حماس و اسراييل به آتش‌بس نزديك می شوند؟

حماس و اسراييل,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه
شرايط مردم غزه اين روزها در يك وضعيت بيم و اميد قرار دارد. از يك طرف نگراني جدي درخصوص احتمال يك جنگ جدي دوباره ميان رژيم اسراييل و حماس در غزه وجود دارد و ازطرف ديگر يك اميدواري وجود دارد كه با توافق ميان حماس و رژيم صهيونيستي محاصره غزه برداشته شود و پس از سال‌ها مردم بتوانند دوباره نفس بكشند.

يك منبع امنيتي مصري روز پنجشنبه به رويترز گفته است كه مصر در حال به پايان رساندن يك توافق متاركه جنگ ميان اسراييل و حماس است تا دو ميليون فلسطيني ساكن نوار غزه بتوانند دوباره طعم آزادي را بچشند. حالا مقام‌هاي مصري مي‌گويند بناست يك قرار‌داد آتش‌بس طولاني‌مدت ميان اسراييل و حماس برقرار شود و مصر به طور رسمي به دنبال نهايي كردن آن است.

 

قاهره در‌حال‌حاضر توانسته به يك آتش‌بس موقت از عيد قربان دست پيدا كند كه هفته آينده برقرار مي‌شود و به نظر مي‌رسد كالاهايي به مناسبت اين عيد به نوار غزه نيز ارسال خواهد شد. اين مقام مصري عنوان كرده است زماني كه ما اين توافق را نهايي كرديم و همه طرف‌ها آن را امضا كنند آن را رسما منتشر خواهيم كرد و اگر طي يك هفته آينده فتح به ما كمك كند اين شرايط فراهم خواهد شد و مفاد توافق منتشر مي‌شود.

 

به‌نظر مي‌رسد مقام‌هاي فتح چندان علاقه‌مند به پيشبرد روند صلح ميان حماس و اسراييل، با ميانجيگري قاهره نيستند و تمايلي هم ندارند كه از مفاد آن پيروي كنند. زيرا فتح معتقد است كه هرگونه توافق صلح بايد در چارچوب اين گروه به انجام مي‌رسيد. در حال حاضر حمايت فتح براي هرگونه معامله در غزه از اهميت ويژه برخوردار است زيرا فتح به عنوان نماينده رسمي دولت فلسطيني در مجامع بين‌المللي شناخته مي‌شود.

 

تمام هزينه‌هايي كه از سوي مجامع بين‌المللي به فلسطين تزريق مي‌شود از طريق محمود عباس و تشكيلات خودگردان است و بخشي از بحران غزه نيز به دليل اختلافات ميان حماس و فتح است زيرا اكنون كارمندان دولتي در غزه ماه‌هاست كه حقوق دريافت نكرده‌اند چون دولت خودگران فلسطيني معتقد است كه حماس به‌طور‌‌كامل كنترل غزه را در اختيار فتح قرار نداده است و اكنون اجرايي شدن بخشي از اين توافق منوط به اجرايي شدن توافق آشتي ملي ميان فتح و حماس شده است.

 

با اين حال در جزيياتي كه يك مقام آگاه مصري از اين توافق ارايه داده آمده است كه يك دوره آرامش براي يك سال ايجاد مي‌شود و در صورت عدم تماس ميان و درگيري ميان طرفين اين مدت چهار‌ساله مي‌شود و وارد يك روند آتش‌بس طولاني‌مدت خواهد شد.

 

برخي كارشناسان معتقدند كه آتش‌بس طولاني‌مدت مي‌تواند راه را براي مذاكره در مورد مسائل متعدد باز كند. محاصره اقتصادي، غزه را در تنگنا قرار داده است و بازگشايي گلوگاه‌هاي اقتصادي مي‌تواند بار‌ديگر رونق را به اين منطقه باز‌گرداند. از طرفي ديگر فضايي براي تبادل زندانيان و اسراي طرفين فراهم خواهد شد.

 

اين منبع آگاه اعلام كرد كه عباس كامل، رييس دستگاه اطلاعاتي مصر پس از نشست مشترك و مشابه با مقام‌هاي اسراييلي با محمود عباس نيز ديدار كرده است و طرفين توافق كردند تا در هفته آينده مذاكرات ادامه پيدا كند و حتي انتظار مي‌رود، توافق نيز اعلام شود. يك مقام اسراييلي نيز كه نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با رويترز تاييد كرد كه رييس دستگاه اطلاعاتي مصر با نتانياهو در سرزمين‌هاي اشغالي ديدار كرده است اما به جزييات اين ديدار اشاره‌اي نكرد.

 

يك منبع فلسطيني در رام‌الله نيز اگرچه ديدار ميان عباس كامل و محمود عباس را به‌طوررسمي تاييد نكرد و به نظر مي‌رسيد كه عباس كامل بدون ديدار با محمود عباس، فلسطين را ترك كرده است اما عباس، مصر را مطلع كرده است كه نمايندگان فتح طي يك هفته آينده در مذاكرات قاهره شركت خواهند كرد.

 

منابع مطلع اعلام كرده‌اند كه بناست خط ماهيگيري براي نوار غزه افزايش يافته و اسراييل محاصره خود را در جنوب ساحل از ٣ به ٩ مايل برساند و در شمال ساحل نيز تا ٦ مايل فضا داده خواهد شد و در اين محدوده مردم نوار غزه مي‌توانند ماهيگيري داشته باشند و يكي از شغل‌هاي سنتي مردم اين منطقه مجدد رونق پيدا كند. منبع امنيتي مصري همچنين اعلام كرده است كه طبق اين توافق آتش‌بس يك خط دريايي از غزه به قبرس باز خواهد شد كه تحت‌نظارت كامل اسراييل است.

 

يك مقام فلسطيني در غزه كه با جريان مذاكرات آشنا بود، عنوان كرد كه ما در اين مذاكرات خواستار لغو كامل محاصره غزه هستيم و مي‌خواهيم همه معابر عبور و مرور از سرزمين‌هاي اشغالي گرفته تا مصر و راه‌هاي آبي بازگشايي شود.

 

رژيم اسراييل مدعي است كه غزه را به اين دليل تحت محاصره قرار داده كه گروه حماس را كه اين منطقه را تحت‌كنترل دارد، تهديدي براي نابودي خود مي‌داند. كابينه امنيتي اسراييل به رياست بنجامين نتانياهو روز چهارشنبه برگزار شد و در آن، موضوع مذاكرات آتش‌بس در غزه نيز مطرح شد و يك مقام ديپلمات اسراييلي عنوان كرد كه حماس بايد تعهد خود را نسبت به آتش‌بس ثابت كند.

 

اسراييلي‌ها خواهان بازگشت اجساد دو سرباز كشته شده در جنگ غزه طي سال ٢٠١٤ و همچنين مدعي هستند كه دو غير‌نظامي ربوده‌شده نيز بايد آزاد شوند كه بنا به ادعاي آنها در غزه و تحت‌كنترل حماس نگهداري مي‌شوند. اسراييلي‌ها معتقدند كه بازگشت اجساد و تبادل زندانيان تنها راه براي اجرايي شدن اين توافق است. يك وزير كابينه اسراييل اعلام كرد: درصورت توافق هيچ كاري براي بازسازي و توانبخشي دوباره غزه انجام نخواهد شد مگر اينكه آنها اجساد دو سرباز اسراييلي و دو زنداني را آزاد كنند.

 

منابع امنيتي مصري هم اعلام كرده‌اند كه اين امر زماني محقق خواهد شد كه اسراييلي‌ها صدها فلسطيني بازداشت‌شده را نيز آزاد كنند. با اين‌حال مقام‌هاي فلسطيني هيچ مذاكره‌اي درمورد اين مبادله انجام ندادند و هنوز سرنوشت آن مشخص نيست.

 

در‌حال‌حاضر مصر مسووليت توافق و آشتي فلسطين را برعهده دارد كه طبق آن كنترل نوار غزه به تشكيلات خودگردان سپرده خواهد شد. اختلافات ميان فتح و حماس در خصوص تقسيم قدرت وجود دارد و همين موضوع مانع اجرايي شدن توافق آشتي ملي ميان دو‌طرف شده است ولي مصري‌ها به دنبال پيشرفت در اين زمينه هستند تا توافق آتش‌بس را نيز بتوانند به مرحله اجرا و نهايي شدن سوق دهند.

  27 مرداد 1397
بخش : بین الملل
کد خبر: 63830
مرجع: اعتماد
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز