برای تاثیر گذاری علیه کلینتون و به نفع ترامپ سود جسته است.

 

با افشای این مطلب، "جان پودستا" رییس ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون اخیرا از دولت ایالات متحده آمریکا خواسته است تا مستندات مداخلات روسیه در انتخابات اخیر آمریکا را در اختیار اعضای مجمع انتخاب کنندگان در ایالت های سراسر آمریکا قرار دهند تا آنها پیش از برگزاری گردهمایی سراسری 19 دسامبر در این باره کسب اطلاع کنند. دولت آمریکا اما گفته است پس از تکمیل شدن نتیجه تحقیقات نتایج آن را در اختیار کنگره قرار خواهد داد.

 

اخیرا باراک اوباما رییس جمهور آمریکا نیز در آخرین کنفرانس خبری خود در سال 2016 با صراحت بیشتری در این باره سخن گفته و ولادیمیر پوتین همتای روس خود را به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا متهم کرده و گفت به رییس جمهور روسیه پیشتر در این باره هشدار داده بود.

 

ترامپ و تیم انتقالی او اما با رد اتهام حمایت روسیه و شخص پوتین از رییس جمهور منتخب آمریکا این اتهام زنیها را در ادامه تلاش هایی می دانند که از ماه ها پیش از پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری علیه کارزار انتخاباتی او جریان داشته و هدف آن جلوگیری از راه یابی ترامپ به کاخ سفید بوده است.

 

با این حال فردا (دوشنبه 19 دسامبر 2016) روزی است که بر اساس قانون، 538 عضو کالج های انتخاباتی (مجمع انتخاب کنندگان) در سراسر 50 ایالت آمریکا که در انتخابات هشتم نوامبر مشخص شده اند در هر ایالت گردهم خواهند آمد تا به صورت رسمی نام نامزد مورد حمایت خود را برای راه یابی به کاخ سفید به عنوان چهل و پنجمین رییس جمهور آمریکا اعلام کنند و مخالفان ترامپ امیدوارند با تغییر نظر دستکم 37 تن از این افراد سد راه ورود او به کاخ سفید شوند؛ خواسته ای که به گمان غالب ناظران هر چند روی کاغذ و به لحاظ قانونی امکان تحقق دارد اما در عالم واقع بیشتر به "آرزویی دست نیافتنی" می ماند، چون هم در تاریخ آمریکا بی سابقه است و هم اینکه اعضای مجمع انتخاب کنندگان بر اساس "سوگند وفاداری" باید به رای و تصمیم اکثریت مردم ایالت خود احترام بگذارند.

 

  28 آذر 1395
بخش : بین الملل
کد خبر: 55966
مرجع: عصر ایران
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تریل شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز